Ekologiczna łazienka – jakie zalety mają baterie z termostatem?

Nowoczesna łazienka zachwyca nie tylko designerskim wyglądem, ale również funkcjonalnymi rozwiązaniami. Innowacyjne produkty wyposażenia ułatwiają codzienne korzystanie z łazienki, gwarantują bezpieczeństwo, przy okazji dbając o środowisko naturalne i regulację zużycia wody. Jednym z takich rozwiązań są baterie z termostatem. Podpowiadamy, dlaczego warto wyposażyć w nie swoją łazienkę.

Czym jest bateria termostatyczna?

Jest to rodzaj baterii łazienkowej, w której możemy ustawić stałą temperaturę płynącej wody. Pożądane ustawienia regulujemy przy pomocy specjalnego pokrętła. Kiedy gorąca woda przekracza określoną temperaturę, termostat odcina jej dopływ. Zakres temperatury i rodzaje ustawień będą się różnić w zależności od modelu baterii. Dostępne na rynku modele mają zakresy od ok. 15 do nawet 60 stopni Celsjusza, które możemy ustawić z dokładnością do 1 stopnia. Baterie termostatyczne to najlepszy wybór do strefy kąpielowej w łazience: przy wannie lub pod prysznicem, gdzie najlepiej mogą spełniać swoją funkcję. Dostępne są również modele do zlewów kuchennych.

Jak działa bateria termostatyczna?

Za proces mieszania wody ciepłej i zimnej odpowiada głowica termostatyczna. Sam cykl przebiega bardzo szybko, już po kilku sekundach z wylewki czy słuchawki prysznicowej płynie woda o określonej temperaturze. Termostat chroni nas przed poparzeniem nawet w przypadku niespodziewanych awarii instalacji, zadziała, jeśli niespodziewanie zamknięty zostanie dopływ wody zimnej lub zmieni się ciśnienie.

Jakie korzyści przynosi termostat?

  • Wygoda i komfort. Wodę o określonej temperaturze uzyskamy szybko i bez wysiłku, już po jednorazowym ustawieniu pokrętła. Bez kręcenia kurkami i nieprzyjemnych niespodzianek. Wchodzimy od razu pod idealnie ciepły prysznic lub do gotowej wanny pełnej pachnącej piany.
  • Oszczędność i niskie rachunki. Spadnie realne zużycie wody i energii potrzebnej do podgrzania wody, co będzie widoczne w niższych opłatach za wodę, odprowadzenie ścieków i prąd. Inwestycja w specjalistyczną baterię bardzo szybko przyniesie wymierne korzyści.
  • Baterie z termostatem są przyjazne dla środowiska. Proces regulacji temperatury wody trwa tylko kilka sekund, dlatego bateria termostatyczna jest ekologiczna. Co więcej, niektóre modele posiadają wariant regulacji strumienia wody i perlator napowietrzający zwiększający objętość strumienia wody. Dzięki temu zmniejszamy ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji, bez odczuwalnych zmian w komforcie korzystania z łazienki.
  • Łazienka z termostatyczną baterią jest bezpieczna. Termostat automatycznie reaguje na zmiany temperatury i różnice ciśnienia, dzięki czemu błyskawicznie ochroni nas przed poparzeniem lub nagłym pojawieniem się lodowatego strumienia. Termostat niweluje nieprzyjemne skutki zmiany temperatury wody z losowych przyczyn niezależnych, takich jak np. awarie instalacji lub ograniczenia w dostawie. Baterie termostatyczne sprawdzą się także w domach osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z korzystaniem z łazienki. Docenią ją również rodzice z małymi dziećmi: maluchy bezpiecznie umyją ręce, nauczą się samodzielnego korzystania z prysznica czy umywalki znacznie szybciej i nie będą narażone na poparzenia.

Kiedy warto zainwestować w baterię z termostatem?

Jeśli zmagasz się z kłopotliwymi zmian ciśnienia lub temperatury wody w łazience, bateria termostatyczna może łatwo rozwiązać ten problem. Niezrównoważone parametry wody są nie tylko irytujące, ale mogą powodować groźne wypadki i poparzenia. Jeśli instalacja jest niestabilna i spuszczający wodę sąsiad czy uruchomiona pralka powoduje nagłe skoki temperatury wody, korzystanie z kąpieli może okazać się uciążliwe i niebezpieczne. Baterie termostatyczne polecane są również do intensywnie użytkowanych łazienek, np. w domach zamieszkiwanych przez kilkuosobową rodzinę lub współlokatorów w wynajmowanym wspólnie mieszkaniu. Bateria z termostatem w zasadzie nie będzie przydatna tylko w przypadku, kiedy mamy w domu instalację z przepływowym podgrzewaczem wody. Termostat może też powodować gaśnięcie płomienia w kotłach dwufunkcyjnych i elektrycznych.

Nie tylko funkcjonalne, ale również piękne!

Baterie termostatyczne dostępne są w szerokiej gamie kształtów i rodzajów montażu: od natynkowych po sztorcowe i wolnostojące. Ich nowoczesne formy będą doskonałą ozdobą wnętrz. Świetnie uzupełnią wolnostojące wanny czy ceramikę umywalkową o ciekawym kształcie, podkreślą charakter i styl aranżowanej łazienki.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku