Kabina prysznicowa bez brodzika

Decydując się na montaż kabiny prysznicowej, coraz częściej szukamy rozwiązań, które pozwolą nam na montaż bezpośrednio na posadzce. Na co zwrócić uwagę, jeśli rezygnujemy z brodzika, jaki rodzaj odpływu wybrać?

Punktowo czy liniowo – rodzaje odpływów

Montaż odpływu w posadzce wymaga od nas zastosowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektu. W przypadku zastosowania brodzika nie mamy tego problemu. Po prostu kupujemy gotowy produkt, który jest wyposażony w odpowiednie elementy składowe – od części widocznych jak pochyła powierzchnia spływu i tych mniej – syfon i regulowane nóżki montowane pod brodzikiem. Sytuacja się zmienia, gdy stwierdzimy, że rezygnujemy z brodzika i pozostaje tylko wybór metody wpustu odprowadzającego wodę. Wówczas musimy zdecydować spośród dwóch opcji.

Odpływ punktowy, odpływ liniowy

Do wyboru mamy dwa rodzaje odpływów montowanych w posadzce: punktowy i liniowy. Coraz częściej możemy spotkać również odpływ ścienny. Odpływ punktowy jest bardzo często spotykanym sposobem, stosowanym od lat, głównie w miejscach publicznych. Prysznice na basenach, halach sportowych czy w szpitalach, szczególnie w starych budynkach posiadają właśnie ten typ ujścia wody. Sprawdza się on szczególnie tam, gdzie występuje duży spadek kąta posadzki.


Innym, chętnie stosowanym rozwiązaniem jest odpływ liniowy. W przypadku tego typu odpływów odbiór wody jest znacznie większy. Jest to ważne w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nie musimy się obawiać, że woda spływa zbyt wolno i kolokwialnie mówiąc „zalejemy” sąsiadów mieszkających poniżej. Należy jedynie pamiętać o wystarczającym spadku płytek podłogowych. Warto wiedzieć, że tego rodzaju odpływ występuje w dwóch wariantach – ścienny i podłogowy. Zdecyduj, który bardziej Ci odpowiada!

Montaż odpływu liniowego

Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Pamiętać o tym trzeba na samym początku inwestycji, bo wygląda to nieco inaczej niż w przypadku instalacji brodzika na płytkach podłogowych. Już na etapie wylewania posadzki betonowej trzeba uformować odpowiednie spadki, które następnie skutecznie zabezpieczyć przed przeciekaniem. Najlepsza będzie tzn. „folia w płynie”. Jest to specjalny środek, który bardzo dokładnie pokrywa betonową powierzchnię i wpływa w najmniejsze nierówności. Gwarantuje to efekt nieprzepuszczalnej membrany i nie pozwoli na przeciek wody, która może przedostać się tam przez warstwy kleju i fugę płytek ceramicznych. Dzisiejsze materiały budowlane są wysokiej jakości, dzięki czemu montaż odpływu montowanego w posadzce jest bezawaryjny. Montaż powinien być przeprowadzony przez profesjonalne firmy, które będą gwarancją prawidłowej, dokładnej instalacji, uszczelnienia oraz zachowania odpowiednich spadków.
Podczas remontu łazienki, zwłaszcza w starszym budownictwie montaż takiego brodzika może być utrudniony. W tym przypadku być może będzie koniecznie nadbudowanie posadzki. Z pewnością będzie to idealne wyjście w przypadku starego budownictwa i bloków, gdzie odpływy montowano dość wysoko i nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego spadku wody. Nadbudowanie płaszczyzny podłogi sprawi, że zakup brodzika nie będzie konieczny, a obszar prysznica zyska wygląd zbliżony do reszty łazienkowej podłogi.
Aranżując strefę prysznica bez brodzika, zwróćmy uwagę na parametry płytek, które zastosujemy w kabinie prysznicowej, powierzchnia powinna być antypoślizgowa.

Dopełnienie stylu

Podczas zakupu odpływu liniowego, czy punktowego warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia. Najbardziej popularne są odpływy wykonane ze stali nierdzewnej, dostępne w dwóch rodzajach: macie i połysku. Do wyboru mamy również kilka rodzajów maskownic: pełna, dekoracyjna lub ruszt z możliwością wstawienia przyciętych płytek. Przy tym ostatnim rozwiązaniu, woda odpływa wąską szczeliną wokół maskownicy, odpływ staje się niewidoczny. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązań jest łatwość utrzymania w czystości.
Strefa prysznica pozbawiona brodzika doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. We wnętrzach stylizowanych, rustykalnych czy industrialnych, strefa prysznica bez brodzika nie będzie przykuwała uwagi. Zostanie ona skupiona na innych elementach, jak np. ciekawa dekoracja lub płytki, których faktura ma dominować.


Odpływy montowane w posadzce zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Dzięki nim możemy zaprojektować strefę prysznica pozbawioną barier architektonicznych. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w domach, gdzie są osoby starsze oraz domownicy o mniejszej sprawności ruchowej.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku