Hydroizolacja łazienki

Łazienka to szczególnie wymagająca przestrzeń w naszym domu. Ze względu na swój charakter, pomieszczenie ma ciągły kontakt z wodą, wilgocią i wysoką temperaturą. Musimy w nim zastosować materiały niewrażliwe na ich działanie oraz odpowiednio zabezpieczyć posadzkę, strop i ściany budynku przed niszczącym wpływem tych czynników. Podpowiadamy, jak najlepiej zaplanować i przeprowadzić wykonanie hydroizolacji w łazience przy pomocy masy uszczelniającej.

Kiedy i gdzie wykonać hydroizolację?

Ten krok musimy podjąć na etapie wykończania lub podczas remontu łazienki przed położeniem okładzin: płytek, szkła lub tapet w łazience. W łazience dzielimy przestrzeń na „wilgotną” i „mokrą”. „Mokro” jest wszędzie tam, gdzie znajduje się dostęp do wody (kran lub wanna, prysznic). Te miejsca wymagają najbardziej szczelnej izolacji. Izolacja przeciwwilgociowa musi być wykonana na całej podłodze oraz sięgać minimum 10 cm powyżej powierzchni posadzki, tworząc szczelną nieckę. Na ścianach musimy odpowiednio dopasować jej zasięg: przy umywalce – 50 cm w promieniu misy, wokół wanny do wysokości całego pomieszczenia, czyli minimum 200 cm. Każda z przestrzeni mokrych musi mieć uwzględniony margines bezpieczeństwa – 50 cm w promieniu kabiny prysznicowej z natryskiem, po bokach oraz powyżej kabiny. Jeśli planujemy modny prysznic bez brodzika, musimy w tym miejscu wykonać solidną izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową na ścianach. Woda uderzająca w płytki może przenikać przez fugi do podłoża, prowadząc do zniszczenia posadzki, rozwoju grzybów i pleśni, co w efekcie może prowadzić do uszkodzenia stropu i zalewania pomieszczenia.

Jakich materiałów używać do wykonania hydroizolacji?

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są specjalne masy, inaczej nazywane foliami w płynie, które nadają się do stosowania na ścianach i podłogach łazienki. To ciekła masa na bazie dyspersji polimerowych i wypełniaczy z dodatkiem środków modyfikujących. Masa hydroizolacyjna pozwala uzyskać bezspoinowe, elastyczne powierzchnie, gwarantujące najlepszą szczelność. Nakłada się je na ścianę lub podłogę przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego. Zaletą takiej masy hydroizolacyjnej jest to, że nie tylko chroni przed wodą i wilgocią, zapewniając powierzchni odpowiednią praoprzepuszczalność. Systemowe rozwiązania oferują różnego rodzaju mankiety i narożniki i tak zwany sznur izolacyjny, którym wykonamy uszczelnienia między płytkami ceramicznymi i w dylatacji. Jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe w łazience, masa uszczelniająca musi być wykonana z folii odpornej na wysoką temperaturę.

Hydroizolacja w łazience krok po kroku

1.Przygotowanie podłoża

Aby hydroizolacja skutecznie chroniła nasze wnętrze, pokrywane nią powierzchnie muszą zostać odpowiednio spreparowane. Ściany i podłogi musimy dokładnie wyczyścić i wyrównać poprzez usunięcie rys i ubytków. Sprzątamy pozostałości kurzu, pyłu oraz odtłuszczamy ich powierzchnię. Jeśli przeprowadzamy remont pomieszczenia, musimy też usunąć warstwy starej farby i sprawdzić, czy nigdzie nie powstały ogniska pleśni. Wszelkie wykwity musimy usunąć specjalnymi grzybobójczymi preparatami. Hydroizolację kładziemy na powierzchnie suche i odpowiednio zagruntowane, aby nie wchłaniały preparatu.

2. Izolacja pod płytki ceramiczne

Nakładamy hydroizolację na przygotowaną uprzednio powierzchnię. Masę musimy najpierw starannie wymieszać w wiaderku a następnie rozprowadzić na ścianie i posadzce, przy użyciu wałka lub pędzla. Grubość masy powinna wynosić minimum 1 mm, aby w pełni spełniała swoje zadanie. Najlepiej nakładać ją warstwowo, powtarzając czynność dwukrotnie w odstępie co najmniej 6 godzin.

3. Uszczelnianie narożników i dylatacji

To najbardziej newralgiczne punkty hydroizolacji. Aby ich szczelność była równie dobra jak na powierzchni prostej, musimy uzupełnić je specjalną taśmą uszczelniającą do narożników. To materiał wykonany ze specjalnie powlekanej tkaniny poliestrowej. Wkleja się go w warstwę świeżej folii z zachowaniem odpowiednio długiej zakładki (min. 10 cm). Następnie zamalowujemy taśmę warstwą płynnej folii, aby odpowiednio przylegała do podłoża. Ta czynność wymaga zastosowania szczególnej ostrożności na łączeniach ścian wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, które są najbardziej narażone na niekorzystne działanie wilgoci.

4. Układanie płytek

To ostatni etap wykańczania łazienki. Do układania płytek na zaizolowanej powierzchni możemy przystąpić po upływie 24 godzin. Do klejenia używamy klejów klasy C2/S1. To preparaty przeznaczone jest do stosowania na elastycznych, niechłonnych podłożach.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku