Umywalki łazienkowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Projektowanie łazienki to nie tylko dobór dobrze prezentujących się płytek i oświetlenia, ale również wybór odpowiednio przemyślanego wyposażenia. Jednym z głównych elementów każdej łazienki jest umywalka, która jest wielokrotnie używana przez domowników w ciągu każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby spełniała wszystkie nasze wymagania, była trwała, a przy tym idealnie wkomponowywała się w naszą aranżację.

RODZAJE UMYWALEK

Planując swoją aranżację musimy zastanowić się na jaki rodzaj umywalki chcemy się zdecydować. Na rynku odnajdziemy modele z różnorodnymi sposobami montażu. Producenci oferują zarówno umywalki stojące, wiszące, nablatowe, a także wpuszczane w blat oraz meblowe.

Umywalki stojące to zdecydowanie najsolidniejsze rozwiązanie. Możemy postawić je bezpośrednio na podłodze, a ich konstrukcja będzie stanowiła dodatkową ozdobę naszego pomieszczenia. Jeśli jesteśmy zwolennikami tego typu konstrukcji, ale dysponujemy małym budżetem możemy pójść w klasykę – umywalkę wiszącą z postumentem - montowane na specjalnych śrubach. Modele o takiej budowie są zazwyczaj mniejsze, dlatego sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu. Do tego typu umywalek stosuje się ozdobne syfony, dopasowane stylistycznie do naszej aranżacji, a także wspomniane wcześniej postumenty lub półpostumenty.

Wśród oferty umywalek ustawianych możemy odnaleźć modele nablatowe, które stawiamy na łazienkowym blacie.  Bogactwo takich konstrukcji znajdziemy m.in. w ofercie marki IÖ.

Szukając umywalki znajdziemy również modele dostosowane do wymiarów mebli łazienkowych. Umywalki meblowe są przeznaczone do stosowania z kompatybilnymi szafkami. Taka konfiguracja zapewni nam więcej miejsca na przechowywanie niezbędnych rzeczy oraz ukrycie nieestetycznie wyglądającego syfonu. Warto zwrócić uwagę na propozycje marki IÖ: umywalki Iseo, Lugano oraz Garda, które producent łączy z szafkami dolnymi Armadio. Jeżeli nasza aranżacja przewiduje montaż szafki z blatem możemy również rozważyć opcję umywalki wpuszczanej w blat.

ROZMIAR I KSZTAŁT

Producenci oferują umywalki w coraz ciekawszych kształtach oraz wymiarach. Rozmiar musimy jednak dobrać do wielkości łazienki, w której ją umieścimy.  Najpopularniejszymi szerokościami umywalek są: 45, 50, 55 oraz 60cm. Standardowa głębokość umywalki wynosi natomiast 40 cm. Wybierając model do naszej łazienki musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy umywalka będzie wygodna w użytkowaniu.

Różnorodne kształty pozwalają dostosować umywalkę nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale także do jego stylistyki. Od naszych własnych preferencji zależy, czy chcemy, aby jej konstrukcja była bardziej kwadratowa, okrągła, eliptyczna, a może prostokątna. Podobnie jest z kolorystyką.

MATERIAŁ

Najpopularniejszym materiałem, z których wykonywane są umywalki jest ceramika. Materiał ten dopasowuje się do większości aranżacji, a przy tym jest trwały i użyteczny. Producenci stosują również dodatkowe powłoki, które ułatwiają utrzymanie umywalki w czystości. Takie rozwiązanie zostało zastosowane np. W kolekcji Garda marki IÖ.

Aktualne trendy aranżacyjne coraz częściej wprowadzają do wnętrz umywalki wykonane ze stali nierdzewnej, emaliowanej, szkła, a także tworzyw sztucznych takich jak ABS lub akryl. Trzeba przy tym pamiętać, że są one podatne na odkształcenia i odbarwienia – w przeciwieństwie do ceramiki, która pozostaje wciąż najlepszym możliwym wyborem. Dostępność w wielu kolorach sprawia, że po nowe rozwiązania sięga coraz więcej osób. Jednak najtrwalszym materiałem, z którego mogą być wykonane umywalki jest granit lub marmur. Rozwiązanie jest znacznie droższe od tradycyjnych modeli, jednak piękno naturalnego kamienia jest ponadczasowe i bardzo trwałe. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór umywalki kompozytowej bądź konglomeratowej, które są łatwe w czyszczeniu, trwałe, a zarazem niebywale lekkie.

PRZELEW, ODPŁYW, KOREK, BATERIA

Wybierając umywalkę oprócz względów estetycznych, warto również zwrócić uwagę na jej konstrukcję co definiuję sposób instalacji baterii. Decydując się na umywalkę bez miejsca na baterię (np. wolnostojącą nablatową) musimy pamiętać, że nasz wybór ogranicza się wtedy do baterii wolnostojących z długą wylewką oraz baterii ściennych. W przypadku gdy nasza umywalka ma miejsce na instalację baterii powinniśmy zwrócić się do sprzedawcy w celu dobrania właściwego, pasującego technicznie i stylistyczne modelu. Najlepiej oddać to zadanie projektantowi w salonie – dzięki temu otrzymamy spójną całość. Zarówno pod względem technicznym jak i stylistycznym.  Dodatkowym udogodnieniem jest wyposażenie w otwór przelewowy, który skutecznie zabezpieczy naszą łazienkę przez zalaniem, w przypadku, kiedy do umywalki zostanie nalane zbyt dużo wody.   Zazwyczaj jest on umieszczony na jednej z bocznych ścianek misy.

Ważną rolę odgrywa również odpływ. W większości dostępnych umywalek ma on postać okrągłego otworu umieszczonego w środkowej części misy Niektórzy producenci dołączają korek, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli decydujemy się np. na czarną baterię możemy w komplecie otrzymać srebrny korek, co oznacza konieczność dokupienia kolejnego. Warto zatem zorientować się co producent dokładnie załącza w komplecie – tak aby akcesoria były we właściwym kolorze i faktycznie były nam potrzebne.

Planujesz zakup umywalki? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku