Jaką armaturę wybrać do łazienki — baterie podtynkowe czy natynkowe?

Oferta producentów prysznicowych baterii łazienkowych jest bardzo szeroka. Zanim zaczniemy się zastanawiać, jaki kształt i rodzaj wykończenia będzie miała nasza bateria natryskowa, musimy rozważyć inne, kluczowe w tym przypadku, kryterium. Chodzi o wariant montażu armatury prysznicowej – natynkowy lub podtynkowy. Decyzja o wyborze ma wpływ nie tylko na cenę produktu, przebieg prac remontowych i konserwację urządzenia, ale również efekt wizualny i komfort użytkowania łazienki. Który z wariantów montażu – podtynkowy czy natynkowy lepiej sprawdzi się w naszej łazience?

Zalety baterii podtynkowych

Cenimy je przede wszystkim za nowoczesny, minimalistyczny wygląd, doskonale wpisujący się w aktualne trendy łazienkowe. Mechanizm baterii podtynkowej jest ukryty w ścianie, z zewnątrz zasłania go rozeta i okładzina ścienna, np. płytki lub wodoodporna tapeta. Widoczne elementy sterujące zajmują mało miejsca, dlatego sprawdzą się nawet w wąskich przestrzeniach prysznicowych. Proste elementy łatwo utrzymać w czystości. Wybierając baterie podtynkowe, zyskujemy wiele możliwości aranżacyjnych: dostępne na rynku modele mają wiele kształtów i funkcji, z przełącznikiem natrysku lub deszczownicą. Rozbudowany system pozwala na dowolne, najbardziej komfortowe rozmieszczenie elementów w przestrzeni prysznicowej.

O czym pamiętać, wybierając baterie podtynkowe?

Montaż prysznicowej baterii podtynkowej należy wykonać w ścianie, ponieważ część podtynkowa musi zostać mocowana przed ułożeniem glazury. To sprawia, że decyzję o wyborze tego rodzaju armatury musimy podjąć odpowiednio wcześnie, przed przystąpieniem do prac wykonawczych. Baterie natynkowe łatwiej więc wykorzystać w nowym budynku lub podczas przeprowadzania gruntowego remontu. Jeśli planujemy szybkie odświeżenie łazienki bez wymiany płytek ściennych, model podtynkowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Aby długo cieszyć się funkcjonalnym prysznicem z baterią podtynkową, musimy postawić na wysoką jakość: profesjonalnie i prawidłowo wykonana instalacja i doprowadzenie przyłączy do poszczególnych modułów baterii, zapewni bezawaryjne użytkowanie prysznica na lata. Równie ważne są wysokogatunkowe elementy zewnętrzne. Muszą być wykonane z materiału odpornego na działanie wody, kamień i korozję oraz czyszczące środki chemiczne.

Zalety baterii natynkowych

To wciąż najpopularniejszy wariant armatury łazienkowej. Baterie natynkowe są tańsze i łatwiejsze w montażu niż ich podtynkowe odpowiedniki. Podczas szybkiego odświeżenia łazienki wystarczy zamontować nowy model w wykonanych już otworach na płytkach, nie musimy modernizować poprawnie działającej instalacji wodnej. Warto szukać modeli o nowoczesnych formach, które będą pasować do współczesnych, modnych aranżacji. Zewnętrzny korpus baterii może być wyjątkowo dekoracyjną formą w łazience lub pełnić praktyczną funkcję półeczki na kąpielowe kosmetyki i akcesoria.
Ten model jest łatwo utrzymać w czystości – wystające elementy często pokryte są specjalną powłoką, która pomaga zapobiegać powstawaniu osadów z wody i mydła. Każdy z wariantów ma swoje wady i zalety. Ostateczny wybór rodzaju baterii powinien zależeć od zakresu prac, jaki zamierzamy przeprowadzić podczas remontu lub przygotowania nowej łazienki, budżetu oraz indywidualnych upodobań.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku