Lastryko – modny trend we wnętrzach

Po wzory inspirowane lastryko chętnie sięgają projektanci i architekci wnętrz. Stosowane zarówno na dużych powierzchniach, jak i dodatkach dodają wnętrzom charakteru. Sprawdzamy, czym jest lastryko, gdzie warto je zastosować oraz z jakimi kolorami będzie dobrze się komponować.

Czym jest lastryko?

Oryginalny materiał nazywany lastrykiem, terazzo albo lastrico jest połączeniem wody, grysu, cementu oraz barwników. Dawniej lastryko chętnie stosowano w budynkach użyteczności publicznej, na dużych przestrzeniach, często pojawiało się na posadzkach, schodach, parapetach. Do dziś możemy spotkać je w szpitalach, szkołach, czy na starych płytach nagrobkowych. Popularność tego materiału wynikała przede wszystkim z dostępności, konkurencyjnych cen, możliwości wszechstronnego zastosowania oraz wysokich parametrów technicznych – lastryko jest trwałym, odpornym na zarysowania i uszkodzenia materiałem.

Współcześnie stosowane lastryko możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa: lastryka cementowe i lastryka żywiczne, nazywane często epoksydowymi. Materiały z dodatkiem syntetycznych żywic dostępne są w większej gamie kolorystycznej, ale cechują się mniejszą wytrzymałością, niż tradycyjne, cementowe lastryka. Do zalet materiału wykonanego z żywicy należy większa możliwość kreacji i dostosowania do naszych wymagań.

Modne terrazo

W aranżacji wnętrz marmurowe terazzo pojawiało się już w XIV wieku, głównie na podłogach i tarasach we włoskich pałacach i kamieniach. Lastryko dużą popularnością cieszyło się także w czasach secesji, zwłaszcza te z domieszką kolorowego kruszywa. Dziś lastryko dumnie wraca na salony i cieszy nas swoimi różnymi obliczami, uniwersalnością zastosowań i możliwością wpisania się we wnętrza urządzane w każdym stylu.

Płytki lastryko

Producenci płytek podążają za najnowszymi trendami, rozbudowując swoją ofertę o oryginalne wzory, faktury i formaty. Inspiracja lastryko może być połączeniem kolorowych elementów, które otwierają przed nami wiele nowych możliwości aranżacyjnych. Modne terazzo może przybrać także formę stonowanej kompozycji, bez mocnych kontrastów, w łagodnych połączeniach beżowych, czy szarych odcieniach.

Płytki stosowane w łazience, kuchni czy korytarzu mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne lastryko. W ofercie producentów odnajdziemy wiele kolekcji, które stanowią połączenie oryginalnych wzorów i wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu z łatwością stworzymy oryginalną przestrzeń, dekorację ścian i podłóg. Płytki są łatwe do utrzymania w czystości, do ich montażu nie potrzebujemy specjalistycznej ekipy montażowej, jak w przypadku tradycyjnego lastryko.

Z czym połączyć lastryko?

Kolekcje inspirowane wzorem lastryko pięknie komponują się ze złotymi i miedzianymi dodatkami. Jasne płytki dobrze prezentują się w towarzystwie naturalnych materiałów: drewna, kamienia.

Wyszlifowane lastryko tworzy we wnętrzu dekoracyjną powierzchnię, z której możemy wykonać np. blat kuchenny lub łazienkowy – w takim przypadku dobrze zestawić to z prostą formą mebli i jednolitą kolorystyką zabudowy. W przypadku materiałów z kolorowymi elementami lastryko możemy podkreślić za pomocą wyrazistego koloru ścian. Taki duet stworzy dynamiczną, energetyczną kompozycję. Architekci wnętrz chętnie łączą kolorowe lastryko z butelkową zielenią, intensywnym granatem, czy pudrowym różem.

Interesują Cię płytki lastryko? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku