Ogrzewanie podłogowe w łazience - wodne czy elektryczne?

Łazienka jest jednym z najbardziej wymagających przestrzeni w całym domu. Odpowiednia temperatura wpływa na nasz codzienny komfort. Poza tradycyjnym ogrzewaniem warto w tym wnętrzu zastosować ogrzewanie podłogowe. Sprawdźmy, czym różni się ogrzewanie wodne od elektrycznego i na jakie rozwiązanie warto się zdecydować.

Zalety ogrzewania podłogowego

Podłogówka jest stosunkowo tanim w wykonaniu i eksploatacji rodzajem ogrzewania. Łatwo ustawimy pożądaną temperaturę i bezproblemowo obsłużymy system prostego sterowania. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się w małych łazienkach. Dzięki niej zyskujemy większą przestrzeń na ścianach do kreatywnej aranżacji, a rury, grzejniki i kable pozostają estetycznie ukryte pod materiałem wykończeniowym. Odpowiednio wykonana instalacja może być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, jednak często jest uzupełniona o praktyczny grzejnik z funkcją elektrycznej suszarki. Ogrzewanie świetnie współpracuje z płytkami gresowymi i kamiennymi, które dobrze przewodzą i oddają ciepło do wnętrza łazienki.
O czym musimy pamiętać przed instalacją?
Instalacja podłogowa nie może przebiegać pod zamontowanymi na stałe na posadzce sprzętami, tj. pod pralką, prysznicem z brodzikiem, wanną czy stojącą miską ustępową i bidetem. Pętle będą więc leżały przed i wokół urządzeń łazienkowych, aby nie doszło do kolizji instalacji. Optymalna temperatura dla łazienek jest średnio o 4°C wyższa, niż w innych pomieszczeniach, jednak nie powinna przekraczać 34°C. Płytki akumulują ciepło i ogrzewana podłoga nadal pracuje, nawet jeśli grzejniki już przestaną.

Ogrzewanie podłogowe - wodne czy elektryczne?

Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się z rur z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) albo wielowarstwowych, z aluminium lub miedzi, pokrytych warstwą tworzywa sztucznego. Rury układa się równomiernie, co 5-10 cm na powierzchni podłogi, aby tworzyły pętle, spirale lub meandry, jednak długość pętli nie może być większa nić 120 m.
Zalety instalacji wodnej:
• Niski koszt instalacji i eksploatacji
• Instalacja niskotemperaturowa dobrze współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi w obrębie systemu c. o.
• Równomierne dogrzanie temperatury w pomieszczeniu i wysoki komfort cieplny
• Estetyczna, ukryta w podłodze instalacja

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Świetnie sprawdza się w nowych mieszkaniach deweloperskich lub w remontowanych starszych łazienkach. System składa się z kabli, mat grzewczych oraz folii, które przewodzą ciepło do pomieszczenia przez posadzkę. Ogrzewanie elektryczne szybko się nagrzewa i długo utrzymuje odpowiednią temperaturę w łazience. Jest bardziej kosztowne niż ogrzewanie wodne, jednak odpowiednio wykonana instalacja posłuży nam sprawnie przez długie lata. Montaż musimy powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, ponieważ ewentualna naprawa uszkodzonych elementów jest skomplikowana, ze względu na utrudniony dostęp do instalacji. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest regulowana termostatem lub czujnikiem temperatury. Dzięki tym urządzeniom można w dowolny sposób zaprogramować naszą podłogę: czas jej uruchamiania i temperaturę ogrzewania.


Zalety ogrzewania elektrycznego:

• Wysoki komfort użytkowania – dokładna kontrola temperatury i długoletnia bezawaryjność
• Precyzyjny rozkład elementów grzewczych – świetnie układają się w małych wnętrzach, wokół ubikacji lub pod umywalką
• Estetyczne wykończenie powierzchni zewnętrznych
• Możliwość wykonania ogrzewania podłogowego na istniejącej już posadzce


Co wybrać? Maty grzejne czy przewody?

Przewody musimy układać odpowiednio wcześnie, kiedy jeszcze wylewki betonowe posadzki nie są skończone. Izolacja termiczna jest montowana przed wylaniem podłogi: styropian przykrywamy folią chroniącą go przed wilgocią. W domach niepodpiwniczonych warstwa izolacyjna musi mieć grubość minimum 10 cm. Jeśli strop znajduje się nad nieogrzewaną piwnicą – minimum 7 cm. Wybierając meble łazienkowe, zwróćmy uwagę na wysokość nóżek: muszą mieć co najmniej 5 cm.

Maty grzewcze możemy układać na gotowej posadzce. To pasy specjalnej siatki ze wplecionym kablem stałooporowym. Mają szerokość ok. 50 cm, różnią się za to mocą grzewczą. Do łazienek najlepsze są maty o mocy grzejnej: 100, 120, 150 i 160 W/m2. Układamy je w odległości nie mniejszej niż 20 cm od ściany i sprzętów łazienkowych. Maty grzejne są niskie, co nie wpływa znacząco na grubość posadzki i wysokość całego pomieszczenia.
Podłogowa instalacja grzewcza to rozwiązanie na lata. Jest trwała, wydajna i estetyczna. Znacząco poprawia komfort użytkowania łazienki, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych i sporadycznej konserwacji. Rodzaj instalacji powinniśmy wybrać w zależności od zakresu prac przeprowadzanych podczas remontu lub wykańczania łazienki, aby najlepiej dostosować ją do parametrów technicznych budynku.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku