Rodzaje parawanów nawannowych

Parawany nawannowe to jeden z najbardziej praktycznych produktów do łazienek. Modele dostępne w sklepach z wyposażeniem są przeznaczone do stosowania z ogólnodostępnymi kształtami i rodzajami wanien i możemy zamontować je samodzielnie. Jakie są rodzaje parawanów na wannę i które z modeli najlepiej spełnią nasze marzenia o funkcjonalnej, nowoczesnej strefie kąpielowej?

Z czego wykonane są parawany na wannę?

W aluminiowej lub stalowej ramie osadzone jest wypełnienie w postaci szkła hartowanego, lub grubego akrylu. Szklane parawany są bezpieczne w użytkowaniu – podczas stłuczenia szkło rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, dzięki czemu unikniemy poważnych obrażeń. Tego rodzaju kabiny na wannę są jednak odpowiednio droższe od odpowiedników wykonanych z tworzyw sztucznych, akrylu lub polistyrenu. Musimy również pamiętać, że szkło, nawet pokryte specjalną ochronną powłoką, narażone jest w łazience na mikrokorozję. Osad z twardej wody, mydła i innych kosmetyków pod prysznic czy silne środki myjące przywierają do powierzchni szkła, która z upływem czasu staje się porowata i coraz trudniejsza do utrzymania w czystości. Dobrej jakości produkty posiadają powłoki nanoszone na gorąco lub bezpośrednio podczas procesu hartowania szkła.

Akrylowe parawany

Wykonane z tworzyw sztucznych parawany są tańszą alternatywą dla produktów szklanych. Akryl i polistyren nie są jednak tak trwałe i wytrzymałe, jak szkło. Produkty wykonane z gorszej jakości materiałów, mogą mieć tendencję do odkształceń, a ich powierzchnię szybko pokryją zarysowania. Do zalet parawanów z akrylu możemy zaliczyć bogaty wybór wykończenia powierzchni – ozdobnych wzorów i struktur.

1, 2 czy 3-elementowy parawan nawannowy?

Ogromną popularnością cieszą się 1-elementowe parawany. Proste skrzydło montowane jest do ściany (w wersji składanej) lub przymocowane na stałe do brzegu wanny. Możemy go odsunąć na ścianę, dzięki czemu nie przeszkadza w umyciu wanny. Nowoczesne modele wyposażone są w zawias unoszący skrzydło, aby nie rysowało rantu wanny – przed zakupem wybranego modelu upewnijmy się, że również posiada tę praktyczną funkcję.

Przesuwne parawany wieloelementowe

To najczęściej parawany przesuwne, których poszczególne przęsła zachodzą na siebie podczas składania. Na krawędzi wanny, a czasem również na suficie, montujemy specjalne prowadnice, po których poruszają się moduły. Te produkty sprawdzą się na długich wannach, dzięki czemu zabezpieczymy przed zalaniem większą część łazienki. Najpopularniejsze są 2 lub 3-elementowe parawany, ale spotkamy również 5, a nawet 7-modułowe parawany.

Parawan na wannę składany w harmonijkę

To również popularny rodzaj parawanów modułowych, w którym poszczególne elementy nakładają się na siebie w harmonijkę podczas składania. Jest ceniony ze względu na łatwy montaż, brak prowadnic oraz uniwersalność zastosowania. Produkty złożone są od 2 do 7 modułów i mogą być stosowane na wannach o różnym kształcie, od klasycznego prostokąta po zaokrąglone warianty asymetryczne. Harmonijkowe parawany sprawdzą się najlepiej, jeśli będą składać się z większej ilości elementów, przynajmniej z pięciu. Im więcej modułów, tym skuteczniejsza i bardziej szczelna będzie nasza kabina wannowa.

Interesuje Cię dostępność parawanów nawannowych w salonach BLU? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku