Minus14% z kodem PAZDZIERNIK15 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 15 października!
dni
godz
min
sek
Jak usunąć kamień z toalety?
25-07-2024
Kamień i żółte zacieki to problem wielu toalet. Odbierają one im estetykę, a także mogą przyczynić się do szybszego zużycia ceramiki. To, dlatego regularne usuwanie kamienia z WC, a także dbanie, aby się on nie pojawiał jest tak istotne. Zobacz, jak usunąć kamień z toalety i co robić, aby on nie występował.
Spis treści:
Skąd się bierze kamień w toalecie?
Przyczyną powstawania kamienia w toalecie jest przede wszystkim skład wody i jej twardość. Im jest ona wyższa, tym większe jest ryzyko osadzania się kamienia na powierzchniach sanitarnych, takich jak toaleta, armatura, kabina prysznicowa. Do powstawania kamiennych osadów przyczynia się też obecność w wodzie soli mineralnych, takich jak siarczany, które nie tylko przyspieszają ich pojawianie się, ale i utrudniają usunięcie. Musisz też wiedzieć, że powstawaniu kamienia sprzyja wyższa temperatura wody. Prowadzi ona do szybszej krystalizacji minerałów. To zjawisko jest odpowiedzią na pytanie, czemu kamień w prysznicu czy na armaturze pojawia się znacznie częściej niż w WC. Jednak i w nim jest on niemałym problemem. Oprócz składu i temperatury powoduje go też stagnacja wody w toalecie. Długotrwałe stanie wody umożliwia koncentrację rozpuszczonych w niej minerałów, co sprzyja powstawaniu kamienia. Do powstawania kamienia w WC często przyczyniamy się też sami poprzez brak regularnego czyszczenia. To w połączeniu ze specyficznymi warunkami panującymi w łazience (wysoka wilgotność powietrza) może przyspieszać proces osadzania się kamienia.
Dlaczego trzeba usuwać kamień z toalety?
Kamień osadzający się w toalecie ma istotny wpływ zarówno na jej działanie, jak i wygląd. Osady gromadzące się wewnątrz muszli, na krześle toaletowym czy na przycisku do spłukiwania mogą powodować różne problemy, np. blokować drożność spłuczki, prowadzić do niepełnego spłukiwania, zwiększać ryzyko nieprzyjemnych zapachów. Nawarstwiający się kamień może także utrudniać mechaniczne działanie części toalety, takich jak zawory i mechanizmy spłukiwania, co z czasem może prowadzić do ich uszkodzeń i konieczności naprawy lub wymiany.
Kamień negatywnie wpływa też na wygląd łazienkowej ceramiki i higienę toalety. Osady z kamienia są szczególnie widoczne na powierzchniach ceramicznych, na których powodują nieestetyczne przebarwienia oraz tworzą trudne do usunięcia plamy. Te nie tylko psują estetykę WC, ale i są miejscem gromadzenia się bakterii i innych zanieczyszczeń zagrażających higienie użytkowników.
To, dlatego regularne usuwanie kamienia jest kluczowe dla utrzymania higieny i efektywności toalety. Zapobiega ono nie tylko problemom związanym z działaniem i estetyką, ale także pomaga w utrzymaniu odpowiednich standardów sanitarnych. Korzystając z odpowiednich środków czyszczących i metod skutecznie wyeliminujesz kamień, zapewniając długotrwałą czystość i sprawną pracę wszystkich elementów toalety, a także zapewnisz komfort korzystania z WC.
Jak usunąć kamień z WC?
Sposobów na pozbycie się kamienia z WC nie brakuje, a samo działanie jest prostsze niż Ci się wydaje. Najczęściej na kamienne osady polecane są chemiczne środki, których formuła oparta jest na substancjach czyszczących, odwapniających i dezodoryzujących. Takie preparaty są nie tylko łatwe w użyciu, ale i niezwykle skuteczne. Pomagają nie tylko w usunięciu ciężkiej warstwy kamienia, ale i bardzo dobrze radzą sobie ze zwalczaniem grubych osadów. Z tymi ostatnimi dość dobrze radzą sobie też myjki parowe (parownice). Dyszę urządzenia wystarczy zbliżyć do zabrudzonego miejsca, a po kilku sekundach osady zaczną znikać. Na te bardziej oporne warto wypróbować specjalną szczotkę, którą nakłada się na dyszę.
Domowe sposoby na kamień w WC
Do usunięcia kamienia z WC wykorzystać możesz również domowe sposoby. Do stworzenia skutecznych, naturalnych płynów na kamień w muszli klozetowej potrzebne będą Ci produkty, które bez problemu znajdziesz w domowej spiżarni. Do najskuteczniejszych domowych receptur na kamień w WC zalicza się:
- Ocet, który rozpuszcza osady wapniowe (kamień) na powierzchniach ceramicznych. Octem możesz spryskać wnętrze muszli klozetowej i po 30 minutach spłukać lub też wlać ok. 0,5 litra octu do toalety i pozostawić na całą noc, a następnie spłukać. Aby ocet dłużej trzymał się na zakamienionych powierzchniach, dobrym pomysłem jest namoczenie ręczników papierowych w nim i ułożenie w muszli na kilka godzin lub nawet całą noc.
- Soda oczyszczona, która ma właściwości łagodzące i ścierające, co wspomaga usuwanie osadów. Sodę najlepiej połączyć z kwaskiem cytrynowym w proporcjach 1/3 szklanki do 1/4 szklanki. Otrzymaną pastę należy wsypać do muszli i pozostawić na ok. 30 minut, a następnie spłukać używając szczotki do WC.
- Guma do żucia, która dzięki swoim klejącym właściwościom pomoże usunąć osady. Jeśli chcesz wypróbować ten sposób, wrzuć gumę do toalety, poczekaj kilka minut, aż materiał klejący się z gumy zacznie działać na kamień, a następnie spłucz WC.
Czy domowe sposoby na kamień w muszli klozetowej są skuteczne?
Domowe sposoby na kamień w toalecie mogą być tak samo skuteczne jak środki chemiczne, pod warunkiem, że zastosujesz je na łagodne osady. Możesz je także wykorzystywać jako prewencję. Rozwiązania oparte na kwasku cytrynowym, sodzie czy occie świetnie radzą sobie z rozpuszczeniem zanieczyszczeń, prowadzących do powstania widocznego kamienia.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia i żółtym zaciekom w WC?
Kamień w toalecie może być uciążliwy i trudny do usunięcia, dlatego warto zastosować środki zapobiegawcze. Najbardziej zaawansowanym sposobem jest montaż instalacji zmiękczającej wodę w domu, czyli usuwającej jony wapnia i magnezu. Jeśli to nie jest możliwe, warto wdrożyć prewencję w postaci specjalnych kapsułek/tabletek. Produkty te zawierają środki chemiczne, które zapobiegają osadzaniu się kamienia na powierzchniach toalety. Aby działały, wystarczy regularnie wrzucać je do toalety zgodnie z instrukcją producenta.
W prewencji nie możesz też zapominać o regularnym czyszczeniu toalety i dokładnym jej spłukiwaniu. Dzięki temu będziesz usuwać minerały, zanim zdążą się osadzić na powierzchni muszli. Temu zapobiegać będzie też systematyczne czyszczenie toalety np. domowymi środkami z sody, kwasku cytrynowego czy octu, a także częste sięganie po szczotkę do WC. Wsparciem tych działań będzie postawienie na toalety wysokiej jakości, wykonane z dobrego gatunku ceramiki. Wielu producentów wyposażenia łazienkowego proponuje nowoczesne muszle z systemami wspierającymi utrzymanie toalety w czystości czy powłokami antybakteryjnymi. Takim modelom warto się przyjrzeć, ponieważ znacznie ułatwiają utrzymanie toalety w czystości.
Jak często czyścić toaletę?
Aby uniknąć kamienia w muszli, podstawowe czynności (czyszczenie szczotką, spłukiwanie) warto wykonywać codziennie, a raz w tygodniu przeprowadzać dokładniejsze czyszczenie np. z wykorzystaniem detergentów drogeryjnych lub sody oczyszczonej/octu. Raz w miesiącu dobrze jest natomiast usuwać kamień z wnętrza spłuczki.
Podsumowanie
Regularne czyszczenie kamienia z toalety jest kluczowe dla utrzymania zarówno higieny, jak i funkcjonalności. Kamień osadzający się w toalecie może prowadzić do różnych problemów, takich jak zablokowanie spłuczki, utrudnienia w działaniu mechanizmów toalety oraz nieestetyczne plamy, które sprzyjają rozwojowi bakterii. Regularna pielęgnacja toalety zapobiega tym problemom, zapewniając komfort użytkowania oraz dłuższą żywotność urządzeń sanitarnych. Warto ją wspierać, wybierając w salonach BLU łazienki muszle klozetowe z powłokami antybakteryjnymi oraz systemami zapobiegającymi osadzaniu się zanieczyszczeń.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |