Jodełka – modny trend

Pierwsze "jodełki” we wnętrzach były ściśle związane z rezydencjami, eleganckimi wnętrzami. Dziś, ten motyw śmiało gości we wszystkich stylach, zarówno w klasycznych apartamentach, jak i surowych wnętrzach urządzonych w loftowym klimacie.
Architekci wnętrz, projektanci coraz częściej sięgają po ten wzór w swoich projektach. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwań klientów i stale poszerzają swój asortyment, dzięki czemu bez problemu możemy zaaranżować dowolną przestrzeń, wybierając na motyw przewodni modny wzór jodełki. Do wyboru mamy wiele sposób na wprowadzenie wzoru do wnętrza: gotowe mozaiki, prostokątne dekory, pojedyncze płytki ułożone w odpowiedni sposób. Wzór jodełki możemy wprowadzić zarówno na ściany, jak i podłogi. Jodełka doskonale sprawdzi się w kuchni, ozdabiając przestrzeń między blatem a szafkami górnymi, pięknie prezentuje na podłodze. W łazience mogą nam pomóc w wydzieleniu danej strefy. Motyw jodełki będzie doskonały, tłem dla wiszącego lustra nad umywalką, czy wydzieleniu strefy prysznica. Podłoga w salonie inspirowana klasycznym wzorem nada ton całemu wnętrzu.

Jodełka francuska, jodełka węgierska

Styl zwany jodełką francuską to deski przycięte pod kątem 45 stopni, stykające się ze sobą na jednej osi. Uwielbiana przez królów i arystokratów francuskich, często nazywana wzorem „chevron” była nieodłączny elementem zamków nad Loarą. Do dziś jodełka francuska zachwyca symetrycznym wzorem oraz uniwersalnym zastosowaniem. Poza okładzinami ściennymi i podłogowymi, słynny wzór chevron chętnie pojawia się na tkaninach, meblach i dodatkach. Podobnym wzorem jest tzw. jodła węgierska z przycięciem krótszych boków pod kątem 60 stopni.

Klasyczna jodełka

Innym rodzajem popularnej „jodełki” jest klasyczny motyw, charakteryzujący się przycięciem krótszych boków pod kątem 90 stopni. Krótszy bok zestawiamy z dłuższym, tworząc geometryczny wzór. Klasyczny wzór pozwala nam na stworzenie niepowtarzalnej układanki, dopasowanej do konkretnego wnętrza. W zależności od rodzaju materiału możemy połączyć ze sobą różne kolory, tworząc unikatowe, różnobarwne kompozycje, lub wybrać stonowany wzór. Klasyczna jodełka doskonale prezentuje się zarówno na podłodze, jak i na ścianach, jest to ponadczasowy wzór pasujący do każdego rodzaju pomieszczeń.

Jodełka z płytek drewnopodobnych

Motyw jodełki możemy wprowadzić do naszego wnętrza za pomocą płytek drewnopodobnych. Możemy zdecydować się na wzór klasyczny układany z prostokątnych płytek. Jeśli zdecydujemy się na taki sposób układania, wybierzmy płytkę o formacie zbliżonym do naturalnych desek, dzięki temu uzyskamy wzór, który wiernie odwzorowuje naturalny parkiet. Jeśli marzy nam się podłoga, czy ściana w jodełce francuskiej, polecamy zakup płytek przeznaczonych do układania tego typu wzoru. Jeśli zdecydujemy się na ułożenie płytek drewnopodobnych w kształt klasycznej jodełki, zwróćmy uwagę na wielkość płytki. Wybierzmy płytkę o formacie zbliżonym do naturalnych desek, dzięki temu płytki będą wiernie naśladować drewniany parkiet.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku