Mozaika: pomysł na dekorację łazienki

Mozaiki możemy potraktować jako element dekoracyjny, który subtelnie dopełnia aranżację łazienki, pięknie prezentują się również na większych powierzchniach. Do wyboru mamy wiele wzorów, kolorów, które możemy łączyć w dowolny sposób uzyskując oryginalne wzory.

Pierwsze mozaiki były znane już w starożytnej Grecji, kolorowe wzory układane z kamieni urzekały precyzją wykonania, misternymi łączeniami, dekoracyjnymi wzorami. Mozaiki od dawna namtowarszyszą, są ponadczasowym i eleganckim sposobem na wystrój wnętrza, otwierają wiele możliwości kreacji. Bogata kolorystyka, różnorodność materiałów i wzorów sprawia, że z łatwością znajdziemy mozaikę, która wzbogaci wnętrze naszej łazienki. Mozaikę najczęściej tworzą drobne kwadraty, dużą popularnością cieszą się mozaiki prostokątne. Producenci oferują również dekoracje w kształcie trójkątów, pięciokątów, sześciokątów oraz kolekcje o nieregularnym kształcie.

Różnorodne materiały

Mozaiki mogą być wykonane z wielu materiałów, najczęściej stosujemy mozaiki ceramiczne i szklane. Mozaiki wykonane ze szkła są trwałe, odporne na odbarwienia, są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Barwione szkło może być wzbogacone połyskującymi elementami zatopionymi w masie, np. brokatem. We wnętrzach ciekawie prezentują się także mozaiki z lustrzaną powierzchnią, które optycznie powiększają przestrzeń. Mozaiki ceramiczne są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, łatwe do utrzymania w czystości, możemy stosować je zarówno na ścianach jak i podłogach.

Wielu producentów oferuje płytki ceramiczne o standardowym rozmiarze, z delikatnie naciętą powierzchnią. Dzięki temu, przykładowo płytka o wymiarach 30 cm x 60 cm, przypomina precyzyjnie ułożoną mozaikę. Wśród bogatej oferty producentów znajdziemy także mozaiki kamienne, które najczęściej wykonywane są z marmuru, trawertynu, bazaltu. Niezwykle efektownie prezentują się mozaiki wykonane z otoczaków. Mozaiki wykonane z kamienia charakteryzują się ciekawą fakturą, dobrymi parametrami technicznymi.

Innym, rzadziej stosowanym materiałem w łazience jest mozaika drewniana, najczęściej wykonana z litego drewna. Mozaikę wykonuje się z gatunków cechujących się dużą twardością np. dąb, bambus, merbau. Dekoracje tego typu wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz impregnacji. Producenci oferują również mozaiki, które łączą różne materiały. Często spotykanym zestawieniem jest połączenie elementów mozaiki kamiennej i szklanej oraz metalowej i szklanej.

Wiele zastosowań

Mozaika umożliwia wykończenie trudno dostępnych miejsc, zaokrąglonych powierzchni. Doskonale sprawdzi jako obudowa półokrągłego brodzika, owalnej wanny, różnego rodzaju wnęk, obramowań lustra klejonego do ściany. Mozaika nadaje się do stosowania zarówno na prostych jak i zaokrąglonych obudowach i powierzchniach. Za jej pomocą możemy podkreślić wybrany fragment wnętrza, wyznaczyć daną strefę np. prysznica. Pamiętajmy, że tylko prawidłowe ułożenie mozaiki gwarantuje trwałość i zadowalający efekt końcowy. Okładziny tego typu wymagają precyzyjnego ułożenia, stosowania odpowiednich narzędzi, materiałów. Wiele mozaik zamocowanych jest do siatki o wymiarach 30 cm x 30 cm, która znacznie ułatwia i przyspiesza czas układania. Arkusze na których umieszczone są poszczególne elementy możemy docinać w dowolnym miejscu.

Zastosowanie mozaiki w aranżacji łazienki jest trwałym, ponadczasowym sposobem na dekorację. Różnorodność wyboru daje ogromne możliwości w zakresie wystroju wnętrza, a ułożenie jej nawet na niewielkim fragmencie może całkowicie odmienić wnętrze.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku