Odpowiednia ilość płytek – jak ją obliczyć?

Wybraliśmy już styl naszej łazienki, odpowiednią armaturę, kolekcję płytek. Jednak to nie wszystko co musimy zrobić przed rozpoczęciem remontu. Aby prace nad naszą nową przestrzenią przebiegały sprawnie musimy zamówić odpowiednią ilość płytek. Nie chcemy przecież aby kartony z nadmiarem płytek zalegały nam w domu, ani aby zabrakło nam ich w trakcie trwania remontu. Odpowiednie wyliczenie potrzebnej ilości może nam więc zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Od czego zacząć?

WYMIARY POWIERZCHNI

Aby dowiedzieć się ile m2 płytek będziemy potrzebowali do pokrycia naszych ścian i podłogi musimy je odpowiednio zmierzyć. Obliczenia powinniśmy rozpocząć od zmierzenia i zsumowania szerokości wszystkich ścian, bez odejmowania wnęk i otworów na okna lub wentylację. Wynik należy pomnożyć przez wysokość, do której chcemy ułożyć nasze płytki: może to być cała ściana lub tylko jej cześć w zależności od własnych preferencji i założeń projektu. W przypadku podłogi mierzymy jej długość oraz szerokość, po czym mnożymy przez siebie uzyskane wartości.

UŁOŻENIE PŁYTEK

Zarówno w przypadku ścian jak również podłóg, niezwykle ważny może okazać się sposób ich układania. Przyjmuje się, że do klasycznego ułożenia płytek należy zakupić zapas w postaci 10% naddatku dla pomieszczenia o powierzchni 10m2, zaś dla pomieszczenia o powierzchni od 10 do 50m2 naddatek ten powinien wynosić 5%. W przypadku większych pomieszczeń przyjmuje się 3% zapas.

Sytuacja zmienia się jednak, gdy decydujemy się na ułożenie naszych płytek w karo. W tym momencie przy pomieszczeniu o powierzchni 10m2 musimy zakupić nie 10, ale 20% więcej płytek, natomiast przy powierzchni 10 – 50m2 naddatek ten będzie wynosił 10%. Przy powierzchniach większych niż 50m2 musimy zakupić jedynie 5% więcej materiału.

ELEMENTY DEKORACYJNE

Jeżeli zdecydowaliśmy się na umieszczenie na którejś ze ścian dodatkowych elementów dekoracyjnych takich jak: dekory, cokoły bądź listwy – musimy je również wziąć pod uwagę podczas obliczeń potrzebnych materiałów. Zastanówmy się więc, gdzie dokładnie będą znajdowały się poszczególne elementy, a następnie odjąć ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ścian lub podłogi. Jeżeli jednak elementy dekoracyjne zajmują niewielką przestrzeń nie musimy odejmować ich od wcześniej wyliczonej wartości płytek bazowych. Nadmiar płytek posłuży nam później jako zapas.

NADMIAR PŁYTEK

Oczywiście nadmiar płytek jest zawsze lepszy niż niedomiar. Znaczny zapas może okazać się pomocny w przypadku popełnienia błędu przy wyliczeniu powierzchni lub przypadkowym uszkodzeniu płytek. Kiedy okaże się, że posiadamy ich niewystarczającą ilość stracimy cenny czas na ponowne zamówienie braków. Problemy pojawią się również w przypadku kiedy wybrana przez nas kolekcja zostanie wyprzedana. Wtedy czas naszego remontu może wydłużyć się o kolejne parę miesięcy, a my będziemy zmuszeni dokończyć układanie naszej powierzchni innymi płytkami, które nie zawsze będą spójne stylistycznie.

PROCEDURA ZAMÓWIEŃ W BLU

Jak wygląda składanie zamówienia w Salonach BLU? W momencie złożenia zamówienia Klient wskazuje potrzebną ilość płytek. Następnie doradca, projektant salonu BLU weryfikuje wyliczenia uwzględniając sugestie Klienta, jednak ostateczną decyzję podejmuje sam Klient. W BLU oferujemy projekt w cenie zakupu, skorzystanie z pomocy projektanta pozwoli na wyliczenie płytek co do paczki, w zależności od możliwości zamówienia ich od danego producenta.

Ważne jest również to, iż kartony płytek nie są otwierane, a co za tym idzie nikt nie zakupi płytek z uszkodzonym opakowaniem. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z wybranym salonem BLU. Listę salonów wraz z adresami email i numerami kontaktowymi znajdziecie TUTAJ.

Planujesz remont łazienki? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku