Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat?

Zlewozmywak to jeden z najważniejszych sprzętów kuchennych. Aby najlepiej spełniał swoje zadanie, musimy zadbać o jego odpowiednią oprawę, czyli osadzenie w przestrzeni kuchni i blatu roboczego. Sposób montażu zlewozmywaka jest uzależniony od jego rodzaju, modelu i kształtu. Na rynku dostępne są modele nakładane na szafkę, wpuszczane w blat lub podwieszane. Dzięki prostej instrukcji krok po kroku możemy samodzielnie przeprowadzić montaż zlewozmywaka wpuszczanego w blat. Sprawdź, jak łatwo zamontować zlew we własnej kuchni. Ten poradnik omawia instalację zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej oraz granitowych.

Krok 1 – Przygotuj narzędzia potrzebne do montażu:

  • Wyrzynarkę – jeśli przygotowujemy otwory w blacie z płyty lub drewna
  • Wiertarkę z wiertłami o odpowiedniej średnicy oraz śrubokręt
  • Piłkę ręczną do dopasowania rur odpływowych i syfonu
  • Młotek i gwoździe,
  • Klucz francuski,
  • Silikon sanitarny bezbarwny lub w odcieniu pasującym do koloru zlewozmywaka granitowego oraz pistolet do kleju,
  • Preparat odtłuszczający, np. benzynę lakową i szmatkę,
  • Taśmę klejącą, miarkę i nożyczki,
  • 2 Listewki drewniane,
  • Odkurzacz oraz odzież i akcesoria ochronne – rękawice i okulary.

2. Przygotowywanie otworów w blacie

Najłatwiej wykonać otwory w blatach z płyty lub drewna. W przypadku blatów kamiennych lub z kompozytów mineralnych i tworzyw typu solid surface, wykonanie wycięcia warto pozostawić specjalistom w zakładzie kamieniarskim. To materiały twarde i trudne w obróbce, wymagające zastosowania odpowiednich narzędzi. W tym celu potrzebujemy szablonu pod otwór (zazwyczaj jest dołączony do zakupionego zlewozmywaka) oraz prostego rysunku technicznego, z dokładnie oznaczonym miejscem umiejscowienia zlewu.
Jeśli szablon nie jest dołączony do zestawu, zapewne można pobrać ze strony producenta. Należy dokładnie sprawdzić zgodność oznaczeń szablonu i modelu zlewozmywaka, aby uniknąć pomyłki montażowej. Szablon ze schematem rozkładamy i wycinamy go, zachowując niewielki, kilkucentymetrowy margines. Umieszczamy go w miejscu montażu zlewozmywaka – aby upewnić się, że otwór będzie znajdował się w obrębie wewnętrznych ścianek szafki kuchennej, oznaczmy jej krawędzie przy pomocy taśmy malarskiej na blacie. Wycięty szablon również przyklejamy dokładnie, aby nie przesuwał się podczas prac. W wewnętrznych rogach obrysu możemy wywiercić 4 otwory – to ułatwi nam dalszą pracą. Wycinamy otwór, zaczynając najpierw od dłuższych krawędzi, następnie zabezpieczamy wewnętrzną część blatu przed oderwaniem się i uszkodzeniem. Robimy to poprzez delikatne przybicie 2 listewek od spodu blatu, równolegle do krótszych boków obrysu.
Wycinamy krótkie boki, usuwamy wewnętrzny element blatu i listewki pomocnicze. Warto jeszcze raz upewnić się, że przygotowane wycięcie odpowiada wymiarom zlewozmywaka. W tym celu wkładamy zlew w blat „na sucho”, aby sprawdzić, czy elementy dobrze do siebie pasują. Jeśli zachodzi potrzeba, korygujemy rozmiar otworu. Jego brzegi przecieramy papierem ściernym, następnie dokładnie odkurzamy powierzchnię blatu i zlewozmywak z wiórów i nagromadzonego pyłu.

3. Montaż baterii i przelewu

Przed montażem musimy upewnić się, że wężyki do baterii mają odpowiednią długość, oraz czy ich nakrętki pasują do zaworów. Wężyki doprowadzające przykręcamy do baterii, montujemy śruby i uszczelki w odpowiednich miejscach. Następnie przekładamy wężyki przez otwór montażowy w zlewozmywaku. Dokładnie dokręcamy baterię. Zakładamy też przelew górny z wężykiem i delikatnie dokręcamy go od strony komory zlewu.

4. Osadzenie zlewozmywaka w blacie

Na brzegi i krawędź otworu nakładamy bezbarwny silikon sanitarny do powstania równomiernej warstwy. Czynność powtarzamy, nakładając preparat montażowy na spód krawędzi zlewozmywaka. Możemy teraz zamontować zlew w blacie – dociskamy go dokładnie do mebla, aby każda ze stron dokładnie przylegała do siebie. Nadmiar mokrego silikonu usuwamy wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń lub benzyną lakową.

5. Montaż syfonu

Po upływie ok. 30 min możemy przystąpić do montażu syfonu. Wężyki baterii łączymy z zaworami wody ciepłej i zimnej, natomiast rurkę przelewu doprowadzamy do odpływu. Możemy przystąpić do składania syfonu – najpierw delikatnie pasujemy poszczególne elementy, ponieważ musimy dokładnie dopasować lub skrócić rury, jeśli ich wysokość jest za długa w stosunku do odległości między odpływem a rurą kanalizacyjną. Teraz możemy dokładnie docisnąć i dokręcić wszystkie elementy i przystąpić do kontroli szczelności instalacji. W tym celu napełniamy komorę zlewozmywaka wodą, a następnie opróżniamy ją. Czynność warto powtórzyć dwukrotnie, aby ciężar wody dokładnie docisnął zlewozmywak do blatu. Po upływie ok. godziny silikon montażowy całkowicie wyschnie i możemy korzystać z nowego zlewu.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku