Doradzamy jak wybrać płytki do salonu

Decydując się na płytki podłogowe w salonie, zastanawiamy się jaki kolor, kształt, fakturę wybrać. Poniżej rozpatrujemy zalety i wady tego rozwiązania, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając płytki do salonu.
Stosowanie płytek w salonie ma wiele zwolenników i przeciwników. Główną, często wymienianą zaletą jest trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Płytki nie wchłaniają kurzu, więc jeśli w naszym domu mamy alergików, jest to idealne rozwiązanie. Ważnym parametrem większości płytek jest dobra izolacja akustyczna, dodatkowo płytki dobrze sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.


Bogata oferta płytek ceramicznych sprawia, że możemy wybrać kolekcję dopasowaną do naszych potrzeb. Płytki inspirowane kolorystyką naturalnych kamieni, betonu czy drewna pozwalają na uzyskanie dowolnej aranżacji. Wiele kolekcji płytek razem z płytką podłogową oferuje cokoły, dzięki czemu możemy idealnie dopasować te dwa elementy. Innym rozwiązaniem, jest zastosowanie listew przypodłogowych. Jeśli np. w domu stosujemy białą stolarkę drzwiową, możemy zastosować wysokie, białe listwy przypodłogowe.

Salon z aneksem kuchennym

Decydując się na płytki w salonie połączonym z aneksem kuchennym, znika nam problem łączenia dwóch materiałów użytych na podłodze. Połączenie paneli z płytką wymaga zastosowania odpowiedniej dylatacji oraz listwy. Jeśli chcielibyśmy podkreślić inną pytką przestrzeń obok zabudowy kuchennej, zadbajmy o to, żeby płytki miały podobną grubość, zastosujmy fugę o podobnej szerokości.

Różne zastosowania

Dodatkową zaletą stosowania płytek w salonie jest oporność na znaczne różnice temperatur. Płytki możemy zastosować w okolicach kominka, nie martwiąc się o uszkodzenie powierzchni. Wybór kolekcji mrozoodpornych pozwala nam na zastosowanie płytek również na tarasie czy balkonie. Jeśli mieszkamy w domu czy piętrowej szeregówce i nasz salon połączony jest z klatką schodową, możemy wykonać schody z płytki, którą zastosowaliśmy w salonie. Warto zwrócić także na klasę ścieralności, im klasa jest wyższa, tym płytki są bardziej odporne. Do salonu polecamy płytki IV – V klasy. Kolejnym parametrem jest antypoślizgowość oznaczana literą R i cyfrą np. R9, R10, im wartość jest wyższa, tym płytki są mniej śliskie.
Czy są jakieś wady stosowania płytek w salonie? Za największy minus uważa się dyskomfort odczuwany podczas chodzenia na boso. Powierzchnia wyłożona płytkami, nigdy nie będzie tak przyjemna, jak stąpanie po drewnianym parkiecie.

Jaki kształt, kolor wybrać?

W przestronnych salonach dobrze prezentują się płytki kwadratowe, rektyfikowane, z minimalną fugą. Wybierając kolor, warto wziąć pod uwagę rodzaj mebli, zabudowy, tkanin, które pojawią się we wnętrzu. Dobrze sprawdzą się uniwersalne szarości, delikatne beże, które tworzą stonowane tło dla pozostałego wyposażenia. Innym, ciekawym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne, które kształtem przypominają deski podłogowe. Kolor naturalnego drewna ociepli całe wnętrze. Poza kolorystyką bardzo ważny jest rodzaj wykończenia powierzchni, Do wyboru mamy mat, półmat, lappato. Bogata oferta producentów sprawia, że z pewnością odnajdziemy płytkę dostosowaną do naszych potrzeb.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku