Grzejniki drabinkowe do łazienki

Drabinkowe grzejniki świetnie sprawdzają się w małych, intensywnie użytkowanych łazienkach. Jego rodzaj i moc zależą od kilku czynników, które musimy ustalić przed zakupem: czy grzejnik drabinkowy ma być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu, dogrzewać je czy też pełnić funkcję suszarki na ręczniki i pranie?

Grzejnik drabinkowy jako główne źródło ciepła a zapotrzebowanie cieplne budynku

Takie grzejniki wymagają podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Aby określić optymalną moc cieplną urządzenia do naszej łazienki, powinniśmy dokładnie zmierzyć wnętrze i obliczyć zapotrzebowanie cieplne. Wyrażane jest w Watach [W] i mówi, ile Wat jest potrzebnych do ogrzania 1 m2 łazienki.
W łazience optymalna temperatura wynosi 24o C. W przypadku pomieszczeń bez okien, z dala od ścian zewnętrznych zapotrzebowanie cieplne wynosi 100-120 W/m2. W łazienkach z oknem i ścianą zewnętrzną wzrasta do 130-150 W/m2 Są to oczywiście wartości przybliżone. Jeśli grzejnik ma być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, otrzymaną wartość warto zwiększyć o ok. 10-15%, aby uniknąć niedogrzanego pomieszczenia. Aby uzyskać dokładny wynik, konieczne jest wykonanie obliczeń projektowych, uwzględniających konstrukcję budynku i rodzaj ogrzewania.

Moc grzejnika

Moc grzewcza urządzenia będzie zależna od źródła zasilania, a dokładnie temperatury wody przepływającej przez grzejni. Im większa moc grzejnika przy określonych parametrach, tym wyższą temperaturę możemy uzyskać w pomieszczeniu.
Przyjmijmy, że moc normalna grzejnika wynosi odpowiednio 75/65/20o C gdzie każdy z parametrów to kolejno: temperatura zasilania – woda wpływająca do grzejnika/temperatura powrotu – woda wypływająca z grzejnika/temperatura utrzymana wewnątrz pomieszczenia. 

Możemy posłużyć się poniższym, uproszczonym schematem:

Instalacja miejska w blokach starszego typu: 90/70/20o C

Instalacja miejsca – bloki nowego budownictwa: 75/65/20o C

Domy jednorodzinne:

kotły na paliwo stałe (węgiel/miał/ekogroszek): 90/70/20o C

kotły na olej/gaz: 75/65/20o C

kotły kondensacyjne: 55/45/20o C

pompa ciepła 50/40/20o C

Grzejniki musimy regularnie odpowietrzać – jeśli są zimne lub wydają niepokojące odgłosy, z pewnością dostało się do nich powietrze.

Grzejnik z funkcją grzałki

Grzejniki drabinkowe z grzałką elektryczną możemy używać niezależnie od pory roku. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala korzystać z funkcji suszarki na pranie lub szybkiego dogrzania pomieszczenia w chłodny dzień poza sezonem grzewczym. Pranie zdejmujmy zaraz po wysuszeniu, ponieważ zasłonięte grzejniki będą mniej wydajne.

Grzejnik elektryczny

Grzejnik całkowicie niezależny od instalacji centralnego ogrzewania sprawdzi się w małych, rzadko używanych wnętrzach i toaletach lub jako uzupełnienie ogrzewania podłogowego. Jego wydajność jest zbyt mała, aby zaspokoić zapotrzebowanie cieplne.
Nowoczesne wzornictwo oferuje grzejniki drabinkowe w wielu rozmiarach i kształtach. Oprócz podstawowej funkcji grzewczej drabinki mogą być ciekawą ozdobą każdego wnętrza. Wielu producentów oferuje modele malowane na odcienie z palety RAL. To ciekawy sposób na wprowadzenie akcentu kolorystycznego lub sprytne ukrycie grzejnika w odcieniu zbliżonym do ściany.

Interesują Cię grzejniki drabinkowe? Skontaktuj się z nami!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku