Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Wybierając rodzaj systemu grzewczego podczas budowy nowego domu lub remontu, często zastanawiamy się nad najlepszym rozwiązaniem do łazienki. Nowoczesne rozwiązania oferują nam kilka możliwości: tradycyjny system grzejnikowy oraz ogrzewanie podłogowe. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? W poniższym poradniku przyjrzymy się im bliżej, aby łatwo zdecydować, które z nich lepiej spełni nasze oczekiwania i potrzeby.

Tradycyjne grzejniki

Do ogrzewania budynków mieszkalnych stosowane są 4 podstawowe rodzaje grzejników: członowe, konwektorowe, płytowe lub wykonane z aluminium. Niezależnie od rodzaju, najczęściej umieszczane są pod oknem na ścianie zewnętrznej, zgodnie z pionową osią symetrii otworu, pod którym się znajdują. Temperatura zasilania grzejników wynosi ok. 70-90°C, dlatego nagrzewają się szybciej niż ogrzewanie podłogowe. Temperatura pomieszczenia wzrasta już w ciągu kilku minut od uruchomienia grzejnika, równie szybko możemy ją zredukować poprzez zamknięcie zaworu. Podłogówka do nagrzania potrzebuje zdecydowanie więcej czasu i będzie oddawać ciepło jeszcze długo po wyłączeniu zasilania. Do ochłodzenia pomieszczenia musimy użyć otwartego okna.
Grzejniki są zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem w łazienkach, ponieważ są o wiele tańsze, niż ogrzewanie podłogowe. Montaż prostego systemu grzejników jest łatwiejszy i mniej czasochłonny. Polecamy to rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy szybkiej regulacji temperatury, np. w małych łazienkach. Z ogrzaniem toalety lub małej łazienki w bloku poradzą sobie nawet niewielkie grzejniki drabinkowe. Jeśli jednak zależy nam na grzejnikach dekoracyjnych, czyli tych o nietypowym kształcie lub kolorze, musimy zapłacić nieco więcej.

Kiedy warto stosować grzejniki w łazience?

Podczas remontu pomieszczenia, ponieważ istniejąca instalacja grzewcza może nie współpracować z nową podłogówką. Wymiana grzejników na nowe jest tańsza, niż wykonywanie od zera instalacji w przebudowywanej łazience, jest mniej czasochłonna. Grzejniki sprawdzają się w małych pomieszczeniach – kiedy powierzchnia posadzki jest niewielka i zastawiona wolnostojącymi sprzętami, rozkład temperatury jest nierównomierny.
Jeśli źródłem ciepła w budynku jest kocioł wysokotemperaturowy. Zastosowanie ogrzewania podłogowego w takim przypadku wymagałoby wykonania kosztownego i skomplikowanego zbiornika buforowego oraz pomp z zaworem mieszającym, który obniżyłby temperaturę wody.

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja grzewcza rozprowadzona jest pod posadzką. Wyróżniamy dwa rodzaje ogrzewania: wodne i elektryczne. W pierwszym przypadku w instalacji rozprowadzana jest woda o niskiej temperaturze (30- 40°C). Do wykonania ogrzewania elektrycznego potrzebujemy przewodów lub mat, które będą ogrzewane prądem elektrycznym. Podłoga jest podgrzewana do temperatury o kilka stopni wyższej niż docelowa temperatura w pomieszczeniu. Powierzchnia, na której rozprowadzona jest instalacja, staje się nowoczesnym, komfortowym źródłem ciepła. Ogrzewanie podłogowe warto stosować, jeśli budynek jest ogrzewany niskotemperaturowym źródłem ciepła, np. kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła albo posiada kolektory słoneczne. Koszt eksploatacji podłogówki jest często niższy, dlatego w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami możemy uzyskać nawet 30% oszczędności energii cieplnej. To również bardzo estetyczny rodzaj ogrzewania, dzięki któremu zyskamy większą swobodę aranżacyjną przestrzeni.

Grzejniki i podłogówka

Ze względu na ograniczoną wydajność ogrzewania podłogowego, nasze łazienki mogą pozostać niedocieplone. To częsty problem, jeśli np. pomieszczenie znajduje się przy nieocieplonej ścianie zewnętrznej budynku, ma duże okna lub większą powierzchnię. Ciężko też zapanować nad ogrzewaniem poza sezonem jesienno-zimowym. Jeśli nie mamy możliwości wykonania mieszanej instalacji grzewczej, tj. z osobnymi pompami obiegowymi o różnych temperaturach wody, łazienkę z podłogówką warto wyposażyć w grzejnik elektryczny. Pozwoli on dogrzać pomieszczenie podczas chłodnego dnia, wysuszyć mokre ręczniki lub ubrania. Wybór rodzaju ogrzewania jest w dużej mierze uzależniony od systemu grzewczego i używanego opału. Kotły gazowe i piece na paliwa stałe lepiej wykorzystywać z tradycyjnymi grzejnikami wodnymi. Pompa ciepła i kolektory słoneczne będą dobrze współpracować z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając obniżenie kosztów eksploatacyjnych, dlatego rodzaj ogrzewania najlepiej wybierać podczas budowy domu, aby jak najlepiej dopasować instalację do jego wymagań i naszych oczekiwań.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku