Podpowiadamy - jak obudować wannę

Jednym z najpopularniejszych modeli wanien są produkty do zabudowy. To praktyczny sposób na urządzenie nowoczesnej strefy kąpielowej. Wanny do zabudowy kosztują mniej niż modele wolnostojące i łatwo je utrzymać w higienicznej czystości. Przygotowując się do zakupu wanny do zabudowy, warto dowiedzieć się co nieco o dostępnym na rynku asortymencie materiałów i sprawdzonych sposobach zabudowy takich modeli.
Przede wszystkim musimy dopasować go do kształtu wanny i materiału, z którego jest wykonana. Najprostsze do zabudowy są wanny prostokątne. Ich forma daje również największe możliwości aranżacyjne. Zewnętrzne wykończenie wanny musi być odporne na kontakt z wodą, wahania temperatury i chemią łazienkową oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Płytki ceramiczne na wannę

Zabudowa wanny akrylowej
Taką wannę możemy zabudować na kilka sposobów. Najprostsze jest wykorzystanie prefabrykowanej obudowy akrylowej od producenta, dopasowanej do konkretnego modelu. Do zabudowy możemy również wykorzystać wilgocioodporne płyty gipsowo-kartonowe. W ten sposób wykończymy modele prostokątne i półokrągłe. W drugim przypadku zabudowa musi być jednak wykonana bardzo dokładnie i ściśle podążać za krzywizną zewnętrznej krawędzi.

Zabudowa wanny emaliowanej
Wanny stalowe słabo utrzymują temperaturę wody, dlatego potrzebują specjalnej zabudowy, która zapewni im lepsze właściwości termoizolacyjne. Do tego rodzaju wanien najlepiej sprawdzi się stelaż styropianowy, który poprawi stabilność wanny i dodatkowo poprawi jej parametry akustyczne, tłumiąc odgłosy spadającej wody. Styropian łatwo poddaje się dalszej obróbce: możemy obłożyć go mozaiką, drewnem czy płytkami ceramicznymi.

Prefabrykowane panele do zabudowy wanny
To najprostszy sposób na uzyskanie pięknej i trwałej powierzchni. Producenci oferują dopasowane obudowy i panele do swoich wanien, wykonane z odpornego tworzywa sztucznego, np. laminatu czy akrylu sanitarnego. Montaż takiego produktu jest banalnie prosty: obudowy zakładamy na zamontowaną w łazience wannę i przytwierdzamy do niej za pomocą zatrzasków. To umożliwia łatwy i nieograniczony dostęp do instalacji wodnej w razie awarii. Prefabrykowane panele docenią posiadacze wanny z hydromasażem. Dzięki nim możemy regularnie konserwować dysze i kontrolować system masujący. W zależności od oferty producenta, panele mogą mieć gładką lub tłoczoną powierzchnię. Przed zakupem warto upewnić się, że wanna posiada obudowę dopasowaną do swojego modelu. Wybierając produkty w zestawie, zyskamy pewność, że będą kompatybilne pod względem estetyki i konstrukcji.
Gres i płytki ceramiczne są najpopularniejszymi materiałami do zewnętrznego wykończenia wanny. Możemy wykorzystać ten sam wzór płytek, który wybraliśmy na ścianę lub posadzkę, dzięki czemu wnętrze zyska spójny, estetyczny wygląd. Płytki są odporne na działanie wilgoci, ścieranie i mocne środki chemiczne. Nie odbarwiają się w kontakcie z produktami do czyszczenia i promieniami UV. Możemy je wykorzystać na zabudowie z gipso-kartonu i styropianowej.

Wanna w zabudowie z mozaiką

To popularny sposób wykończenia wanien prostokątnych i narożnych, dający ciekawe efekty dekoracyjne. Drobne elementy szklane, ceramiczne lub wykonane z metalu możemy kupić w salonach wyposażenia łazienkowego, marketach budowlanych lub w Internecie. Duży wybór wzorów i kolorów zapewnia nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mozaiki sprzedawane są w praktycznych arkuszach, mocowanych na miękkiej siatce. Dzięki temu łatwo dopasujemy jej kształt do formy wanny.

Obudowy ze szkła

To bardzo dekoracyjne i oryginalne rozwiązanie. Obudowę ze szkła możemy kupić w komplecie razem z dopasowaną do niej wanną. Szklaną obudowę możemy przymocować do boków wanny przy pomocy magnesów. Ze względu na jednolitą, odbijająca światło lustrzaną powierzchnię, ten materiał świetnie sprawdzi się w małych łazienkach. Łatwe do utrzymania w czystości szkło hartowane jest trwałe i higieniczne. Powierzchnię szkła musimy czyścić delikatną szmatką i łagodnymi środkami myjącymi, aby zapobiec jej matowieniu i zarysowaniom.

Zabudowa wanny drewnem

Zabudowy drewniane wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat luksusu. Dzięki nim łatwo przemienimy łazienkę w elegancką strefę SPA. Musimy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego gatunku drewna. Do łazienek sprawdzą się gatunki o wysokiej zawartości olejów naturalnych, które zapewnią im wyjątkową odporność na wodę, pleśń i przebarwienia. Polecamy zastosowanie drewna egzotycznego – hebanu, iroko czy merbau. To wyjątkowo dekoracyjne gatunki, o wyraźnych słojach i pięknej barwie. Drewno przeznaczone na obudowę wanny musi być poddane odpowiedniej impregnacji, a podczas użytkowania regularnie konserwowane specjalnym olejem.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku