Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Nieodłącznym elementem ceramiki montowanej na ścianie jest stelaż podtynkowy. Jest to praktyczne rozwiązanie, umożliwiające wygodny montaż. Sprawdzamy, jaki model wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rodzaj i wymiary stelaża podtynkowego

Na rynku dostępnych jest wiele modeli stelaży podtynkowych w różnych rozmiarach, przeznaczone do montażu różnego rodzaju ceramiki. Najbardziej popularne są stelaże do misek wc, ale jeśli mamy bidet, czy umywalkę montowaną na ścianie, to również do tych sprzętów możemy dopasować odpowiednie stelaże, które ułatwią montaż. Stelaże podtynkowe pod miski ustępowe różnią się zarówno wysokością, szerokością, jak i głębokością. Standardowy, najczęściej stosowany wymiar stelaża to ok 112cm x 60 cm, ale wybór konkretnego modelu należy dopasować do indywidualnego projektu. Przed zakupem warto przeanalizować wszystkie odległości, odstęp między poszczególnym wyposażeniem. W pomieszczeniach, których mamy ograniczoną wysokość możemy wstawić niski stelaż z przyciskiem umieszczony na górze.

Stelaż do małej łazienki

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponując rozwiązania do łazienek o każdym wymiarze. W małych wnętrzach warto wstawić wąskie stelaże, które pozwolą na oszczędność miejsca. Na rynku dostępne są również stelaże podtynkowe przeznaczone do montażu w rogu.

Zabudowa stelaża podtynkowego

Rodzaj, w jaki zabudujemy stelaż podtynkowy, zależy od nas. W łazienkach najczęściej obudowujemy go płytkami, zarówno pionowe, jak i poziome płaszczyzny. Stelaż możemy też obudować pytkami, inną opcją jest pomalowanie, wykończenie fornirem, laminatem. Zabudowę stelaża możemy zakończyć na wys. ok 120 cm, tworząc praktyczną półkę nad zabudową stelaża. Nad stelażem możemy umieścić także szafki, które pomogą nam utrzymać porządek w łazience.

Przycisk do stelaża podtynkowego

Do wyboru mamy wiele przycisków, rodzaj powinniśmy dopasować do całego wystroju łazienki. We wnętrzach łazienkowych, często wybieramy chromowane przyciski, które dobrze pasują do pozostałych elementów wyposażenia łazienki: chromowanych baterii, profili wykończeniowych kabin prysznicowych, czy innych dodatków.

Rodzaje stelaży

Podczas wyboru stelaża do miski ustępowej należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany, do której chcemy montować stelaż. Wyróżniamy dwa rodzaje stelaży: do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Pierwszy rodzaj, przeznaczony do ciężkiej zabudowy, przeznaczony jest do ścian murowanych i wymaga obmurowania. Drugi rodzaj, częściej stosowany, przeznaczony jest do zabudowy lekkiej. Ten rodzaj stelaża możemy obudować płytami wykonanymi z płytami gipsowo-kartonowymi.

Dodatkowe funkcje

Podczas zakupu zwróćmy uwagę na pojemność spłuczek w stelażu. Najczęściej w stelażach umieszczone są spłuczki o pojemności 6 litrów, z możliwością podziału na 3 i 6 litrów. Na rynku dostępne są również modele z większą regulacją, umożliwiającą bardziej oszczędne i ekologiczne spłukiwanie 2/4 litra. Podczas zakupu dopytajmy się o okres gwarancyjny, czy obejmuje ona cały stelaż, czy np. wybrane elementy. Przyjrzyjmy się również zbiornikowi spłuczki, który może być wykonany w różny sposób: klejony lub jednoczęściowy wykonany tzw. metodą rozdmuchiwania. Drugi rodzaj cechuje się większą wytrzymałością i jest gwarancją bezproblemowego użytkowania przez wiele lat.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku