Wpisz kod "paradyz20" - rabat 20% na Ceramika Paradyż Classica
dni
godz
min
sek
Cokoły z płytek — wady i zalety
17-10-2024
Cokoły z płytek mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź jego wszystkie plusy i minusy, które przedstawiamy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego także o tym, jaka powinna być wysokość cokołów i jak najwygodniej dopasować je do reszty aranżacji. Poznaj teraz wady i zalety cokołów z płytek.
Spis treści:
Czy robić cokół z płytek? Szybka odpowiedź
Nasza szybka odpowiedź na pytanie, czy robić cokoły z płytek, brzmi: zdecydowanie tak. Główną wadą tego rozwiązania jest mniejsza elastyczność w montażu, ale według nas niwelują ją liczne zalety cokołów z płytek. Zaliczamy do nich odporność na wilgoć, łatwość utrzymania w czystości i trwałość.
Jeśli zastanawiasz się, czy robić cokół z płytek, sprawdź ofertę stacjonarnych salonów BLU oraz naszego internetowego sklepu z wyposażeniem kuchni i łazienek. Proponujemy bowiem wiele różnych cokołów z płytek, dzięki czemu możesz idealnie dopasować je do wielu popularnych kolekcji płytek podłogowych. Pamiętaj, że to świetne rozwiązanie również na zewnątrz: na schody przed domem, balkon czy taras.
Wady cokołów z płytek
Zanim dokładnie opiszemy wszystkie wady cokołów z płytek, wyjaśnijmy, o czym dokładnie będziemy pisać. Chodzi o niewielkie płytki, które przykleja się na ścianie tuż nad podłogą. Dawniej cokoły z płytek uzyskiwano poprzez przecięcie na wymiar zwykłych płytek podłogowych. Główną wadą tego rozwiązania były nieestetyczne krawędzie tak otrzymanych cokołów. Poza tym cięcie wymagało precyzji i powtarzalności, które nie zawsze były możliwe do uzyskania.
Ceramika Paradyż Semir. Autor: Ceramika Paradyż.
Ceramika Paradyż Semir. Autor: Ceramika Paradyż.
Jako wadę cokołów z płytek często wymienia się wspomnianą we wstępie mniejszą elastyczność montażu. Z jednej strony chodzi o to, że cokoły z płytek są sztywne, więc nie da się ich dopasować do nierówności ścian czy krzywizn. Z drugiej strony w porównaniu np. do listw z PCV czy MDF, montaż cokołów z płytek rzeczywiście jest bardziej czasochłonny i wymaga użycia narzędzi do ich docinania na długość.
Cokoły płytek — zalety
Cokoły z płytek posiadają jednak liczne zalety, które naszym zdaniem w zupełności rekompensują minusy tego rozwiązania. Przede wszystkim cokoły są odporne na wilgoć, dzięki czemu świetnie nadają się także do wilgotniejszych pomieszczeń. Natomiast w każdym umożliwiają szybkie i wygodne umycie podłogi mopem bez ryzyka zamoczenia ścian.
Poza tym cokoły z płytek są trwałe i dość odporne mechanicznie. Oznacza to, że właściwie przyklejone nie odpadną, nie zdeformują się, ani nie stracą kolorów. W praktyce jest to rozwiązanie na lata, które nie wymaga żadnej renowacji, ani specjalnej pielęgnacji.
Do zalet współczesnych cokołów z płytek, które znajdziesz w BLU, z pewnością należy również fakt, że produkowane są one fabrycznie, a to sprawia, że ich krawędzie są równie estetyczne, jak w przypadku zwykłych płytek na podłogę. Zapomnij więc o konieczności ręcznego wycinania cokołów i ich postrzępionych brzegach. Co więcej, fabryczna produkcja cokołów oznacza ich pełną zgodność wizualną z wybranymi kolekcjami płytek podłogowych. Dzięki temu tworzą spójną i elegancką całość z podłogą.
Jaka wysokość cokołu z płytek?
Często pytacie nas, jaka wysokość cokołu z płytek jest optymalna. Standardowo stosuje się cokoły o wysokości od 7 do 10 cm. Niższe nie spełnią dobrze funkcji ochronnej ścian, natomiast wyższe mogą prezentować się mało estetycznie. Wyjątkiem są jednak pomieszczenia, w których ściany są bardziej narażone na zabrudzenia (np. warsztaty, pomieszczenia gospodarcze, gabinety medyczne). Tam często stosuje się cokoły o wysokości nawet 15 cm.
Ceramika Paradyż Natural. Autor: Ceramika Paradyż.
Ceramika Paradyż Natural. Autor: Ceramika Paradyż.
W praktyce, gdy wybierasz gotowe cokoły z płytek, ich wysokość narzuca producent. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na estetyce wnętrza, szukaj cokołów o wysokości 7 cm. Jeżeli jednak montujesz je głównie ze względu na funkcjonalność, pomyśl o wyższych modelach. Pamiętaj, że im wyższy będzie cokół z płytek, tym lepiej będzie chronił ścianę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego alternatywą w pomieszczeniach typowo użytkowych są lamperie z płytek, które pokrywają ściany do standardowej wysokości 100 - 120 cm.
Jakie cokoły do płytek?
O tym, jakie cokoły do płytek wybrać, warto pomyśleć już podczas zakupu płytek podłogowych. W niektórych kolekcjach znajdziemy bowiem gotowe, fabryczne cokoły i w większości przypadków ich zastosowanie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak nie można z niego skorzystać, należy wybrać cokoły o wyglądzie i fakturze najbardziej zbliżonych do płytek podłogowych. Pamiętaj, że cokoły na ścianie powinny być optycznym “przedłużeniem” podłogi, bo w ten sposób prezentują się najbardziej estetycznie. Unikaj więc kontrastów w tym połączeniu.
Odpowiadając na pytanie, jakie cokoły do płytek wybrać, można wskazać także na ich szeroki wybór w BLU. Posiadamy cokoły do wewnątrz i na zewnątrz budynków, w tym wersje dedykowane do wykończenia schodów. Dzięki temu nie tylko Twoje pomieszczenia będą prezentowały się atrakcyjnie, ale równie elegancko wyglądać będzie bezpośrednie otoczenie Twojego domu.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |