Najlepsze domowe sposoby na czystą łazienkę

Łazienka jest szczególnym miejscem w każdym domu. Warunki panujące w pomieszczeniu, zwłaszcza ciepło i wysoka wilgotność, sprzyjają nie tylko atmosferze relaksu, ale również rozwojowi nieproszonych gości: bakterii i grzybów. Aby zawsze była czysta i świeża, musimy regularnie w niej sprzątać. Jak jednak szybko i łatwo pozbyć się osadów z kabiny prysznicowej i kafelków oraz odświeżyć toaletę? W tym krótkim poradniku znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zapanować nad brudem w łazience.

Systematyczność to podstawa

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli stwierdzimy, że w dbaniu o łazienkę, najważniejsza jest systematyczność. Nie mówimy tu o codziennym szorowaniu fug! Warto wyrobić i zaszczepić w innych domownikach kilka prostych nawyków, takich jak: odkładanie chemii i kosmetyków do szafek po użyciu, spłukiwanie śladów pasty z umywalki po codziennym myciu zębów czy osadu z kosmetyków do kąpieli z wanny. Pamiętajmy również, że domowe środki czystości potrzebują trochę więcej czasu na działanie niż tradycyjna chemia, wymagają również nieco więcej pracy i zaangażowania podczas stosowania, np. dodatkowego szorowania i polerowania czyszczonej powierzchni suchą i miękką szmatką. Wiele z nich bazuje na roztworach octu, dlatego w łazience po ich użyciu może długo utrzymywać się jego nieprzyjemny zapach. Jeśli chcemy tego uniknąć, dodajmy do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego, np. herbacianego lub cytrynowego.

Jak usunąć nagromadzony kamień?

Domowym sposobem na czyste kafelki jest roztwór wody z octem w stosunku 2:1, np. szklanka wody na pół szklanki octu. Spryskaj nimi powierzchnię płytek i przetrzyj miękką ściereczką. Na silne zabrudzenia możemy użyć okładów z octu. Nasącz nim watę i zostaw na kilka godzin zabrudzonej powierzchni, np. na baterii umywalkowej, aby okład rozpuścił nalot. Dokładnie spłucz i wypoleruj powierzchnię do sucha.

Jak wyczyścić szklane kabiny z osadów?

Mydło i twarda woda pozostawiają nieestetyczne zacieki na szklanych powierzchniach. Najłatwiej pozbędziemy się ich, stosując wcześniej wspomnianą mieszankę wody i octu. Wyczyszczoną powierzchnię wypolerujemy do połysku przy użyciu kulki ze zmiętej gazety. Do czyszczenia brodzika lub wanny potrzebujemy wrzącego roztworu wody z octem. Zagotowaną wodę wlejmy do zatkanego brodzika i pozostawmy na ok. 20. minut. Taka mieszanka rozpuszcza kamień i ułatwia dalsze jego usunięcie. W ten sposób możemy też wyczyścić z kamienia słuchawkę prysznica. Pozostawmy ją w roztworze na dłuższą chwilę.

Kwasek cytrynowy na uporczywy kamień i rdzę

Mieszanka kwasku cytrynowego (2 łyżki proszku na szklankę wody) może z powodzeniem zastąpić inne środki chemiczne. Spryskaj nią zabrudzoną powierzchnię. Dokładnie wyszoruj i rozprowadź preparat na powierzchni rdzy. Po ok. 30 minutach dokładnie spłucz i wypoleruj to miejsce.

Jak udrożnić rury i pozbyć się brzydkiego zapachu?

Wystarczy wsypać kilka garści soli do otworu odpływu w wannie lub umywalce, dodać kilka łyżek sody kuchennej i kilka łyżek octu. Po 15 minutach zalewamy mieszankę wrzątkiem. To szybki sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z rur i zalegających w nich osadów, które mogą prowadzić do poważnego zatkania odpływu.

Jak łatwo wyczyścić fugi?

Największa zmora łazienek – pokryte osadem i pleśnią fugi oszpecą nawet najpiękniejsze i najmodniejsze płytki. Domowym sposobem na nieestetyczne zabrudzenia jest wykonanie pasty z sody oczyszczonej i octu, do której możemy dodać sok z cytryny i kilka kropel naturalnego olejku z drzewa herbacianego. Taka mieszanka ma właściwości dezynfekujące i odświeżające powierzchnie. Fugi możemy precyzyjnie wyczyścić starą szczoteczką do zębów. Mała główka dotrze do każdego łazienkowego zakamarka.

Sprawdzona chemia łazienkowa

Domowe sposoby są z pewnością tanie i przyjazne środowisku, jednak aby w pełni cieszyć się higienicznie czystą łazienką, raz na jakiś czas warto użyć profesjonalnych środków do pielęgnacji i impregnacji fug. Impregnaty do fug tworzą na ich powierzchni bezbarwną powłokę, zabezpieczającą przed działaniem wilgoci, brudu i tłuszczu. Dzięki temu na chronią przed rozwojem bakterii i pleśni oraz osadzaniem się kamienia. Nowoczesne środki możemy stosować do fug w pomieszczeniach oraz na zewnątrz, np. na balkonie, tarasie czy płytkach elewacyjnych. Warto mieć w łazience profesjonalne środki do sprzątania i raz na jakiś czas skorzystać z ich pomocy. Wysokiej jakości produkty do czyszczenia i pielęgnacji płytek, ceramiki i armatury łazienkowej znajdziemy w szerokiej ofercie sieci salonów łazienkowych BLU.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku