Jaką lampę wybrać do łazienki?

Prawidłowe oświetlenie łazienki jest nieodłącznym elementem każdego projektu wnętrz. Podpowiadamy, jak dobrać oprawy oświetleniowe i na co zwracać uwagę podczas doboru oświetlenia do łazienki.

Oświetlenie ogólne, lampa sufitowa

W łazienkach dobrze sprawdzi się oświetlenie punktowe, które równomiernie oświetli cała przestrzeń. Jeśli decydujemy się na montaż sufitu podwieszanego, oświetlenie punktowe możemy umieścić w suficie, montując małe oprawy. W łazience możemy zastosować również oprawy natynkowe, które wprowadzą odpowiednią ilość równomiernego światła. W obu przypadkach możemy wybrać oprawy z regulowanym strumieniem światła, umożliwiające dodatkową regulację źródła światła. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ogólne jest niezbędne podczas sprzątania oraz codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Lampa nad lustro do łazienki

Lampy umieszczane na ścianie możemy umieścić nad lub po obu stronach lustra. Dobrze sprawdzą się prostokątne lampy umieszczone symetrycznie nad umywalką. Wybierając lampy do łazienki, należy sięgać po modele z odpowiednią klasą szczelności oznaczoną symbolem IP. Łazienka podzielona jest na tzw. strefy bezpieczeństwa, które wyznaczają wymaganą szczelność opraw. Najbardziej wymagającym obszarek, tzw. strefą zero są powierzchnie kabiny prysznicowej, wanny. Zgodnie z przepisany należy używać tu wyłącznie opraw o szczelności min IP 67, zasilanych napięciem 12V. W miejscach oddalonych ponad 60cm od prysznica, umywalki i wanny możemy stosować lampy z oznaczeniem IP21.

Lustra z wbudowanym oświetleniem

W ofercie producentów często możemy odszukać lustra łazienkowe z wbudowanym oświetleniem. Takie rozwiązania łączą w sobie funkcje użytkowe z wyszukanym wzornictwem. Dyskretnie umiejscowione lampy dobrze sprawdzą się minimalistycznych wnętrzach, tam, gdzie stawiamy na oszczędne formy wykończenia.

Lampa wisząca do łazienki

Najbardziej dekoracyjne formy pięknie prezentują się przy ciekawie zaaranżowanych strefach umywalkowych. Dobrze sprawdzą się w małych toaletach, łazienkach stworzonych dla gości. Potrafią nadać ton całej aranżacji, wprowadzić niezwykły, dekoracyjny efekt. Minusem lamp wiszących jest nierównomierne oświetlenie, dlatego nie polecamy tego rozwiązania w łazienkach, w których zależy nam na dobrym oświetlaniu strefy umywalkowej, niezbędnego do wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oświetlenie dekoracyjne

Podświetlane wnęki, zabudowa wanny, czy fragment ściany potrafi stworzyć we wnętrzu ciekawy efekt dekoracyjny. Za pomocą dekoracyjnego światła możemy podkreślić strukturę płytki, dane elementy we wnętrzu. Zazwyczaj, takie oświetlenie pojawia się pod postacią taśm, listew LED. Podczas wyboru, zwróćmy uwagę na klasę szczelności listwy, do łazienki polecane są listwy umieszczane w wodoodpornym profilu.

Dobierając oświetlenie do naszej łazienki, warto zachować spójność. Dobór oświetlenia wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia, kreuje przestrzeń, jest bardzo istotną kwestią zwłaszcza w łazienkach bez okien, pozbawionych światła dziennego.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku