Pomysł na podłogę – zobacz nasze propozycje

Bogata oferta płytek dostępnych w sklepach może przyprawić nas o zawrót głowy. Które są najbardziej trendy i w jakim układzie będą prezentować się najlepiej? Podpowiadamy, jak zaaranżować modną i ciekawą podłogę w salonie, kuchni, łazience czy przedpokoju. Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu szybko i łatwo znajdziesz najpiękniejszy sposób na swoją posadzkę.

Ton w ton

Jeśli w gamie znajdują się płytki w kilku odcieniach jednego koloru, możemy stworzyć ciekawą aranżację tonalną. Modny efekt patchworku stworzymy, układając płytki według schematu naprzemiennego: w dwóch naprzemiennych rzędach mieszamy ze sobą po dwa odcienie, np. czerń i ciemną szarość, w drugim ciemną szarość z jej jasnym odcieniem. Kratka, którą w ten sposób uzyskamy, będzie ciekawym akcentem w prosto urządzonym wnętrzu. Ten sposób możemy wykorzystać w salonie, łazience czy w przestronnej strefie wejściowej. Równie dobrze będzie wyglądać w przestrzeniach publicznych.
Wstawki z innego odcienia płytek ciekawie podkreślą powierzchnię np. pod stołem jadalnym czy wokół wyspy w kuchni. To pozwoli na wizualne wyznaczenie stref w pomieszczeniach otwartym planie, np. salonu z aneksem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie płytek z jednej gamy produktowej lub w jednakowym rozmiarze – wtedy nie musimy obawiać się o trudności techniczne związane z nierównomiernym rozkładem fug.
Mieszając różne, ale zbliżone odcienie płytek drewnopodobnych uzyskamy ciekawy efekt naturalnego, postarzanego parkietu. To podkreśli barwę i rysunek drewna, uwypukli jego drewnopodobną strukturę i zastąpi naturalny materiał we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych lub skandynawskich. Do takich aranżacji możemy użyć zarówno pojedynczych płytek o podłużnym kształcie lub kwadratowych, z nadrukiem naśladującym rysunek kostki parkietowej.

Naturalny „dywan”

Łącząc ze sobą dwa odcienie płytki drewnopodobnej, stworzymy jaśniejszy pas na środku pomieszczenia, układając je prostopadle do ścian. To świetny sposób na optyczne powiększenie wąskiego korytarza lub łazienki i ciekawa wizualna alternatywa dla tradycyjnych dywanów. Gres drewnopodobny jest łatwy w utrzymaniu w czystości, dlatego doskonale sprawdzi się w wymagającej przestrzeni wejściowej.

Różne materiały

Oryginalne i surowe, ale zawsze sprawdzone połączenia to drewno i beton. Drewnopodobne płytki możemy zestawić z tymi o rysunku betonu na kilka sposobów. Są doskonałym sposobem na podłogę w przedpokoju lub jadalni: kwadratowe płytki o betonowym rysunku podkreślimy wstawkami z gresu drewnopodobnego. Gres jest materiałem plastycznym, łatwo dotniemy go do pożądanego rozmiaru przy użyciu prostych narzędzi. Układając płytki na przemian, uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny, który podkreśli wyjątkowe przestrzenie.
Możemy również stworzyć ramkę z jednego materiału wokół drugiego. Taka aranżacja będzie wyglądała dobrze, jeśli kolor i kształt płytek zewnętrznych pozostanie przedłużeniem okładziny ściennej na posadzce. W ten sposób możemy wykończyć różne przestrzenie, jednak najlepszy efekt osiągniemy w małych i średnich wnętrzach.

W klasycznym stylu

Dzięki drewnopodobnym gresom zyskujemy niespotykane do tej pory kreatywne możliwości: rysunek drewna możemy wprowadzić do wnętrz łazienki i kuchni. Płytki ułożone w sposób naśladujący klasyczną, zawsze modną jodełkę to ponadczasowy sposób na piękną posadzkę. Dzięki zróżnicowanej gamie kolorystycznej, płytki drewnopodobne w tym układzie sprawdzą się w wielu aranżacjach w stylach, od nowoczesnego po klasyczny i rustykalny.
Prosty układ z przesunięciem zawsze wygląda dobrze. Płytki naśladujące panel podłogowy lub deskę możemy układać w mijankę, aby najlepiej wyeksponować ich strukturę i najlepiej upodobnić do podłogi wykonanej z drewna. Niezależnie od długości wybranego modelu płytki, unikajmy przesunięcia sąsiadujących rzędów o ½ długości. Gresy i klinkier powstają w procesie wypalania mieszanek mineralnych, dlatego każda z partii wypalanego materiału może różnić się od poprzedniej pod względem kształtu i rozmiaru. To delikatne różnice, jednak w wariancie 1/2 niepotrzebnie je podkreślamy. Lepiej zastosować układ 1/3 lub 1/5. Szukajmy produktów rektyfikowanych – to modele wykonane najbardziej starannie, gdzie różnice w rozmiarze szerokości i długości są niezauważalne. Dzięki temu możemy zastosować między nimi fugę o minimalnej szerokości.
Gres drewnopodobny świetnie wygląda na podłodze sypialni. Wbrew pozorom, jego powierzchnia może być łagodna i przyjemna w dotyku, zwłaszcza w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki dobrym parametrom technicznym i wysokiemu współczynnikowi przewodnictwa cieplnego dobrze przepuszcza do wnętrza ciepło z instalacji podłogowej.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku