Funkcjonalna łazienka w wersji mikro

Kiedy jesteśmy posiadaczami niewielkiego mieszkania, stajemy często przed szeregiem wyzwań aranżacyjnych. Odpowiednie ułożenie wszystkich elementów przestrzeni, aby nie zatraciły swoich głównych funkcji, pozostając przy tym wciąż estetyczne i stylowe, potrafi spędzać sen z powiek wielu osobom. Szczególnie trudne bywa to w przypadku zaplanowania małej łazienki.
Jak to zrobić, żeby łazienka wyglądała pięknie i była praktyczna, jeśli mamy do dyspozycji tylko kilka metrów kwadratowych? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad, zaczerpniętych od dekoratorów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.

Główne wyzwania aranżacyjne w małej łazience

Nie sztuką jest zaprojektować piękne i funkcjonalne wnętrze, jeśli mamy niemal nieograniczoną przestrzeń. Prawdziwe wyzwanie stanowi stworzenie przytulnej i praktycznej mikro łazienki. Od czego powinniśmy zacząć, planując takie pomieszczenie? Przede wszystkim należy się skupić na ulokowaniu wszystkich niezbędnych sprzętów, dopasowaniu ich kształtów i form, a następnie dobraniu odpowiednich dodatków, które nie tylko wpłyną na stronę użytkową naszej łazienki, ale również dodadzą jej pięknego wyglądu.

Odpowiednie sprzęty do małego wnętrza

W pomieszczeniu, w którym liczy się każdy centymetr kwadratowy, trzeba planować mądrze. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się rozwiązania narożne, na przykład wanna lub umywalka. Pozwala to w znaczący sposób zaoszczędzić wykorzystanie powierzchni, nie tracąc przy tym na komforcie korzystania z niej.

Optymalizacja kształtu wyposażenia

Warto również zwrócić uwagę na kształty poszczególnych sprzętów. W łazienkach o naprawdę małych rozmiarach, można zainstalować meble o zaokrąglonych formach. Świetnym przykładem mogą być choćby okrągłe szafki pod umywalkę. Odzyskujemy dzięki nim cenną przestrzeń, którą w normalnych warunkach zajmowałyby niepotrzebne narożniki.
Innym pomysłem jest zastąpienie drzwi od prysznica prostą, szklaną taflą, która skutecznie oddziela strefę natrysku, sprawiając, że nie zalejemy wodą całej łazienki. Równocześnie płyta nie wpływa na ograniczanie miejsca, jak byłoby w przypadku drzwi. Dodatkowo szkło optycznie powiększa niewielkie wnętrze.

Niestandardowe lustro

Paradoksalnie w małych łazienkach niektóre elementy mogą być zdecydowanie większe niż w przestronnych pomieszczeniach. Świetnym tego przykładem jest lustro.

Jeśli wprowadzimy dużą lustrzaną taflę, która będzie wyrastać poza przestrzeń samej szafki nad umywalką, nie dość, że optycznie powiększymy wnętrze, to dodatkowo sprawimy, że dwie osoby będą mogły swobodnie korzystać z lustra nawet w najmniejszej łazience.

Oświetlaj mądrze. Oświetlaj pięknie

Odpowiednio dopasowane światło odgrywa olbrzymią rolę w każdym wnętrzu, wpływając na jego charakter oraz ogólną funkcjonalność. Jeśli nasza łazienka nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego, musimy zadbać o właściwe rozjaśnienie jej mądrze zaplanowanym systemem oświetleniowym.

Nawet w najmniejszej przestrzeni trzeba zastosować zróżnicowane punkty oświetleniowe. Konieczne jest oczywiście oświetlenie główne, umożliwiające swobodne i bezpieczne przemieszczanie się. Nie można również zapominać o świetle zadaniowym, zwłaszcza wokół lustra, dzięki któremu bez problemu możemy wykonywać makijaż czy zająć się codziennymi zabiegami higienicznymi.

Jakie oprawy sprawdzają się w małej łazience? Jeśli dysponujemy naprawdę niewielką powierzchnią, najbardziej optymalne jest oświetlenie techniczne, wpuszczane w sufit. Oprawy tego typu nie zajmują cennej przestrzeni, dając przy tym sporą ilość światła. Szeroki wybór dobrej jakości produktów, można znaleźć w sklepie Azzardo, gdzie zwraca się uwagę nie tylko na nowoczesny design, ale też wysoką jakość każdej lampy.
Jeśli zależy nam na większych oprawach, możemy postawić na piękne, szklane, lekko spłaszczone klosze lamp sufitowych lub wprowadzić dwie niewielkie, ale dekoracyjne lampy, wiszące po obu stronach lustra, dzięki którym codzienna pielęgnacja stanie się czystą przyjemnością.

Zadbaj o detale

Samo zaplanowanie instalacji i wyposażenia małej łazienki to jeszcze nie wszystko. Równie ważne staje się również zastosowanie odpowiednich detali wykończeniowych, które zbudują konkretny charakter i pozwolą stworzyć piękną i praktyczną przestrzeń.
W niewielkich pomieszczeniach wbrew pozorom świetnie sprawdzają się duże wzory. Nie bójmy się postawić na ciekawe, geometryczne ornamenty na płytkach łazienkowych, najlepiej w kontrastowych barwach (biel i czerń, jasne szarości i granaty). Taki zabieg pomaga optycznie powiększyć każde pomieszczenie.
Podobny trick można zastosować również w przypadku wszelkich tkanin, które pojawiają się w łazience – choćby ręczników lub, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zasłonki prysznicowej.

Małe jest piękne

Zaplanowanie małej łazienki to prawdziwe wyzwanie, które może jednak przynieść wiele satysfakcji. Istnieje wiele pomysłów na zaaranżowanie jej w praktyczny i stylowy sposób. Wystarczy znaleźć meble, dopasować ich kształty, żeby zoptymalizować przestrzeń. Małe wcale nie musi być niepraktyczne. A jeśli znajdziemy jeszcze piękne dodatki, najlepiej w dużych i przykuwających uwagę wzorach, nasza łazienka stanie się prawdziwie piękna.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku