Wybieramy meble łazienkowe: szafka nad stelażem wc

Aranżując łazienkę, poza wyborem odpowiedniej ceramiki i armatury nie możemy zapomnieć o stworzeniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Zwłaszcza w małych wnętrzach, warto zaplanować dobór odpowiednich mebli, które ułatwią nam utrzymanie porządku.

Wybieramy meble łazienkowe

Już na etapie projektowania, powinniśmy zaplanować wybór mebli łazienkowych. Poza standardową szafką umieszczaną pod umywalkę, czy wysokim słupku warto stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania nad zabudową stelaża wc. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy sięgnąć po gotowe meble, szafki wiszące zaprojektowane specjalnie do umieszczenia nad stelażem wc. Innym rozwiązaniem, dającym znacznie więcej swobody, ale jednocześnie droższym, jest wykonanie szafek na indywidualne zamówienie. Wykonanie szafki u stolarza pozwala na idealne dopasowanie mebli do wnętrza naszej łazienki, wybór unikatowych materiałów wykończeniowych, okuć, uchwytów. Współpraca ze stolarzem otwiera przed nami wiele możliwości aranżacji, stworzenia unikalnych mebli, idealnie dopasowanych do wystroju wnętrza.

Wymiary szafki nad zabudową wc

Szafki nad stelażem to praktyczny sposób na wykorzystanie przestrzeni nad zabudową. Standardowo, stelaże podtynkowe umożliwiające montaż wiszącej miski wc zabudowywane są na wysokość ok.112 cm. Jeśli decydujemy się na zabudowę meblową umieszczoną nad stelażem, już na etapie projektowania powinniśmy zaplanować głębokość szafek. Standardowa głebokość, po obłożeniu płytkami wynosi ok.15 cm, ale na etapie budowy mamy pełną swobodę i możliwość stworzenia głębszej zabudowy stelaża np. na gł. 20-30 cm. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wstawienie pojemnej szafki, w której zmieści się sporo rzeczy. Szafki nad stelażem wc to doskonałe miejsce do przechowywania środków do czyszczenia, środków higienicznych.

Z czego wykonać szafkę nad stelaż wc?

Podobnie jak pozostałe meble łazienkowe, szafkę możemy wykonać np. z płyty laminowanej, płyty mdf, forniru. Materiały różnią się rodzajem powierzchni, właściwościami, dlatego przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom. Zwróćmy uwagę na wykończenie krawędzi, łączeń. Bogata kolorystka dostępnych materiałów sprawia, że bez problemu dobierzemy kolor oraz rodzaj powierzchni, dopasowany do aranżacji naszej łazienki. Do wyboru mamy fronty matowe, lakierowane, powierzchnie satynowe. Nad stelażem możemy umieścić również szafkę z lustrami, która zwłaszcza w małych pomieszczeniach powiększy optycznie przestrzeń. Fronty z lustrzaną powierzchnią dodadzą wnętrzu głębi, w ciekawy sposób będą odbijać światło.
Wybierając szafkę, zwróćmy uwagę na sposób wykończenia, zawiasy, mocowania. W nowoczesnych łazienkach warto postawić na zabudowę meblową bez uchwytów z praktycznym systemem cichego domyku. Fronty mogą mieć delikatne frezowania umożliwiające otwieranie lub specjalny system tzw. tip-on składają się z odbojnika i adaptera. W łazienkach utrzymanych w klasycznym stylu dobrze sprawdzi się zabudowa meblowa z dekoracyjnymi frontami z frezowaniem. Tego rodzaju szafki w połączeniu z ozdobnymi uchwytami będą definiować styl całego wnętrza.

Szafki wiszące nad zabudową stelaża

Szafki możemy wykonać od krawędzi zabudowy do samego sufitu, maksymalnie wykorzystując powierzchnię nad stelażem. Pełna zabudowa nad stelażem daje nam optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Innym rozwiązaniem jest montaż szafki wiszącej, umieszczonej ok. 25-30 cm nad górną krawędzią zabudowy. Wybierając takie rozwiązanie, między górną krawędzią zabudowy a dolną krawędzią szafki, zyskujemy praktyczną wnękę, którą możemy wykorzystać jako miejsce na łazienkowe drobiazgi, świeczki, zapachy, czy dekoracje. Wnękę możemy podkreślić, stosując nad stelażem dekoracyjne płytki, mozaikę, ozdobne listwy. Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie połyskującej tafli szkła lub lustra we wnęce, które dodatkowo rozświetlą przestrzeń.
Szafki umieszczone nad stelażem wc są praktycznym rozwiązaniem, dlatego warto przemyśleć ten rodzaj szafek w naszej łazience, zwłaszcza jeśli dysponujemy wnętrzem o małym metrażu. Możliwość wstawienia gotowych mebli lub dopasowania szafki na wymiar sprawia, że w optymalny sposób zagospodarujemy przestrzeń nad stelażem.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku