Jak urządzić małą toaletę?

Łazienka z prysznicem lub wanną i osobna toaleta to bardzo funkcjonalne rozwiązaniem, z powodzeniem stosowane w rodzimych mieszkaniach i domach. Oddzielna toaleta eliminuje problemy z dostępem do łazienki, zapewnia domownikom wysoki komfort użytkowania każdego z pomieszczeń. Jak urządzić małą toaletę, aby była praktyczna i wygodna w użytkowaniu?
Ograniczony metraż wcale nie musi ograniczać naszej kreatywności. Do najważniejszych aspektów urządzania małej toalety należy oczywiście wybór wyposażenia sanitarnego. Odpowiednie wyposażenie i jego funkcjonalne rozmieszczenie w niewielkiej przestrzeni zapewni wygodę użytkowania toalety na lata.

Miski WC do małej toalety

To najważniejsza armatura tego wnętrza. Przed zakupem miski ustępowej musimy zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia, aby wybrany przez nas model toalety pasował do dostępnej przestrzeni. Od tego w największej mierze zależy komfort korzystania z toalety.
Do wyboru mamy dwa rodzaje misek WC, różniących się pod względem montażu. Możemy wybrać klasyczne toalety wolnostojące lub ceramikę powieszaną. Wyróżniamy modele toalet z górnopłukiem, dolnopłukiem i miski ustępowe kompaktowe. Te ostatnie są jednym z najlepszych rozwiązań stosowanych w małych toaletach. Nowoczesną alternatywą są wiszące miski ustępowe. Musimy jednak pamiętać o konieczności zastosowania stelaża podtynkowego, do którego przymocujemy wiszącą ceramikę. Podwieszane miski WC są bardzo estetyczne i optycznie odciążają małe pomieszczenie. Pozwalają też na łatwiejsze utrzymanie posadzki oraz zewnętrznej strony muszli ustępowej w należytej, higienicznej czystości. Krótkie miski ustępowe są równie wygodne w użytkowaniu, jak standardowe modele. Mogą mieć nawet 43 cm długości, dzięki czemu możemy oszczędzić do 10 cm wolnej przestrzeni w krótkiej toalecie.

Wymiary komfortowej toalety

Aby wygodnie korzystać z toalety, wolna przestrzeń przed sanitariatem powinna wynosić co najmniej 60×60 cm. Jeśli pozwala na to metraż, warto zwiększyć ją nawet do 80 lub 85 cm. Ceramika sanitarna powinna znajdować się co najmniej 30 cm od ściany lub innych sprzętów łazienkowych. Wygodne wstawanie, siadanie i swoboda podczas wykonywania czynności higienicznych zależą również od odpowiedniej wysokości toalety. Optymalnie górny rant miski ustępowej powinien znajdować się 40 cm nad powierzchnią wykończonej posadzki.

Umywalka do małej toalety

Podobnie jak wymiary miski ustępowej, równie ważny jest odpowiedni rozmiar umywalki. Najważniejszym parametrem jest oszczędność miejsca, jednak nie może ona znacząco rzutować na komfort użytkowania umywalki. Producenci oferują modele umywalek o długościach nawet 35 cm i odpowiednio wąskiej misie, które doskonale sprawdzą się w samodzielnych, małych toaletach. Aby w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni, szukajmy modeli o miękkich, opływowych kształtach. Świetnie sprawdzą się umywalki wiszące lub osadzone na płytkiej szafce łazienkowej, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania środków czystości czy zapas papieru.

Szafki łazienkowe z umywalką

Do toalet polecamy nowoczesne rozwiązania typu unik, czyli mebel doskonale zintegrowany z ceramiką. Jednymi z najmniejszych, ale wciąż komfortowych modeli, są komplety w rozmiarze 21×39 cm. Najpopularniejsze rodzaje wykończenia szafek obejmują klasyczną biel, jednak dostępne na rynku produkty możemy z łatwością dopasować do wnętrz w różnym stylu, np. wykończone eleganckim fornirem.
Jeśli wybraliśmy umywalkę wisząca, możemy umieścić nad nią praktyczną szafkę z lustrem. Do aranżacji możemy wykorzystać również przestrzeń ponad miską ustępową lub wnękę nad zabudową stelaża podtynkowego. To doskonałe miejsce na umieszczenie wąskiej, wiszącej szafki lub półek. Świetnie sprawdzi się też wykonanie zabudowy na wymiar. Wtedy wykorzystamy przestrzeń do maksimum jej potencjału.
Warto zwracać uwagę na trwałość i jakość kupowanych mebli. Upewnijmy się, że zostały wykonane z materiałów odpornych na działanie wody i wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne płyty meblowe mają impregnowany rdzeń i są pokryte trwałym materiałem wykończeniowym, np. akrylem, laminatem HPL lub fornirem przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach użytkowych. Równie ważne są wysokiej jakości okucia i zawiasy.

Dodatki do małej toalety

Funkcjonalność niewielkiej przestrzeni możemy znacznie poprawić, stosując wiszące akcesoria łazienkowe. W okolicy umywalki świetnie sprawdzi się wieszak na ręcznik i podwieszana mydelniczka lub pojemnik na mydło w płynie. Obok toalety nie może zabraknąć estetycznego podajnika na papier oraz szczotki toaletowej. Praktyczne modele możemy zamocować na ścianie przy sanitariacie.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku