Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Te dwa pomieszczenia coraz częściej znajdują się z bezpośrednim sąsiedztwie. Salon otwarty na kuchnię lub aneks w strefie wypoczynkowej są popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Jak zabrać się do aranżacji takiej przestrzeni, aby pomimo wspólnej podstawy, każda ze stref zachowała swoją „niezależność”? Podpowiadamy, jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu.
Przygotowując się do tego zadania, musimy określić, czy nasza przestrzeń ma być rozdzielona na stałe, czy przegroda może być mobilna. W zależności od tego wyróżniamy dwie grupy przepierzeń: przegrody stałe oraz przegrody mobilne.

Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu?

Sprawdzi się niska zabudowa stała, czyli półwysep, wyspa, bar śniadaniowy. Wyspa lub śniadaniowy bar będą świetną przegrodą w otwartej przestrzeni. Średnia wysokość takiej zabudowy to ok. 100 cm, dlatego stworzą praktyczną przestrzeń spożywania lub przygotowywania posiłków w rodzinnym gronie. Taka przejściowa granica nie zaburzy poczucia otwartej przestrzeni, ale wyraźnie rozdzieli strefy funkcjonalne. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się nawet w niewielkich kawalerkach, gdzie wysokie przepierzenie zastąpi stół jadalniany.

Ściana ze szkła do salonu

To bardzo modne rozwiązanie, które nadaje wnętrzom nowoczesny i elegancki wygląd. Najpopularniejsze są ścianki z przezroczystego szkła hartowanego, osadzonego w metalowych, np. aluminiowych profilach ze szprosami. Szklana ściana tworzy wyraźny podział przestrzeni, jednak nie zaciemnia reszty pomieszczenia, a wąskie panele nie zajmują wiele miejsca. Dzięki temu możemy bardzo efektownie oddzielić kuchnię od salonu. Musimy jednak wziąć pod uwagę wysoki koszt takiego rozwiązania: najlepiej wyglądają ścianki spersonalizowane, w pełni dopasowane do gabarytów i możliwości naszej strefy dziennej.

Jak oddzielić kuchnię od salonu drzwiami przesuwnymi?

Ten rodzaj przepierzenia łączy w sobie zalety rozwiązania stałego z mobilnymi drzwiami. Osadzone na rolkach z szynami drzwi możemy przesuwać i otwierać, w zależności od potrzeb. Na rynku do wyboru mamy drzwi z różnego rodzaju wypełnieniem – od przeszklonych po pełne. Jeśli pozwala na to kształt i rozmiar pomieszczenia, możemy wykonać drzwi chowane w ścianie. Takie rozwiązanie powinno być wykonane z uwzględnieniem indywidualnych parametrów wnętrza, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję.

Przesłony ażurowe do salonu z aneksem

Ażurowa przesłona będzie świetnym sposobem na oddzielenie salonu od kuchni – możemy wykonać ją z powycinanych w fantazyjny sposób płyt MDF, sklejki, stali lub tworzywa sztucznego. Wzory i wycięte otwory stworzą oryginalny element dekoracyjny, zwłaszcza w połączeniu z dekoracyjnym oświetleniem. Cienka ścianka z otworami przepuszcza promienie słoneczne, dlatego nie musimy się obawiać o niewystarczającą ilość światła. Ścianki ażurowe do salonu nie zajmują wiele miejsca i sprawdzą się nawet w małych kawalerkach. Ten rodzaj przesłony najlepiej dopasować do wysokości pomieszczenia – dobrze wyglądają ścianki sięgające do sufitu.

Mobilne rozwiązania do oddzielenia salonu z aneksem

Świetnie sprawdzi się klasyczny parawan – jego konstrukcja i kształt powinna podkreślać styl wnętrza. Modele składane są najczęściej wykonane z kilku składanych modułowych paneli, które możemy rozstawić w razie potrzeby. Parawany drewniane lub z materiałowym wypełnieniem świetnie sprawdzą się w skandynawskich wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt ciepłych, przytulnych wnętrz. Do przestrzeni nowoczesnych polecamy warianty z ramą aluminiową, o modnych, minimalistycznych krojach. Alternatywą może być zasłona lub kotara z grubego materiału, umocowana na karniszu lub szynie pod sufitem.

Jak oddzielić kuchnię od salonu regałem

Alternatywą takiego rozwiązania jest zastosowanie ażurowego mebla – otwarte półki będą przepuszczały promienie słoneczne. Sposób, w którym wykorzystujemy meble jako ścianki działowe, pozwala uzyskać praktyczną przestrzeń do przechowywania, w której nie przytłaczamy pomieszczenia dodatkową zabudową. Świetnie sprawdzą się klasyczne regały o regularnych podziałach półek, jednak jeśli zależy nam na dodatkowym efekcie dekoracyjnym, warto szukać modeli o oryginalnych kształtach lub ciekawym podziale półek. Podobną funkcję może spełniać duże akwarium lub designerski kwietnik, jeśli nasza przestrzeń pozwala na odrobinę dekoracyjnej fantazji.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku