Zaproś cegłę do domu. Aranżacja z wykorzystaniem płyty elewacyjnej

Cegła to materiał budowlany, który mimo swojej prostoty, wciąż jest obiektem dekoracyjnego pożądania. Domy z niej wykonane mają niepowtarzalny klimat, którego nie sposób pomylić z niczym innym. Na szczęście dziś nie ogranicza nas już ani technologia, ani miejsce, w którym mieszkamy. Dzięki betonowym płytom elewacyjnym możemy zamieszkać wśród ceglanych ścian nawet jeśli rezydujemy w… bloku z wielkiej płyty. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Dostępne na rynku betonowe płyty elewacyjne oraz dekoracyjne dają nam możliwość niemal dowolnego kształtowania formy i stylu miejsca, w których mieszkamy. Nie jesteśmy już skazani wyłącznie na otynkowane ściany czy szarość bloków z płyty.

Przystępne ceny oraz bogactwo wzorów (te już można liczyć w setkach!) sprawiają, że stosunkowo niedużym kosztem możemy wyczarować chociażby ceglane elementy na elewacji czy ścianę z bielonej cegły w domowej jadalni.

Jakość wzornictwa takich płyt sprawia, że czasami nie sposób rozróżnić prawdziwej cegły od tej z betonu. Zastosowanie płyt jest też rozwiązaniem logistycznie i cenowo bardziej opłacalnym, niż budowa prawdziwej ściany. Nie trzeba chyba wspominać, że jest to też o wiele szybsze rozwiązanie.

Płyty elewacyjne o stylistyce cegieł to zazwyczaj sposób na zaakcentowanie elementów bryły budynku. Mogą służyć podkreśleniu strefy wejściowej domu, wydzieleniu części wypoczynkowej, obudowaniu okien albo wyróżnieniu fragmentu ściany.

 Wykorzystuje się je także na ogrodzeniu, elementach małej architektury w ogrodzie czy na tarasie. Odpowiednio dobrane i rozsądnie stosowane “cegły” będą prawdziwą ozdobą domu, który dzięki temu zyska indywidualny charakter. Rzadziej płyty elewacyjne o ceglanej fakturze stosuje się na całości fasady - wzór oraz forma muszą być wtedy bardzo ostrożnie dobrane, by nie przytłaczały.

O jakości wzorniczej tych rozwiązań najlepiej świadczy fakt, że płyty imitujące cegły są wykorzystywane zarówno w projektach indywidualnych, jak też i komercyjnych. Sprawdzają się też jako materiał renowacyjny, dający budynkom drugą młodość.

Płyty elewacyjne charakteryzują się bogactwem form. Dotyczy to zarówno barw, kształtów, wzorów czy faktur. W odróżnieniu od płytek ceramicznych czy klinkierowych pozwalają grać nie tylko wzorem, ale też skomplikowaniem struktury. Ich przestrzenny charakter pozwala różnicować to jak fasada jest oświetlona, wpływa na grę światła i cieni, a tym sposobem pomaga wydobywać piękno budynku.

Dom z cegły, bez cegły

Odpowiedni dobór płyt na elewację pozwala osiągnąć efekty, których nie udało się zrealizować innymi metodami. Co gdy zamarzy się nam dom z cegły, ale ten w którym mieszkamy jest wykonany inną technologią? Dostępne rozwiązania pozwalają nam na stworzenie sztucznej, ceglanej ściany zarówno z fugami jak i bez nich. Na jakie materiały warto zwrócić uwagę?

Elegancję kolekcji płyt elewacyjnych Cerrad Retro brick można wyjątkowo zaakcentować dobierając odpowiednią fugę. Szczególnie dobrze komponują się one z ciemnymi łączeniami, przez co faktura i barwa “cegieł” z betonu zostaje dodatkowo podkreślona. 

Płytki o wymiarze 245x65x8 mm pokochają wszyscy, których zauroczyły romantyczne, zabytkowe kamienice z cegły. Mrozoodpormy charakter płyt sprawia, że idealnie sprawdzą się na zewnątrz, znosząc nawet najtrudniejsze zimy. Sześć wybarwień - cardamonchilicurry, masalapepper i salt - doda smaku każdemu budynkowi.

Cegły bez fug? Czemu nie!

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem są płyty elewacyjne bezfugowe. Dzięki nim możemy uzyskać efekt ściany zbudowanej z cegieł ułożonych bezpośrednio jedna na drugiej. To rozwiązanie, które pokocha każdy, komu bliskie są tradycyjne formy budownictwa.

Wprowadzenie takiego efektu na elewacji albo we wnętrzu będzie banalnie proste dzięki płytkom Keystone Beige od Stone Master. Ściana pokryta tym materiałem sprawia wrażenie wykonanej na specjalne zamówienie. Kolekcje wyróżnia mocno zarysowana, szorstka struktura, która tylko dodatkowo podkreśla rzemieślniczy charakter płytek. Mają one zróżnicowaną kolorystykę, a różnorodność odcieni sprawia, że możemy za ich pomocą stworzyć ścianę pokrytą niby-mozaiką różnorodnych cegieł. Sprzyja temu nie tylko bogactwo odcieni, ale też kształtów.

Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie takich płytek to tak samo możliwość jak i wyzwanie dla osoby zajmującej się dekoracją wnętrza. Trzeba bowiem włożyć trochę wyobraźni, przyda się pomysłowość oraz zaangażowanie, by wykreować niezwykłe struktury. Nagrodą będzie jednak wyjątkowa ściana, od której nie sposób oderwać wzroku.

Cegła zrobiona na biało. Zaproś ją do domu

Kamienie elewacyjne wbrew nazwie nie są przeznaczone wyłącznie na fronty budynków. Ich parametry wytrzymałościowe na mróz czy ścieralność, rzeczywiście predysponują do wykorzystania na tarasach czy ścianach fasadowych. Jednak równie dobrze sprawdzą się w salonie, kuchni czy innym wnętrzu. Wszystkie wymienione wyżej kolekcje równie atrakcyjnie będą się prezentować np. jako zagłówek w sypialni albo obudowa kominka czy po prostu ściana w jadalni.

Coraz częściej ceglane ściany są marzeniem właścicieli nowoczesnych mieszkań (często skąpanych w szarościach). Chcemy dodać odrobiny naturalnej surowości naszym wnętrzom. Pozwala to z jednej strony przełamać chłód współczesnych pomieszczeń, a z drugiej: dodaje lekko loftowy charakter.

W ostatnim czasie bardzo modne stają się wnętrza, w których ceglane ściany pomalowane zostały na biało. Rozwiązanie to króluje w magazynach wnętrzarskich i na Pintereście. Jak się okazuje - można je w miarę łatwo osiągnąć w każdym wnętrzu. Aby to się stało możliwe, ważne jest, by płytki betonowe imitujące cegły były fabrycznie w białym wybarwieniu, odznaczały się oryginalną fakturą i nieregularnym kształtem. Dzięki temu uzyskamy efekt zróżnicowania powierzchni oraz naturalności.

Jest to możliwe np. z kolekcją Loft Brick white od Stone Master, której nietuzinkowy wygląd pozwala na realizację różnorodnych aranżacji architektonicznych, niezależnie czy będzie to pokój dzienny, jadalnia czy gabinet. Tutaj, tak jak w przypadku każdej murowanej ściany, ważne jest też zaznaczenie fug, dzięki czemu ściana wygląda jeszcze naturalniej. Taka aranżacja wkomponowuje się zarówno w mieszkania urządzone w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, dodając niebanalny element, który przez lata będzie cieszył wzrok.

Zapytaj o produkty w salonie BLU

Znajdź najbliższy salon BLU na mapie lub wypełnij poniższy formularz:

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku