Jak urządzić łazienkę bez okna?

W nowoczesnych wnętrzach często musimy walczyć z wieloma ograniczeniami przestrzennymi, mieszkania są małe, nieustawne, położone głęboko w planie mieszkania, odcięte od dostępu świeżego powietrza i światła słonecznego. Jak zaaranżować takie wnętrze, aby pozostało nie tylko piękne, ale też praktyczne i przyjemne w użytkowaniu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, urządzając małą łazienkę bez okien.

Wentylacja w łazience bez okien

Łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, w którym często panuje wysoka temperatura. Takie warunki to idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Pozbawiona okna łazienka musi sobie z nimi poradzić nowoczesnymi sposobami: przede wszystkim sprawną instalacją wentylacyjną. Poddawana regularnej konserwacji łazienkowa wentylacja nie tylko zapobiegnie nieprzyjemnym zapachom, ale również ograniczy rozwój niebezpiecznej i nieestetycznej pleśni. Warto zamontować urządzenia zwiększające cyrkulację powietrza: kratkę wentylacyjną, wentylator elektryczny i pochłaniacz wilgoci.

Jak oświetlić ciemną łazienkę?

W pomieszczeniu bez okien musimy zapewnić optymalne oświetlenie najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Aby zrobić to jak najlepiej, zastosujmy oprawy w różnych formach i na różnych wysokościach. Potrzebujemy 2 lub 3 samodzielne źródła światła, które kompleksowo doświetlą każdą ze stref użytkowych łazienki. Temperatura barwowa światła dziennego to ok. 6500 Kelwinów, ale we wnętrzu pozbawionym okien sprawi, że przestrzeń wyda nam się bardzo chłodne, dlatego warto sięgnąć po neutralną barwę światła wynoszącą ok 4000 K. Na opakowaniu żarówki z pewnością znajdziemy informację o temperaturze barwy.
Jeśli nie mamy okna w łazience, musimy zastosować oświetlenie „warstwowe”. Oprócz oprawy górnej potrzebujemy oświetlenia strefy umywalkowej i lustra – w tym miejscu nie powinniśmy używać oświetlenia umieszczonego nad głową użytkownika łazienki, ponieważ powoduje powstawanie nieestetycznych cieni pod oczami, utrudnia wykonanie makijażu i innych czynności toaletowych. Przy lustrze zastosujmy praktyczne kinkiety lub oprawy wiszące, które znajdą się na wysokości ok. 160 cm nad podłogą.

Jaki kolor wybrać do łazienki bez okna?

Nawet niewielkie wnętrza możemy optycznie powiększyć i sprawić, że przestrzeń stanie się przestronna i zapraszająca. Niezastąpionym wyborem będzie więc biel, jasne, delikatne kremy, beż lub pastele. Jasne kolory, zwłaszcza o połyskującej powierzchni optycznie rozproszą światło. Oprócz białej farby i płytek biel możemy wprowadzić w postaci zabudowy lub mebli.

Lustro w małej łazience

W małej łazience nie może zabraknąć luster, szkła i polerowanej stali. Są nie tylko praktyczne, odporne na szkodliwe działanie wody i pary wodnej, ale przede wszystkim wyjątkowo dekoracyjne i doskonale powiększające małe wnętrza. W małych łazienkach tafla lustra może nawet pokrywać całą ścianę. Podczas zakupu lustra, warto przyjrzeć się również modelom ze zintegrowanym oświetleniem.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku