Bateria umywalkowa – jaką wybrać?

Zbliżający się remont pociąga za sobą szereg wyzwań, od zaaranżowania nowej łazienki przez zakup odpowiednich materiałów, aż po wykończenie. Zazwyczaj zajęci wyborem odpowiednich płytek, wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej zapominamy o jednym z najważniejszych elementów jakim jest bateria umywalkowa. Jednak źle dobrana bateria sprawia, że codzienna toaleta jest niekomfortowa i męcząca. Jak więc wybrać odpowiedni model?

WYGLĄD I WYGODA

Wśród ofert różnorodnych producentów odnajdziemy baterie umywalkowe w różnych stylach, o unikalnych kształtach i kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak wygląd to nie jedyne, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Przed zakupem naszej baterii musimy dokładnie zastanowić się nad jej praktycznością. Bateria umywalkowa powinna być przede wszystkim dopasowana do naszej umywalki. Ważny jest odpowiedni rozmiar oraz wysokość wylewki, a także montaż, ilość uchwytów oraz zastosowana głowica.

MONTAŻ

Baterie umywalkowe różnią się od siebie sposobem montażu, który musimy odpowiednio dopasować do rodzaju posiadanej umywalki oraz w przypadku gdy nie planujemy generalnego remontu, zastanej instalacji wodno - kanalizacyjnej. Na rynku odnajdziemy baterie stojące, ścienne oraz wolnostojące. Pierwsze z nich są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, po które sięga wielu użytkowników. Montowane są bezpośrednio na umywalce w przeznaczonym do tego otworze, a długość ich wylewki określana jest jako krótka lub niska. Kolejną grupą są baterie ścienne. Ten rodzaj baterii możemy podzielić na: podtynkowe, w których wszystkie elementy montażowe są ukryte oraz natynkowe, które są mocowane bezpośrednio na ścianie bez maskowania korpusu (najczęściej w starym budownictwie).

Do coraz częściej wykorzystywanych konstrukcji należą również baterie wolnostojące. Ten rodzaj baterii jest przeznaczony do zamontowania na blacie i sprawdzi się w połączeniu z umywalkami montowanymi na blacie.

UCHWYT I GŁOWICA

Wybierając odpowiednią baterię umywalkową należy zwrócić uwagę na jej uchwyt oraz zastosowaną głowicę. Prawidłowy dobór tych elementów nie tylko wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania ale również na zużycie wody. Na rynku odnajdziemy baterie jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz bezdotykowe. Bateria jednouchwytowa, wyposażona w głowicę mieszakową pozwala na jednoczesne sterowanie zarówno ciśnieniem jak i temperaturą wody, dzięki czemu jest szybka i wygodna. Nieco gorzej radzą sobie baterie dwuuchwytowe wyposażone zazwyczaj w dwa pokrętła przez co ustawienie odpowiedniego strumienia oraz temperatury zajmuje dużo więcej czasu.

Baterie bezdotykowe to obecnie najnowsze i najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Stała temperatura jest ustawiana przy pomocy niewielkiego pokrętła. Jeżeli bateria została wyposażona w głowicę termostatyczną nie będziemy musieli zmieniać temperatury przy każdym użyciu. Wbudowany czujnik podczerwieni sprawia, że wystarczy lekko przyłożyć dłoń aby uruchomić strumień wody. Producenci oferują również modele wyposażone w przycisk samozamykający, który odcina dopływ wody po ustalonym czasie.

Najbardziej precyzyjne ustawienia zarówno temperatury wody jak i wielkości jej strumienia zapewni nam bateria wyposażona w głowicę ceramiczną. Materiał ten jest również dużo bardziej wytrzymały i odporny na osadzający się kamień.

JEDNA BATERIA WIELE FUNKCJI

Obecnie producenci częściej rozbudowują specyfikację baterii umywalkowych o coraz to  nowsze funkcje. Na rynku możemy odnaleźć modele wyposażone w termostat, pozwalający na ustawienie stałej, preferowanej temperatury, system kontroli ciepłej wody, ustawiający zakres temperatur zalecany przez producenta, perlator, napowietrzający strumień wody, a także dwustopniową dźwignię uchwytu, która ogranicza wielkość strumienia wody.

WYLEWKA STAŁA I RUCHOMA

Baterie umywalkowe możemy również podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej wylewki, która może być stała bądź ruchoma. Nieruchoma wylewka sprawia, że nie mamy kontroli nad tym gdzie pada strumień wody. Jest on ukierunkowany w jedno miejsce bez możliwości zmiany. Baterie z ruchomą wylewką pozwalają na manewrowanie jej ustawieniem, dzięki czemu możemy zmieniać miejsce strumienia wody na te najbardziej dopasowane do nas, zazwyczaj jest to opcja stosowana w bateriach kuchennych.

ZESTAWY Z KORKIEM I BEZ

Wybierając baterię łazienkową warto również zwrócić uwagę na korek. Często w zestawach znajdują się korki do umywalek dopasowane wyglądem do baterii. Producenci oferują również  modele wyposażone w automatyczny korek, który jest połączony z naszą baterią. Warto pamiętać, że lepszą opcją jest zakup baterii razem z korkiem, ponieważ kupując zestaw zachowamy spójność stylistyczną.

Planujesz zakup baterii umywalkowej? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku