Łazienka z wanną i prysznicem

„Wanna czy prysznic?” To odwieczne pytanie, które zadają sobie wszyscy urządzający łazienkę. I wszystkie odpowiedzi na nie są prawidłowe, ponieważ każdy ze sprzętów mają swoje niezaprzeczalne zalety. Podpowiadamy: jeśli można – wybierzmy oba! Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, urządzają wnętrze łazienki z wanną i prysznicem.

Luksus SPA na niewielkim metrażu

Szybki prysznic przed wyjściem do pracy rano, a wieczorem relaks z pianie z bąbelkami i ulubioną książką – brzmi idealnie, prawda? To bardzo subiektywne preferencje domowników, które często ciężko pogodzić w jednym pomieszczeniu. Idealny kompromis w tej sytuacji osiągną szczęśliwi posiadacze większych łazienek, gdzie mogą sobie pozwolić na wstawienie do łazienki obu sprzętów sanitarnych. W jaki sposób zmieścić je najlepiej na ograniczonej kubaturze pomieszczenia?

Domowy salon kąpielowy

Duże wnętrza mają zdecydowanie większy potencjał aranżacyjny. Jeśli mamy szczęście aranżować przestronny salon kąpielowy, warto wybrać wolnostojący model wanny. Wtedy nie tylko zyskamy pełną funkcjonalność armatury, ale również zyskamy wyjątkowy element dekoracyjny w postaci eleganckich linii wanny. Wolnostojąca wanna dobrze wygląda z minimalistycznym prysznicem bez brodzika. Jej forma staje się wtedy centralnym, przykuwającym wzrok punktem aranżacji wnętrza. Popularnym rozwiązaniem we wnętrzach o nietypowym kształcie, np. z wnęką kominową, jest wykonanie prysznica w powstałej niszy. Wtedy mamy pewność, że każdy centymetr przestrzeni łazienkowej pozostaje w pełni wykorzystany.

Wnętrza pod skosami

W łazience na poddaszu możemy wykorzystać pełny potencjał pomieszczenia, jeśli wannę umieścimy wzdłuż jednej ze ścianek kolankowych. Wtedy miejsce na prysznic znajdzie się przy prostej ścianie. Zaaranżowane w ten sposób wnętrze pozostanie przestronne i funkcjonalne. Jeśli nie znajdziemy gotowej kabiny prysznicowej spełniającej wymagania nietypowego wnętrza, zawsze możemy zamówić panele szklana na indywidualny wymiar.

Jak urządzić prostokątną łazienkę z wanną i prysznicem?

W podłużnym wnętrzu najprościej zaaranżować wannę i prysznic w jednym rzędzie, przy dłuższym boku pomieszczenia. To wygodne rozwiązanie, zapewniające swobodny dostęp do obu urządzeń. Jeżeli chcemy dodatkowo poprawić optyczne proporcje wnętrza, warto wykończyć krótsze ściany łazienki połyskującymi płytkami w jasnym kolorze lub lustrem. To sprawi, że pomieszczenie wyda się szersze i zyska bardziej harmonijny wygląd. Co więcej, warto w takim przypadku zaaranżować możliwie najbardziej minimalistyczną, przezierną kabinę prysznicową lub szklaną ściankę – brak podziałów, wyraźnych szprosów i profili nie przytłacza niewielkiego wnętrza.

Od czego zacząć aranżację?

Aby łazienka pozostała funkcjonalna, warto dokładnie wymierzyć pomieszczenie przed rozpoczęciem prac projektowych. Zapoznajmy się z podstawowymi informacjami o łazienkowej ergonomii, które pomogą nam zachować odpowiednie odległości pomiędzy łazienkowymi urządzeniami. Pierwsza w łazience powinna zająć miejsce wanna. W łazience potrzebujemy pozostawić ok. 100-120 × 70-100 cm wolnego miejsca przed wanną, aby swobodnie z niej korzystać. Odległość brzegu wanny od uchwytu baterii nie może być większa niż 25 cm oraz mniejsza niż 10 cm. Jeśli wanna znajdzie się w okolicy umywalki w małym wnętrzu, brzeg umywalki może zachodzić ponad wannę do ok. 5 cm.
Pozostałe w łazience miejsce możemy wtedy wykorzystać na aranżację kabiny. Warto rozważyć rozwiązania minimalistyczne lub zastosowanie prysznica typu walk in. Szukajmy kabin z drzwiami, które możemy uchylić również do środka prysznica, aby zapobiec obijaniu drzwiczek o sąsiadujące sprzęty. Architekci zalecają, aby przestrzeń przed kabiną mieściła się co najmniej 80-100 × 90-100 cm.

Pozostałe wyposażenie

Następna w kolejce jest umywalka. Górna krawędź tego sprzętu powinna znajdować się na wysokości użytkowej 80 cm (do 85 cm dla osób wyższych) ponad poziomem posadzki. Umywalkę zamontujmy w odległości co najmniej 30 cm od ściany prostopadłej. Pomiędzy umywalką a innymi sprzętami sanitarnymi (np. sedesem czy prysznicem) musimy zachować odległość co najmniej 20 cm. Myjąc i wycierając ręce zajmiemy ok. 100 cm wolnego miejsca przed umywalką. Baterię ścienną zamontujemy na wysokości 25-30 cm nad krawędzią ceramiki. Wylewka dobrze dobranej baterii umywalkowej powinna sięgać do środka otworu odpływu.


Miskę ustępową powinniśmy umieścić co najmniej 20 cm od ściany prostopadłej. Miski wiszące zamocujmy na wysokości 40 a 45 cm nad posadzką. Do swobodnego korzystania z toalety potrzebujemy ok. 80 × 80 cm.

Sprawdź najnowszą gazetkę promocyjną! Kliknij tutaj

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku