Mała łazienka z wanną – to możliwe

Projektanci wnętrz udowadniają, że mała łazienka nie wyklucza wanny. Wystarczy kreatywność, dobre rozplanowanie przestrzeni i odpowiednio dobrane produkty. Coraz bardziej odchodzi się od opinii, że jeśli mamy niezbyt imponujący metraż to jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest prysznic (najlepiej z odpływem liniowym). Jest wiele pomysłów na aranżację prywatnej strefy welness (nawet jeśli ma 4×4), o których opowiemy w dzisiejszym artykule. Tym samym rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami.

Mit numer 1: Wanna wolnostojąca tylko do dużych łazienek

Zapewne większość myśli, że wanna wolnostojąca jest rarytasem, na który mogą sobie pozwolić jedynie posiadacze dużych pokojów kąpielowych. Wanna wolnostojąca często zajmuje centralne miejsce w łazience, przez co też jest najbardziej wyeksponowanymi elementem wyposażenia wnętrza. Tego typu wanny najlepiej sprawdzają się na dużych (powyżej 10 m2), mocno doświetlonych powierzchniach, wpisując się w ideę domowego salonu kąpielowego i miejsca relaksu. Wanna umożliwia dostęp niemal z każdej strony – pozwala cieszyć się kąpielą bez uczucia ograniczenia przez bliskość ściany.

Przy małych łazienkach warto zwrócić uwagę na ofertę wanien przyściennych, które budową nie różnią się niczym od pozostałych wanien wolnostojących – stanowią jednorodną bryłę, jednak ze względu na kształt, mogą być dosunięte bezpośrednio do ściany, co pozwala na ich wykorzystanie w niemal każdej łazience niezależnie od wymiarów.

Standardowe wymiary wanien wolnostojących to 170 – 180 cm , ale bez problemu można też znaleźć modele o długości 140 – 150 cm, których rozmiary zostały przystosowane do realiów łazienek miejskich. Dzięki temu wanny wolnostojące trafiają coraz częściej również do łazienek o powierzchni nawet już od 7 m2.

Mit numer 2: Jak mała łazienka to tylko prysznic

Utarło się, że jeśli mamy małą łazienkę, to jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na prysznic, a o wygodnej wannie, możemy zapomnieć. Chcesz rano wziąć szybki prysznic przed wyjściem do pracy, a wieczorem wygrzać się w wannie pełnej gorącej wody? To możliwe nawet w małej łazience.

W małych łazienkach najważniejsze są wymiary urządzeń. Standardem jest kabina o wymiarach 90 x 90 cm. Jeśli nie dysponujemy takim brodzikiem, dobry będzie brodzik asymetryczny, którego jeden bok będzie dłuższy niż 80 cm, na przykład 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Dobrym rozwiązaniem jest też brodzik półokrągły, gdyż zmieści się w każdym narożniku, oszczędzając w ten sposób przestrzeń.

Wygodna wanna ma przeciętnie 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Jeżeli wielkość łazienki nie pozwala na umieszczenie takiego urządzenia, można zamontować wannę do siedzenia o szerokości 70 cm i długości 120 cm i powiększyć ją nieco za pomocą murka. Nie będzie ona miejscem relaksu, ale pozwoli na przykład umyć dziecko czy namoczyć pranie.

Poza tym trzeba pamiętać, że przed każdym przyborem sanitarnym należy zachować powierzchnię manewrową szerokości przynajmniej 80 cm. Tyle potrzeba, aby nie obijać się łokciami o sprzęty.

Mit numer 3: Albo prysznic, albo wanna

Trzecim popularnym stereotypem dotyczącym aranżacji małej łazienki, jest przeświadczenie, że musimy wybierać między prysznicem a wanną.

Gdy chce się mieć i wannę, i kabinę prysznicową najwygodniejsze są parawany nawannowe. Bo to rozwiązanie typu 2w1. Parawan nawannowy jest prosty w montażu i elegancki. Chroni łazienkę przed zachlapaniem podczas kąpieli pod prysznicem.

Do wyboru są parawany składające się z jednej ścianki oraz kilku ścianek. Jednoelementowe pasują głównie do wanien prostokątnych. Mogą być nieruchome lub otwierać się skrzydłowo. Parawany wieloelementowe są zawsze składane. Mają zwykle po dwie ścianki, ale czasem bywa ich więcej. Mogą się składać jak harmonijka albo otwierać i zamykać przez przesuwanie.

Większość parawanów jest wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego. Jednak można też wybrać model z tworzywa sztucznego. Czyszczenie ułatwiają specjalne powłoki zapobiegające osadzaniu się zanieczyszczeń.


Szukasz pomysłu na aranżację małej łazienki?

Umów się na wizytę z projektantem w wybranym salonie BLUZadzwoń lub wypełnij poniższy formularz:

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku