Zabudowa stelaża podtynkowego -pytania i odpowiedzi

Podwieszane miski ustępowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Te nowoczesne rozwiązania są bardzo estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Aby jednak spełniały swoje zadanie, musimy zamontować stelaż podtynkowy, który utrzyma wiszącą toaletę. Jak zrobić to poprawnie i szybko? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o montaż stelaża w łazience lub toalecie.

Dlaczego warto stosować toalety podwieszane?

To bardzo praktyczne i eleganckie rozwiązanie. Dzięki stelażom w zabudowie ukryjemy zbiornik na wodę i inne elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, np. przyłącza. Zabudowany stelaż wycisza odgłos pracy spłuczki – ten fakt docenią osoby, które np. dzielą mieszkanie z wieloma współlokatorami lub mają bardzo lekki sen. Podwieszana toaleta ułatwia sprzątanie łazienki, ponieważ łatwo dotrzemy do każdego zakamarka posadzki. Stelaże dają również wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni nad toaletą. Świetnie sprawdzą się tam półeczki lub szafki, w których ukryjemy łazienkowe drobiazgi.

Ile miejsca przeznaczyć na stelaż podwieszany w łazience?

Dostępne na rynku modele różnią się rozmiarami, jednak najczęściej spotykane stelaże mają od 40 do 50 cm szerokości i wysokość do 120 cm. Kompletna zewnętrzna zabudowa stelaża (już z płytą gipsowo-kartonową i okładziną zewnętrzną, np. płytkami) będzie miała 15-20 cm głębokości. Aby wygodnie korzystać z toalety, potrzebujemy zachować wolną przestrzeń wynoszącą po ok. 30 cm po obu bokach od miski ustępowej do kolejnych urządzeń sanitarnych lub ściany. Przestrzeń przed sedesem powinna wynosić co najmniej 60 × 80 cm, aby swobodnie wykonywać czynności toaletowe.

Jaki materiał wybrać do zabudowy stelaża podtynkowego?

Zwróćmy uwagę na odpowiednie materiały budowlane, których użyjemy do obudowania naszego stelaża WC. Muszą być odporne na działanie wody oraz odpowiednio nośne, aby utrzymać ciężar misy i zewnętrznej okładziny z płytek ceramicznych. Najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe H2 lub gotowe płyty budowlane z XPS. Płyty gipsowo-kartonowe są tańsze niż budowlane, jednak ich montaż i obróbka zajmuje więcej czasu i wysiłku niż płyt budowlanych. Są również odpowiednio cięższe, więc mogą nie pasować do każdego rodzaju konstrukcji ścian. Podczas docinania płyty gipsowo-kartonowej powstaje trudny do usunięcia pył, który może zanieczyścić otwory i przyłącza sanitarne. Przed położeniem płytek musimy odpowiednio zagruntować powierzchnię płyty, aby zapewnić nośność kleju i ceramiki. Czas schnięcia gruntu wynosi, w zależności od temperatury i innych warunków panujących w pomieszczeniu, od kilku do 24 godzin.

Rodzaje stelaży podtynkowych

Przed zakupem stelażu, musimy upewnić się, że będzie kompatybilny z technologią budowlaną naszej łazienki. Nowoczesne budownictwo operuje wieloma rodzajami konstrukcji ścian, do którego możemy dopasować kilka rodzajów stelaży. Ściany murowane, np. nośne budynku, będą wymagały stelażu do zabudowy ciężkiej. Jeśli zdecydujemy się umieścić toaletę na ścianie działowej, wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej, potrzebujemy modelu do zabudowy lekkiej. Na stelażach możemy podwiesić nie tylko miski ustępowe, ale również bidety i eleganckie umywalki ścienne.

Zalety zabudowy stelaża z płyty XPS

To droższe, ale zdecydowanie trwalsze rozwiązanie do zabudowy stelaża podtynkowego. Ich obróbka jest również mniej czasochłonna. Czysty montaż sprawdzi się podczas przeprowadzania szybkiego remontu, bez potrzeby wyłączania łazienki z użytku w czasie wymiany toalety. Zestaw płyt budowlanych do zabudowy często posiada fabrycznie wykonane otwory na przyłącza sanitarne i montaż miski podwieszanej, dlatego zabudowę stelaża wykonamy szybko i samodzielnie. Płyty XPS nie musimy gruntować przed położeniem na niej płytek ceramicznych. Ten materiał jest również o wiele bardziej odporny na długotrwałe działanie wilgoci.

Jak zabezpieczyć płytki przy toalecie przed pękaniem?

Musimy pamiętać o stabilnym montażu stelaża WC do ściany i posadzki. Ten element przenosi znaczne obciążenia, związane z wagą ceramiki oraz, oczywiście użytkowników łazienki. Stabilny i dokładny montaż zapewniać konstrukcji sztywność i pozwoli uniknąć pękania płytek przy misce ustępowej. Dlatego grubość obudowy, czyli płyt gipsowo-kartonowych lub XPS, musi wynosić co najmniej 20 mm. Możemy to zrobić, stosując podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12.5 cm, jedną grubą płytę budowlaną, lub model z dodatkowym wzmocnieniem na obciążenie w strefie montażu miski podwieszanej.

Zainteresował Cię ten artykuł? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku