Wybieramy płytki na elewację

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji domu? Postaw na płytki elewacyjne, trwałe, łatwe do utrzymania w czystości rozwiązanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę decydując się na płytki?

Płytki elewacyjne mogą stać się ciekawym dodatkiem do wykończenia elewacji każdego domu. Warto zastosować je z umiarem, do podkreślenia bryły architektonicznej, czy danego fragmentu elewacji. Wybierając materiały, które zastosujemy na zewnątrz, pamiętajmy o projektowej konsekwencji. Jeśli zależy nam na zachowaniu spójności między domem a otoczeniem domu, tarasem i ogrodzeniem, wybierzmy dwa-trzy odcienie, w których obrębie będziemy się poruszać. Przykładowo, zastosowany kolor drewna na elewacji zastosujmy na tarasie, a płytki widoczne na ogrodzeniu, niech konsekwentnie będą ozdabiać altanę. Wszystkie szczegóły polecamy zaplanować już na etapie projektu, przejrzyjmy uważnie widoki poszczególnych elewacji i wybierzmy najlepsze zestawienie kolorystyczne.


Płytki elewacyjne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie odbarwiają się pod wpływem działania promieni słonecznych, są łatwe do utrzymania w czystości. Decydując się na zakup płytek na elewację, pamiętajmy o upewnieniu się, że płytki są mrozoodporne. Wybierzmy też odpowiednią fugę, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Płytki drewnopodobne

Płytki inspirowane naturalnymi materiałami, wciąż cieszą się dużą popularnością. Formaty zbliżone do naturalnych desek, wiernie odwzorowana struktura i faktura sprawia, że do złudzenia przypominają naturalny materiał. Płytki drewnopodobne możemy zastosować na wybranych fragmentach elewacji, jako dodatek do całej kompozycji. Dobrze prezentują się ułożone w poziome pasy między oknami, czy w strefie wejściowej, przy głównych drzwiach. Co więcej, płytki możemy wykorzystać na tarasie i balkonie. Jest to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Dzięki zastosowaniu płytek drewnopodobnych stworzymy spójną aranżację, inspirowaną naturą.

Płyty wielkoformatowe

Wielkie formaty doskonale sprawdzą się w nowoczesnych bryłach budynku, geometrycznych formach. Za ich pomocą podkreślimy ciekawą formę budynku oraz najważniejsze elementy, zwłaszcza przy dużych rezydencjach, czy obiektach użyteczności publicznej. Gresowe płyty wielkoformatowe są wytrzymałe, odporne na zabrudzenia.

Płytki i cegły klinkierowe

Klinkier będzie idealnym dopełnieniem elewacji domów utrzymanych w klasycznym stylu. Jest to trwały materiał, który doskonale łączy się z innymi materiałami na elewacji: tynkiem, drewnem. Za pomocą klinkieru możemy wykonać dekoracyjne obramowania drzwi, okien, całej strefy wejścia. Bogata oferta producentów sprawia, że trudno podjąć decyzję o wyborze konkretnego koloru na naszą elewację. Polecamy szersze spojrzenie na całą bryłę domu najbliższego otoczenia, kolor bramy garażowej, ogrodzenia, dachu. Ciekawym zestawieniem jest dachówka i klinkier w jednym kolorze, całość połączona z jasnym, kontrastującym odcieniem tynku. Decydując się na klinkier mamy dwie opcje do wyboru: cienkie płytki klinkierowe oraz cegły klinkierowe. Decyzję odnośnie do wyboru konkretnego materiału na naszą elewację powinniśmy podjąć już na etapie projektu.

Naturalny kamień

Piękno naturalnego kamienia możemy wprowadzić na naszą elewację. Ten ponadczasowy materiał dostępny jest w bogatej palecie kolorystycznej. Jest to jedna z droższych możliwości dostępnych na rynku, ale dzięki niepowtarzalnym kamiennym płytom możemy stworzyć wyjątkowy projekt elewacji. W zależności od rodzaju i wielkości płyt należy dobrać odpowiedni sposób montażu, do wyboru mamy specjalne kotwy, ruszty aluminiowe, jeśli płytki są niewielkie, można przykleić płytki za pomocą zaprawy. W Polsce najczęściej stosowanymi kamieniami jest marmur, bazalt, piaskowiec, rzadziej marmur czy trawertyn. Podczas zakupu dopytajmy się o sposób pielęgnacji oraz impregnacji.

Gipsowe, betonowe płytki

Na rynku dostępne są także gipsowe płytki elewacyjne, wiernie naśladujące naturalny kamień. Gips jest odporny na wahania temperatury, wilgoci oraz działanie promieni słonecznych. Gipsowe płytki nie stracą koloru wraz z upływem czasu. Innym rodzajem materiału często stosowanego na elewacjach są betonowe płytki wykonane z naturalnego kruszywa. Bez względu, jaki materiał wybierzemy na elewację, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, wybór odpowiedniej zaprawy klejowej, czy rodzaju mocowań. Postawmy na trwałe i praktyczne rozwiązania, które przez wiele lat będą cieszyć nas pięknym wyglądem.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku