Jak łączyć różne struktury płytek?

Projektując łazienkę często podobają nam się płytki w różnych kolorach i strukturach, dekoracyjne listwy i mozaiki. Jak połączyć ze sobą różne elementy kolekcji, żeby uzyskać wnętrze pełne harmonii i równowagi?
Matowe, czy połyskujące? Z widoczną strukturą, czy całkowicie gładkie? Od tych pytań najczęściej zaczynamy poszukiwania wymarzonych płytek do naszego mieszkania. Co w przypadku, jeśli chcemy połączyć dwa lub trzy rodzaje powierzchni? Takie zestawienia mogą w ciekawy sposób podkreślić walory naszej łazienki, pod warunkiem, że połączenia struktur wprowadzimy z umiarem. Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek podczas wyboru płytek do łazienki.

Monochromatyczne łazienki

Projektując łazienkę często poruszamy się w obrębie jednej tonacji kolorystycznej. Przy takich zestawieniach warto zestawić ze sobą różnego rodzaju struktury, które pomogą nam urozmaicić przestrzeń. Połączenie całkowicie gładkich płytek z wyraźnie zaznaczoną strukturą w jednej tonacji kolorystycznej sprawi, że wnętrze, mimo zastosowania jednego koloru stanie się ciekawsze.
Przy odpowiednim oświetleniu zróżnicowane struktury tworzą we wnętrzu interesującą grę światła, która efektownie prezentuje się na każdej powierzchni. W łazienkach dobrze sprawdzą się zestawienia różnych rodzajów wykończenia powierzchni, np. matowa podłoga i połyskujące ściany. Nie bójmy się zastosowania różnych faktur, wzorów.

Inspiracje z natury

Podczas aranżacji łazienki możemy poeksperymentować z zestawieniem różnych rodzajów płytek, sięgając po różne kolekcje. Do małej łazienki możemy przenieść połączenie kolorystyczne, które spotykamy w naturze: delikatne szarości, beże i brązy. Drewnopodobne płytki z powodzeniem możemy zestawić z kamienną powierzchnią, płytkami inspirowanymi betonową powierzchnią. W łazience doskonale sprawdzą się również nieco bardziej odważne połączenia, marmurowe powierzchnie ozdobione złotymi, czy czarnymi listwami. Takie połączenia w łatwy sposób uatrakcyjnią przestrzeń, dodadzą jej charakteru. Zestawiając różne elementy na jednej płaszczyźnie, należy zadbać o to, żeby były miała tę samą grubość. Decydując się na połączenie różnych kolekcji na ścianie, upewnijmy się, że mają ten sam wymiar – dzięki temu fuga na wszystkich płaszczyznach będzie przebiegać równomiernie.

Listwy, mozaiki, dekory

Nie bójmy się stosowania płytek dekoracyjnych, listew, czy barwnych mozaik. Śmiało stosujmy dekory na dużych powierzchniach. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonane są dekoracje. W małych wnętrzach możemy postawić na szklane inserta, które rozświetlą nawet najmniejszą przestrzeń. Przy zestawieniu z prostymi formami mebli, gładkimi, sąsiednimi ścianami stworzymy we wnętrzu akcent, który będzie nadawał ton całej aranżacji. Barwną mozaikę i dekory możemy delikatnie podświetlić za pomocą rozproszonego światła. Tak podświetlona dekoracja będzie prezentować się w każdym wnętrzu wyjątkowo. Połączenie różnych faktur otwiera przed projektantami wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego warto stworzyć wnętrze, w którym zestawimy różne rodzaje powierzchni.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku