Kuchnia połączona z salonem - jakie płytki wybrać?

Od wielu lat w mieszkaniach i domach panuje trend na łącznie strefy kuchennej z salonem, tworząc jedną, spójną przestrzeń. W takiej przestrzeni często decydujemy się na ułożenie płytek, sprawdzamy, jakie kolekcje warto zastosować, na co zwrócić uwagę podczas wyboru płytek.
Płytka jest łatwa w utrzymaniu w czystości, doskonale sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Płytki mają wiele zalet: nie odbarwiają się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie odkształcają się pod wpływem długiego nacisku, np. mebli, nie rysują się. Płytka w salonie to także doskonały wybór do wnętrz otwartych na tarasach, balkon. Stosując jeden rodzaju materiału wykończeniowego, możemy uzyskać spójną przestrzeń. Minusem płytek w salonie jest chłód, który zawsze towarzyszy podłogom wykonanym z płytek, może to okazać się kłopotliwe zwłaszcza w domach, w których są małe dzieci.

Płytki inspirowane naturą

Płytki drewnopodobne doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w każdym stylu. Wiele kolorów, rozmiarów i dostępnych wzorów, pozwala nam na dobór odpowiedniej płytki zgodnej ze stylistyką, w jakiej urządzamy wnętrze. Drewnopodobna płytka wiernie odwzorowuje rysunek drewna, jego usłojenie, dzięki czemu możemy zbudować aranżację w oparciu o wszystkie, wizualne walory, które przypisuje się drewnianej podłodze. W kuchniach połączonych z salonem często sięgamy także po kolekcje inspirowane marmurem, granitem – szlachetnymi materiałami, tworzącymi ponadczasową aranżację.

Wybierz odpowiedni wymiar

Do wyboru mamy płytki o różnym rozmiarze. W dużych, otwartych przestrzeniach chętnie sięgamy po kolekcje 60x60 cm, czy nawet większe formaty 80x80 cm. Przed zakupem płytki warto rozplanować ułożenie płytek, wybierając taki rozmiar, który ograniczy nam straty. W przypadku płytek drewnopodobnych zastanówmy się nad sposobem ułożenia płytek: czy chcemy ułożyć je w standardowy sposób, czy np. w modny wzór jodełki? Planując ułożenie płytek, zwróćmy uwagę na łączenia, miejsca tzw. docinek – małe fragmenty najlepiej zaplanować pod zabudową meblową, sofą, czy w innych, mało widocznych miejscach.

Płytki rektyfikowane

Wybierając płytki podłogowe, możemy wybrać kolekcje, które są rektyfikowane. Rektyfikacja jest procesem, który pomaga uzyskać proste krawędzie płytki, dzięki czemu możemy ułożyć płytki przy zastosowaniu minimalnej fugi. Cienkie spoiny są praktycznym rozwiązaniem, które ułatwia codzienne użytkowanie. Niemal niewidoczne fugi są łatwe do utrzymania w czystości, warto stosować je we wnętrzach, które są narażone na duże zabrudzenia, więc jest to idealny wybór do kuchni połączonej z salonem.

Cokół z płytek, czy listwy przypodłogowe?

Każde łączenie podłogi ze ścianą należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Do wyboru mamy listwy przypodłogowe oraz cokoły wykonane z płytek. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z drewna, płyt MDF, polistyrenu. Do wyboru mamy wiele rozmiarów, kolorów, materiałów. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy wybrać dowolny kształt listwy, jej wielkość. W nowoczesnych wnętrzach często sięgamy po białe, wysokie listwy przypodłogowe, które w połączeniu z pozostałym, białym wyposażeniem tworzą spójną kompozycję. 
Cokoły możemy wykonać także z płytek. Wiele firm oferuje gotowe cokoły o wysokości ok. 6-7 cm, jako element danej kolekcji. W takim przypadku mamy pewność, że cokół będzie dopasowany idealnie do płytki pod względem kolorystycznym, zazwyczaj ma także taką samą szerokość, jak płytka. Co zrobić, jeśli w danej kolekcji nie ma płytek cokołowych? Zawsze możemy skorzystać z cięcia wodą, tworząc samodzielnie cokoły. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku płytek barwionych w masie. W innym przypadku pozostaje nam do rozwiązania problem z górną krawędzią płytką, miejscem, które nie jest fabrycznie szkliwione.

Mat, lappato, czy połysk?

Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Płytki z połyskiem rozświetlają całe wnętrze, dodają mu elegancji. Płytki matowe, mają lepsze parametry antypoślizgowe, wiele osób twierdzi, że przy tego rodzaju powierzchni, łatwiej jest zachować porządek. Chętnie wybieranym kompromisem między płytkami w macie i połysku jest wykończenie lappato. Ten rodzaj wykończenia gresu, nazywany czasami półpolerem, łączy w sobie zalety matowej i połyskującej powierzchni. Płytki lappato tworzą ciekawy efekt zwłaszcza w dobrze oświetlonych naturalnym światłem wnętrzach.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku