Jaką armaturę wybrać do wanny wolnostojącej?

Wanna wolnostojąca to rozwiązanie popularne wśród miłośników kąpieli i wcale się temu nie dziwimy. Eleganckie formy wanien dodadzą szyku i klasy każdemu wnętrzu. Bogaty wybór rozmiarów i kształtów pozwala dopasować je do łazienek w wielu stylach aranżacyjnych: na rynku dostępne są modele o kształtach owalnych, prostokątnych, monolitycznych i na lekkich nóżkach. Aby strefa kąpielowa z wolnostojącą wanną pozostała nie tylko piękna, ale również praktyczna, musimy ją wyposażyć w baterię. Podpowiadamy, jak wybrać armaturę do wolnostojącej wanny.
Warto zwracać uwagę na doskonale dobrane detale – designerskie baterie stają się dodatkiem dopełniającym aranżacje łazienek. Fot. Synage

Baterie stojące podłogowe

Są najpopularniejszym rodzajem armatury do wolnostojących wanien. Doskonale odnajdą się w większych, przestronnych łazienkach i eleganckich salonach kąpielowych. Baterie o wysokich wylewkach są bardzo dekoracyjne i mogą stać się integralnym elementem aranżacji, podkreślając styl łazienki. Możemy ustawić baterię przy dłuższym lub krótszym boku. Najlepiej umieścić ją symetrycznie — na środku. Pamiętajmy, że niezależnie od położenia, powinniśmy mieć do baterii swobodny dostęp, umożliwiający wygodne czyszczenie i dostęp do boxa instalacyjnego w posadzce. To również wymaga odpowiedniego doprowadzenia instalacji wodnej i odpływu w posadzce, zgodnie z jego umiejscowieniem w wybranym modelu wanny. Stojące baterie wannowe są oferowane w wariantach jedno lub dwufunkcyjnych: oprócz wylewki napełniającej, mogą mieć też praktyczną słuchawkę prysznicową. Główka pomoże nam nie tylko podczas kąpieli, ale również w dokładnym umyciu wnętrza wanny.
Do wanien wolnostojących o nowoczesnych kształtach i cienkich rantach pasują eleganckie, minimalistyczne wylewki. Wysoką, wygiętą wylewką w odcieniu złota lub miedzi podkreślimy aranżacje łazienek w stylu glamour. Jeśli nie boimy się odważnych rozwiązań – szukajmy wysokich baterii w czarnym macie. Modna, czarna armatura nada przestrzeniom niepowtarzalnego charakteru.

Baterie montowane na brzegu wanny

Świetnie sprawdzą się zestawione z wannami przyściennymi i modelami o szerokich rantach – wiele z nich ma prefabrykowane otwory, w które wkładamy elementy baterii. Ilość otworów definiuje rodzaj baterii wannowej. Do wyboru mamy modele trzy lub pięciootworowe, zawierające pokrętła sterujące, wylewkę napełniającą i główkę prysznicową z chowanym wężem. Jeśli wybierzemy wannę bez gotowych otworów, upewnijmy się, że producent przewiduje możliwość ich samodzielnego wykonania i montażu tego rodzaju armatury.
Baterie montowane na wannie są estetyczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Pomogą oszczędzić miejsce w mniejszej łazience, a szeroki rant obok tworzy wygodną półkę na ulubione kosmetyki i akcesoria kąpielowe.

Baterie ścienne

Wbrew pozorom pasują nie tylko do klasycznych modeli wanien zabudowanych. W tym przypadku jednak zwróćmy uwagę na odpowiedni rozmiar baterii i długość wylewki – musi sięgać poza rant wanny, aby swobodnie i bezpiecznie ją napełnić. Do wnętrz w stylu SPA możemy wybrać wylewki kaskadowe z bardzo efektownym strumieniem wody. Baterie montowane na ścianie wybieramy do symetrycznych modeli wanien wolnostojacych, aby zachować maksymalną estetykę wnętrza. Równie ważna jest też długość węża prysznicowego.
Wannowe baterie ścienne występują w różnych sposobach montażu – natynkowym i podtynkowym. Do nowoczesnych aranżacji łazienek polecamy modele podtynkowe, w tym wcześniej wspomniane wylewki kaskadowe. Pomimo faktu, że są minimalistyczne w formie, dają ciekawy efekt dekoracyjny. Dzięki temu łazienka zyska luksusowy charakter.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze baterii?

Przede wszystkim na parametry techniczne, materiały i jakość komponentów. To one odpowiadają za trwałość baterii i komfort jej użytkowania. Szukajmy baterii z trwałą głowicą, np. ceramiczną – są wysoko odporne na uszkodzenia i nie korodują pod wpływem twardej wody. Kolejną ważną rzeczą jest perlator, czyli nakładka montowana na końcu wylewki. Napowietrza strumień i nadaje mu kształt, dzięki czemu możemy wydajniej z niego korzystać i zużywać mniej wody. W nowoczesnych bateriach nie może zabraknąć również termostatu: elektroniczna regulacja temperatury znacznie podnosi komfort codziennej kąpieli i zapobiega przypadkowym oparzeniom. Termostat sprawdza się w instalacjach narażonych na spadki ciśnienia – podczas kąpieli nie zaskoczy nas drastyczna zmiana temperatury wody.

Interesują Cię baterie do wanien wolnostojących? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku