Ekologiczna łazienka

Współczesne łazienki powinny wyróżniać się nie tylko stylem i doskonałym designem, ale też wykorzystywać innowacyjne rozwiązania wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Rośnie świadomość naszego wpływu na przyrodę, dlatego coraz chętniej wspieramy trendy ekologiczne i szukamy ekologicznych produktów. Producenci armatury i wyposażenia łazienek również kładą coraz większy nacisk na tworzenie wyrobów przyjaznych środowisku.

Zmniejszone zużycie wody

W trosce o środowisko naturalne ograniczamy zużycie wody w łazience. Problem zanieczyszczenia wód dotyczy przede wszystkim rozbudowanych aglomeracji miejskich. Najbardziej radykalnym sposobem ograniczenia zużycia jest wyposażenie łazienek w prysznice – w porównaniu z wanną możemy oszczędzić nawet kilkaset litrów wody rocznie. W oszczędnościach z pewnością pomoże nam również odpowiednia armatura. Szukajmy baterii wyposażonych w perlatory. To nowoczesne, niewielkie urządzenia montowane na końcach wylewki, napowietrzające strumień wody. Zwiększają jego objętość, w efekcie czego zużywamy jej mniej.
Doskonale sprawdzają się również baterie z termostatem – mieszacz reguluje temperaturę wypływającą z wylewki. Więcej o zaletach baterii termostatycznych znajdziesz w artykule „Ekologiczna łazienka – jakie zalety mają baterie z termostatem”.
Oszczędność zużycia wody zauważymy również na wysokości naszych rachunków. Opłaty za dostarczanie wody oraz odprowadzenie ścieków będą proporcjonalnie niższe.

Oszczędne i ekologiczne toalety

Baterie to nie jedyne wyposażenie łazienki o ekologicznym charakterze. Możemy wybrać toalety z oszczędnymi zbiornikami spłukującymi, dostosowane do spłukiwania nawet 2/4 l. Popularne są również modele 3/4.5 l oraz 3/6 l. Warto wybrać ceramikę bezkołnierzową. Miska ustępowa bez tradycyjnego kołnierza lepiej rozprowadza mniejszą ilość wody i usuwa nieczystości z powierzchni ceramiki. Brak kołnierza nie tylko poprawia estetykę toalety, ale również higienę i komfort użytkowania. Nieszkliwione zakamarki pod rantami w tradycyjnej toalecie są siedliskiem groźnych chorób i zarazków, dlatego miski bezrantowe są łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Warto zapoznać się z bogatą ofertą misek ustępowych i porównać konkurencyjność parametrów technicznych każdego z rozwiązań.

Oszczędzaj światło

W małych łazienkach, zwłaszcza tych z budynków wielorodzinnych, często brakuje dostępu naturalnego światła. Musimy zastosować odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne. W łazience światło zapalamy często i na krótko, dlatego szukajmy energooszczędnych żarówek LED lub świetlówek. Dzięki temu możemy ograniczyć niemal o połowę zużycie energii elektrycznej, co również przełoży się na niższe rachunki. Nowoczesne źródła energii są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie nagrzewają się do wysokich temperatur oraz mają długą żywotność.

Ekologiczne środki czystości

Proekologiczne sprzątanie łazienki zakłada ograniczenie stosowania intensywnie działających środków chemicznych, na rzecz preparatów pochodzenia naturalnego lub domowych sposobów.
Szkodliwe działanie środków do sprzątania łazienki wpływa na pogorszenie się jakości wód na świecie. Ścieki stają się trudniejsze do uzdatnienia w oczyszczalniach. Jakie są więc bardziej przyjazne środowisku preparaty do sprzątania łazienki? Część z nich możemy przygotować samodzielnie w domu z octu, sody oczyszczonej oraz spirytusu. Poniżej przygotowaliśmy przepisy na domowe środki do sprzątania łazienki: Płyn do mycia szyb i kabin prysznicowych: • 1/4 szklanki spirytusu, • 2 szklanki wody, • 1/4 szklanki octu stołowego, • kilka kropli ulubionego olejku zapachowego dla przyjemnego aromatu. Wszystkie składniki wlewamy do butelki z atomizerem i dokładnie mieszamy. Pryskamy i myjemy okna, wycierając miękką szmatką. Do polerowania szklanych powierzchni możemy użyć kulek z pomiętej, czarno-białej gazety. Pasta do czyszczenia ceramiki sanitarnej: • 1/2 szklanki sody oczyszczonej • 3 łyżki octu Składniki mieszamy do konsystencji pasty, którą nakładamy na zabrudzone powierzchnie. Myjemy dokładnie miękką szmatką lub gąbką.
W nowoczesnej, ekologicznej łazience warto ograniczyć stosowanie inwazyjnych środków czystości. Ceramika sanitarna i szkło w kabinach prysznicowych są pokrywane specjalnymi, zabezpieczającymi powłokami. Zabezpieczenia mają na celu ograniczenie osadzania się brudu i kamieni na ich powierzchniach, dzięki czemu możemy stosować łagodniejsze środki do mycia łazienek. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale również nasz portfel.

Interesuje Cię wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do swojej łazienki? Skontaktuj się z salonem BLU

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku