Ubytki i pęknięcia w płytkach – jak je naprawić?

Gruntowny remont naszej łazienki bądź kuchni to zazwyczaj kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Jednak poobijane płytki z widocznymi ubytkami od przypadkowych uderzeń nigdy nie prezentują się dobrze. Co więc zrobić gdy chcemy odmienić nasze wnętrze i nieznacznie podreperować płytki nadszarpnięte zębem czasu?

NIEZBĘDNE NARZĘDZIA

Podejmując się naprawy naszych starych uszkodzonych płytek warto na samym początku wyposażyć swoją skrzynkę o parę przydanych narzędzi i materiałów. Warto zakupić wypełniacz silikonowy, pastę przeznaczoną do pokrywania ubytków, zestaw naprawczy do płytek lub zwykły klej. Przydatny może się okazać również zestaw do usuwania starych fug oraz preparaty przeznaczone do konserwacji nawierzchni płytek np. bezbarwny lakier lub specjalne farby do ceramiki.

PRZYGOTOWANIE DO NAPRAWY

Jeżeli zakupiliśmy niezbędne produkty do naprawy naszych płytek musimy rozpocząć od właściwego przygotowania powierzchni. Uszkodzone płytki musimy dokładnie oczyścić oraz usunąć pozostałe w ubytku odłamki. Kolejnym krokiem jest usunięcie starej fugi i odtłuszczenie całej powierzchni naprawianej płytki.

Po przygotowaniu naszej powierzchni możemy zabierać się za naprawę. Na miejsce, w którym występuje nasz ubytek nanosimy specjalistyczną masę wypełniającą, a jej nadmiar zbieramy szpachelką. Następnie wyrównujemy powierzchnię tak, aby wypełnienie zrównało się z pozostałą częścią płytki. Po zastygnięciu masy nakładamy na nią farbę do ceramiki w kolorze dobranym do barwy płytek lub preparat zabezpieczający.

USZKODZONE PŁYTKI PODŁOGOWE

Głównym miejscem narażonym na obicia lub zarysowania jest podłoga w kuchni lub łazience. Spadające przedmioty mogą skutecznie wyszczerbić naszą powierzchnię. W przypadku niewielkiego ubytku lub rysy możemy kierować się procesem, który został opisany wcześniej.

Jednak co zrobić gdy nasza płytka zaczęła się odklejać lub ruszać? Zacznijmy od usunięcie starej fugi i delikatnego usunięcia uszkodzonej płytki. Następnie w jej miejsce naklejamy nową płytkę lub oczyszczamy wcześniejszą z resztek kleju i naklejamy ją ponownie. Na koniec uzupełniamy fugę i gotowe!

NAPRAWIĆ CZY WYMIENIĆ?

W przypadku kiedy nasze płytki są już bardzo zniszczone, ubytków jest bardzo dużo, a ich powierzchnia jest już wytarta warto zastanowić się nad ich wymianą. Nie oznacza to jednak, że musimy skuwać całą powierzchnię nimi wyłożoną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się położenie na nasze płytki wykładziny elastycznej lub płytek winylowych odpornych na plamy bądź zarysowania. Jeżeli jednak chcemy zainwestować w coś bardziej odpornego możemy wykorzystać metodę „płytka na płytkę”, charakteryzującą się przyklejeniem nowych płytek na te, które już się na niej znajdują. Wystarczy, że sprawdzimy czy wcześniejsze płytki dobrze trzymają się podłoża, a następnie odpowiednio przygotujemy powierzchnię, naniesiemy klej i położymy nowe płytki. Warto jednak pamiętać, aby łączenia nowych płytek nie wypadały w tych samych miejscach co łączenie płytek już ułożonych.

Planujesz remont łazienki? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku