Mała łazienka z prysznicem

Małe łazienki w bloku często stanowią projektowe wyzwanie. Jak zaaranżować niewielkie, ale w pełni funkcjonalne wnętrze z wygodną strefą prysznica? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do następnego remontu i jakie rodzaje prysznica możemy zastosować w nowym wnętrzu.

Tradycyjna kabina z wysokim brodzikiem

W małych wnętrzach głęboki brodzik często zastępuje nam tradycyjną wannę. Docenią go rodziny z dziećmi – w brodziku łatwo wykąpać malucha i zaprać ubrudzone ubranka. Większość modeli wyposażona jest w wygodne siedzisko lub ma poszerzony rant, dzięki czemu zyskujemy praktyczną przestrzeń odstawczą pod prysznicem. Montaż wysokiego brodzika jest niezwykle prosty i często możemy wykonać go samodzielnie, a praktyczne obudowy akrylowe łatwo ukryją syfon i odpływ.

Rozwiązania typu walk – in

Przestrzeń łazienki jest często wąska i nieustawna. Planując prysznic w pomieszczeniu o nieregularnym kształcie (np. obok komina wentylacyjnego) albo podłużnym i wąskim, warto poszukać minimalistycznych rozwiązań. Świetnie sprawdzą się proste ścianki szklane ze wspornikiem lub rozwiązania do wnęk, które wydzielą strefę prysznica w załamaniu pomieszczenia. Najpopularniejsze ścianki prysznicowe wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego, które jest odporne na zmiany temperatury. Aby stworzyć prysznic walk- in, nie potrzebujemy brodzika, jednak przygotowanie strefy kąpielowej jest bardziej czasochłonne i wymaga zachowania standardów sztuki budowlanej. Aby uniknąć zalewania łazienki, odpływ w posadzce powinien być wykonany z odpowiednim spadkiem. W domowych łazienkach popularne są odpływy liniowe, punktowe lub ścienne, które dodatkowo możemy wykończyć w sposób niemal niewidoczny.

Zadbaj o bezpieczeństwo w łazience

Prysznic walk- in i posadzkę w łazience możemy wykonać z jednego rodzaju płytek lub zamarkować strefę mokrą dwoma różnymi odcieniami. Należy jednak pamiętać o tym, aby płytki podłogowe miały odpowiednie parametry antypoślizgowe, oznaczane na oakowaniu jako R. Do wnętrz mokrych polecamy wysoką klasę antypoślizgową, co najmniej R11. Unikajmy gresów polerowanych i zbyt gładkich powierzchni na podłodze prysznica, ponieważ stwarzają niebezpieczeństwo niepożądanego wypadku w łazience. Co więcej, na tym rodzaju płytek szybciej osadzają się zacieki z mydła i kamienia, powodując matowienie powierzchni. Płytki szybko stracą estetyczny wygląd.

Minimalistyczne brodziki

Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie wnętrza bez tradycyjnej armatury, warto przyjrzeć się ofercie niskich brodzików. Najcieńsze z nich mają ok. 3 cm, są więc prawie niewidoczne. Niektóre z nich możemy zlicować z powierzchnią posadzki. Bezprogowe przejście to bezpieczne rozwiązanie dla osób na wózkach, o ograniczonej sprawności ruchowej i starszych.


Producenci oferują szeroki wybór materiałów, kolorów i kształtów. W tym segmencie znajdziemy brodziki prostokątne, kwadratowe i z tradycyjnym zaokrągleniem. Popularne łazienkowe produkty wykonane są z akrylu sanitarnego, kompozytu lub konglomeratu. Dobierzmy do nich równie minimalistyczną kabinę o prostych, eleganckich profilach. Wtedy cała aranżacja łazienki będzie wyglądała nowocześnie i stylowo.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń małego wnętrza?

Małe łazienki lubią jasne kolory, lustra i wysoki połysk. Popularni projektanci wnętrz proponują nam łazienki w bieli, szarości oraz modnych beżach i brązach. Jeśli monochromatyczne aranżacje wydają nam się zbyt nudne, możemy ożywić przestrzeń trójwymiarowym, strukturalnym dekorem, lub podkreślić fragment wnętrza (np. strefę umywalki lub wnętrze kabiny) mozaiką. Modne są odcienie złota i miedzi, które dzięki odbijającej światło powierzchni, będą prezentować się bardzo elegancko.


Unikajmy dużych wzorów oraz szerokich i kontrastowych odcieni fug – podzielona nimi przestrzeń będzie wydawać się mniejsza niż w rzeczywistości. Aby optycznie poszerzyć pomieszczenie, możemy ułożyć prostokątne płytki do 2/3 wysokości pomieszczenia. Ułożenie ich w pionie wizualnie podniesie niski sufit.

Jaka alternatywa dla płytek?

Nie musimy wykładać płytkami całej powierzchni ścian. Z pomocą przychodzą nowoczesne farby do wnętrz o podwyższonej wilgotności oraz specjalistyczne tapety. Świetnie wyglądają w aranżacjach strefy umywalkowej, zestawione z minimalistycznym modelem ceramiki nablatowej lub podwieszanej. Tapety możemy stosować też bezpośrednio w strefie mokrej prysznica – nadruki wykonane w nowoczesnej technologii są trwałe, odporne na działanie wody i zmiany temperatury.

Znajdź swój najbliższy salon i zapoznaj się z aktualnie obowiązującymi promocjami.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku