Montaż bidetu i baterii bidetowej

Bidet powoli wchodzi do standardowego wyposażenia nowoczesnych łazienek i toalet. Znacząco wpływa na komfort i jakość ich użytkowania. Aby wygodnie korzystać z bidetu, musimy go prawidłowo zamontować. Chociaż wyglądem przypomina miskę ustępową, proces instalacji bidetu przebiega podobnie jak w przypadku wiszących umywalek. Podpowiadamy, jak zamontować bidet i baterię w łazience krok po kroku.

Montaż bidetu – od czego zacząć?

Wybierzmy miejsce, w którym umieścimy wybrany przez nas model. Jeśli znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie miski ustępowej, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od ścian i wyposażenia łazienki, tj. ok. 30 cm. Przed bidetem potrzebujemy ok. 70 cm wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się, sprzątania i komfortowego korzystania z urządzenia sanitarnego. W krótkich i wąskich pomieszczeniach możemy zamontować bidet naprzeciwko miski ustępowej. Wtedy wystarczy ok. 60 cm współdzielonej przestrzeni pomiędzy nimi, aby z obu korzystać komfortowo.

Bidet podwieszany do łazienki

Miski ustępowe montujemy na wysokości ok. 40-42 cm powyżej wykończonej podłogi, najlepiej na tej samej wysokości, co miska ustępowa. To zapewni komfortową wysokość użytkową i możliwość montażu syfonu bidetowego. W dolnej części ceramicznej muszli znajduje się wycięcie na syfon, natomiast po bokach rozmieszczone są wycięcia na podejścia instalacji wodociągowej. To znacznie usprawnia proces instalacyjny.

Jak zamontować bidet podwieszany na stelażu?

Bidety podwieszane montujemy na stelażach podtynkowych do lekkiej zabudowy. Modele przeznaczone do bidetów mają ruchomą poprzeczkę ze śrubami mocującymi, inaczej niż w przypadku stelaży montażowych do wiszących toalet. Jeśli chcemy umieścić obie muszle obok siebie, stelaże muszą mieć jednakową wysokość, ponieważ znajdą się pod wspólną zabudową z płyt gipsowo-kartonowych i płytek.
Aby przystąpić do montażu, musimy przygotować: miarkę, ręczną piłę i pilnik oraz zestaw montażowy, zawierający najczęściej klucz ampułowy, trzpienie, plastikowe mocowania i imbusowe śruby oraz zaślepki.
  1. Przy pomocy miarki mierzymy długość rury odpływowej i dopasowujemy ją do odpowiedniego rozmiaru. Ostre krawędzie niwelujemy pilnikiem.
  2. Trzpienie nakręcamy na śruby umieszczone w stelażu
  3. Plastikowe mocowania wkładamy do otworów w bidecie i delikatnie je dokręcamy. Dokręcamy również śruby imbusowe przy pomocy klucza ampułowego.
  4. Miejsca połączenia rury odpływowej, stelażu i bidetu smarujemy uszczelniającą pastą. Bidet montujemy na umieszczonym w ścianie, zabudowanym stelażu podtynkowym, nakładając misę na śruby montażowe. Dokładnie wciskamy rurę odprowadzającą wodę. Między bidetem a ścianą montujemy podkładkę piankową.
  5. Wkładamy i przykręcamy baterię sztorcową oraz korek do otworów w ceramice.
UWAGA! Nie dociskamy mocowań na siłę, ponieważ możemy je łatwo uszkodzić. Śruby imbusowe mają za zadanie utrzymanie bidetu na stelażu, nie służą do dociskania bidetu do ściany.

Montaż bidetu wolnostojącego — Instrukcja krok po kroku.

Ceramiczny bidet wolnostojący powinien być maksymalnie dosunięty do ściany. Proces montażu zaczynamy od przygotowania przyłącza wodociągowego w ścianie.
  1. Na oczkach wodociągowych montujemy kolana lub kątowe zawory (elementy montażowe będą się różniły w zależności od konstrukcji naszego bidetu)
  2. Wkładamy stojącą baterię i przykręcamy ją na powierzchni ceramiki, podobnie jak w przypadku montażu umywalki. W dolny otwór misy wkładamy syfon (rozmiar musi pasować do kształtu u rodzaju misy ceramicznej)
  3. Stabilizujemy bidet przy ścianie, dokręcając śruby w otworach montażowych przy ścianie i posadzce.
  4. Podłączamy bidet do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Zawory kątowe łączymy z baterią przy pomocy elastycznych wężyków. Syfon podpinamy do otworu kanalizacyjnego.
  5. Miejsca styku ceramiki i płytek wykańczamy przeźroczystym silikonem sanitarnym, aby uszczelnić i zabezpieczyć je przed przenikaniem wody do szczelin.
Powyższa instrukcja ma charakter ogólny i sprawdzi się w przypadku większości standardowych bidetów dostępnych na rynku. Poszczególne rodzaje ceramiki różnią się między sobą, dlatego do bezpiecznego i poprawnego montażu konkretnego modelu, warto zapoznać się z instrukcjami montażu przygotowanymi przez producenta.

Jakie baterie do bidetu?

Komfortowa armatura bidetowa w wariancie sztorcowym powinna posiadać ruchomy perlator – do znacznie ułatwi korzystanie z misy podczas czynności higienicznych oraz mycie urządzenia. Modele podtynkowe baterii do bidetu wyposażone w praktyczną słuchawkę, z której możemy korzystać na wiele sposobów. Wielu producentów oferuje wygodne i praktyczne baterie do bidetu w komplecie z baterią umywalkową.

Szukasz bidetu do swojej łazienki? Skontaktuj się z salonem BLU

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku