Nowa łazienka bez remontu – tanie sposoby na odnowienie wnętrza

Generalny remont łazienki to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na zbudowanie pomieszczenia od zera, a my chcemy cieszyć się nowym, odświeżonym wnętrzem musimy brać pod uwagę inne opcje. Przedstawiamy parę sposobów na tanie i szybkie odnowienie naszej łazienki, które pomogą nam ominąć skuwanie ścian oraz podłóg.

ŚCIANY JAK NOWE

Stare, niemodne płytki na ścianach nie muszą być problemem. Jeżeli nie chcemy wymieniać ich na nowe, możemy zakupić specjalną farbę, która pomoże nam je szybko i tanio odnowić. Należy jednak pamiętać, że zakupiona przez nas farba musi być przeznaczona do tego typu podłoża, w innym wypadku nasza łazienka będzie potrzebowała kolejnego remontu w bardzo krótkim czasie.

Wybraliśmy farbę, co dalej? Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć wszystkie urządzenia, które mogą zostać zabrudzone, a powierzchnię płytek musimy dokładnie oczyścić, odtłuścić oraz zagruntować. Tak przygotowane podłoże możemy kilkoma warstwami naszej farby.

Jeżeli ściany w Waszej łazience są tylko częściowo pokryte płytkami możemy je pomalować lub położyć na nich tapetę. Ze względu na dużą wilgotność w pomieszczeniu takim jakim jest łazienka, warto pamiętać, aby wybrana przez nas farba była wodoodporna. Ponadto stare płytki możemy okleić specjalnymi naklejkami z wzorami. No i obowiązkowo powinniśmy solidnie wyczyścić fugi, aby dowiedzieć się, jaki miały kolor w momencie kładzenia. ;)

ODNOWIENIE PODŁOGI

Ściany mamy gotowe, pora na podłogę! Tutaj opcji mamy kilka. Możemy odnowić powierzchnię w podobny sposób jak postąpiliśmy z płytkami na naszych ścianach, jednak farba przeznaczona do płytek podłogowych musi charakteryzować się większym stopniem odporności na ścieralność. Dzięki temu nasza podłoga będzie wyglądała dobrze przez dłuższy czas. Kolejnym rozwiązaniem jest położenie na nasze płytki wykładziny elastycznej lub płytek winylowych, które są odporne na plamy czy zarysowania. Do ich ułożenie nie potrzebujemy też żadnych specjalistycznych narzędzi.

Możemy również wykorzystać metodę „płytka na płytkę”, która charakteryzuje się przyklejeniem nowych płytek na te, które już są na naszej podłodze. Przed rozpoczęciem prac musimy jednak sprawdzić, czy nasze dotychczasowe płytki dobrze trzymają się podłoża. Jeżeli po stuknięciu płytka wydaje „pusty” dźwięk, należy ją usunąć, a pozostałą przestrzeń wypełnić odpowiednią zaprawą. Następnie płytki należy wyczyścić i zagruntować. Dopiero później możemy brać się za nakładanie kleju i nowych płytek.

PROBLEM Z FUGAMI

Wykruszone i nieestetycznie wyglądające fugi mogą popsuć końcowy efekt naszej odświeżonej łazienki. Możemy je wymienić jednak proces ten jest czasochłonny. Alternatywą jest zakup renowatora do fug. Ten tani preparat jest dostępny w różnych kolorach, dzięki czemu możemy go dopasować do naszego wnętrza.

MEBLE

Jeżeli nie chcecie kupować nowych mebli możecie w prosty sposób odnowić te, które już posiadacie. Możemy pomalować je szybkoschnącą emalią akrylową, która dodatkowo zabezpieczy je przed działaniem wilgoci lub odnowić je przy pomocy meblowej okleiny samoprzylepnej.

DODATKI PRZEDE WSZYSTKIM

Odnowienie wnętrza to nie tylko odświeżenie ścian i podłogi. Bardzo dużą rolę w finalnym wyglądzie łazienki odgrywają dodatki, dobrane odpowiednio do stylu jaki chcemy wprowadzić do naszej przestrzeni. Może to być ozdobne lustro, nowe uchwyty do naszych szafek, a także wiklinowe koszyki, stylowe wieszaki na ręczniki, niewielkie wazoniki z kwiatami, nowe baterie czy kosz na pranie. Ponadto warto rozważyć wymianę wybranych elementów armatury np. baterię wannową lub umywalkową a także deskę WC. Wszystko to sprawi, że nasza łazienka stanie się bardziej przytulna.

Planujesz remont łazienki? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku