Dobry projekt łazienki będzie cieszył nas przez lata

Projektantka Anna Chęcińska związana jest z salonem BLU w Bielsku-Białej już prawie od roku, czyli praktycznie od początku jego funkcjonowania. Jako architekt wnętrz pracuje 5 lat, choć nie zawsze związana była z tym zawodem. Wcześniej, zaraz po studiach w stolicy Małopolski, zajmowała się bankowością. W Bielsku-Białej mieszka od 4 lat. Jak sama mówi, w projektowaniu wnętrz lubi prostotę, ciekawe struktury i nietypowe połączenia. Lubi także pracę z ludźmi, bo dzięki niej może tworzyć wciąż nowe projekty. Specjalnie dla nas opowiada o swojej pracy w salonie BLU, o tym, co dziś najchętniej do swoich łazienek wybierają klienci i jaki jest przepis na wnętrze cieszące nas przez lata.

Pani Anno, projektowanie łazienki to tak naprawdę mierzenie się z bardzo intymnymi potrzebami Pani klientów. Jakie ma Pani sposoby na przełamanie tej bariery "intymności"?

Podchodzę do każdego klienta z optymizmem. Dużo pytam, wręcz drążę, ale też opowiadam o sobie. Dbam o niezobowiązującą atmosferę między nami, np. poprzez opowiadanie anegdot. Przytaczam te związane z projektowaniem, ale również te, poruszające zupełnie inne tematy. Staram się, żeby klient poczuł się swobodnie w moim towarzystwie i nie bał się powiedzieć, że któryś z proponowanych mu pomysłów nie dokońca mu odpowiada. Bardzo ważne są dobre relacje i atmosfera spotkań projektowych.

Jak długo trwa praca nad konkretnym projektem i co dokładnie obejmuje?

Każdy projekt, jak i każdy klient przychodzący po projekt jest inny. Staram się by tworzone przeze mnie koncepcje łazienek były zawsze wyjątkowe. Niektórzy klienci potrzebują tylko potwierdzenia, że ich pomysł jest dobry i kilku wskazówek. Wówczas podczas jednego spotkania dokonujemy finalizacji. Inni chcą, żebym zaprojektowała ich łazienkę od podstaw – bym sama zaproponowała ułożenie wnętrza i wszystkie znajdujące się w nim elementy jak płytki, armatura itp. Projekt jest wówczas bardziej obszerny i obejmuje całą kreację łazienki, wizualizacje dla klienta oraz pełną dokumentację techniczną dla wykonawców, ekip remontowych, budowlanych, czyli rzuty i rozwinięcia ścian. Zwykle potrzebujemy wówczas 2 - 3 spotkań, by wszystko doprecyzować.

Jeżeli chodzi o samo tworzenie projektu, czasami gusta klienta są bliższe mojej estetyce i w przeciągu kilku minut mam pomysł na łazienkę. Zdarzają się również projekty trudniejsze, gdzie potrzebuję więcej czasu na stworzenie pełnej koncepcji wnętrza.


Czy wśród klientów wciąż dominuje przekonanie, że architekt projektuje łazienkę wykorzystując wyłącznie bardzo drogie wyposażenie? Czy to się zmienia?

Wydaje mi się, że ze względu na ogólny, szeroki dostęp do artykułów wyposażenia łazienkowego, nie tylko w salonach łazienek, ale również w internecie, czy czasopismach wnętrzarskich, klienci są coraz bardziej zorientowani co do cen, jak i asortymentu. Zdają sobie sprawę, że wyjątkową łazienkę można wykreować przeznaczając na nią nie tylko bardzo dużo pieniędzy, ale także mając niewielki budżet.

Co - wykorzystując Pani obserwacje - jest dziś modne jeśli chodzi o design łazienek?

Wydaje mi się, że cały czas dominuje przede wszystkim natura. Wielu z nas chce się czuć w swojej łazience nie tylko komfortowo, ale i przytulnie. Dlatego właśnie z jednej strony dominują beże, odcienie szarości i grafitu. Ważnym elementem jest zieleń, która komponowana jest z elementami drewna. Z drugiej strony „na topie” są beton, kamień, a nawet metal – elementy nadal bliskie naturze, które odpowiednio zestawione nadadzą łazience nowoczesny, wręcz minimalistyczny, trochę surowy charakter. Coraz więcej osób otwiera się na nietypowe połączenia barw, struktur. Daje mi to, jako projektantowi, możliwość kreowania wnętrz o najróżniejszym charakterze.

Wśród architektów i projektantów dużo mówi się o kompromisie między designem a funkcją. Jak Pani poszukuje owego złotego środka?

Funkcjonalne i proste ułożenie łazienki na pewno ułatwi codzienne czynności toaletowe, które w niej wykonujemy. Z pewnością to powinno być pierwszym elementem i od tego powinniśmy zacząć projektowanie wnętrza. Natomiast, gdy ułożymy już kabinę prysznicową, wannę, meble i pozostałe wyposażenie w najbardziej ergonomicznym dla nich miejscu warto się pokusić o przemyślenie i doprecyzowanie szczegółów. Coraz bardziej zwracamy uwagę na estetykę, dlatego wydaje mi się, że tylko z łazienki łączącej w sobie oba z tych elementów - czyli  zarówno dobrze zaprojektowanej, jak i użytecznej - będziemy się cieszyć naprawdę długo.

Czy często zdarza się, że zadowoleni klienci wracają do Pani i do salonu BLU po kolejne projekty?

Salon BLU, w którym pracuję istnieje w Bielsku niewiele ponad rok. W polskiej codzienności łazienki remontuje się co 5, 10, a nawet 15 lat. Zważywszy na to, nie miałam jeszcze sposobności projektować ponownie dla klientów, którzy nas odwiedzili. Natomiast klienci często proszą o pomoc w projektach innych pomieszczeń ich mieszkań i domów. Coraz częściej trafiają też do nas osoby z polecenia, od klientów, którzy już w naszym salonie projekt wykonali. Wszystkich serdecznie zapraszamy. Z pewnością mogą liczyć na naszą profesjonalną pomoc i wsparcie przy realizacji łazienek ich marzeń.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku