Wysyłka gratis od 2000zł brutto (bez płytek 120x120 i większych)
dni
godz
min
sek
Jak usunąć silikon? Wypróbuj te skuteczne sposoby
Silikon możesz usuwać zarówno mechanicznie, jak i chemicznie, ale najlepsze efekty daje połączenie obu tych metod. Potrzebne będą więc narzędzia (np. noż do tapet, szpachelka), jak i środki chemiczne (specjalne preparaty lub aceton i inne). W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jak usunąć silikon, opisujemy popularne metody i preparaty wykorzystywane w tym celu.
Spis treści:
Czym usunąć silikon sanitarny?
Świeży (niezaschnięty) silikon sanitarny usuniesz papierowym ręcznikiem, suchą szmatką lub plastikową szpatułką. Jeśli silikon jest bardzo świeży, możesz go po prostu zetrzeć, jeśli nieco przyschnięty — zdrapać. Ważne, aby działać szybko, ponieważ usunięcie nadmiaru silikonu niewyschniętego jest znacznie prostsze, niż po jego utwardzeniu.
Kiedy ten popularny materiał uszczelniający wyschnie, jego pozbycie się bywa bardzo kłopotliwe. Najszybszy efekt dają wtedy metody mechaniczne, polegające na wycinaniu i wydłubywaniu starego uszczelnienia. Dopiero potem używa się środków chemicznych, których celem jest rozpuszczenie pozostałości.
Czym najlepiej usunąć stary silikon?
Stary silikon najlepiej usunąć mechanicznie, np. nacinając jego powierzchnię nożem do tapet lub skalpelem i wydrapując silikon przy użyciu plastikowej szpachelki. Przydatne okazują się także wszelkiego rodzaju drapaki, druciaki i gąbki ścierne. Należy jednak używać tych narzędzi ostrożnie, aby nie porysować powierzchni wokół silikonu. Dopiero w kolejnym kroku możesz użyć np. acetonu do usunięcia pozostałości starego silikonu.
Pomimo wielu sugestywnych reklam rozmaitych środków, nie rozpuszczą one całkowicie grubej warstwy starego silikonu. Dlatego praktycznie zawsze konieczne jest najpierw jego mechaniczne usunięcie. Rozpuszczalniki silikonu oraz inne tego rodzaju preparaty można stosować co najwyżej do dokładnego usunięcia resztek i przygotowania (odtłuszczenia) powierzchni przed nałożeniem nowego uszczelnienia.


Co najlepiej rozpuszcza silikon?
Silikon najlepiej rozpuszczają specjalistyczne preparaty, sprzedawane pod nazwami “czyścików” czy “rozpuszczalników” silikonu. Zwykle zawierają one kilka różnych substancji czynnych, które działają na strukturę tego uszczelniacza, powodując jej rozpuszczenie. Pamiętaj o tym, żeby środki tego rodzaju zawsze stosować ściśle według zaleceń ich producentów. Odstępstwa mogą spowodować zniszczenia czyszczonych powierzchni i być niebezpieczne dla zdrowia.
Silikon dobrze rozpuszcza także popularny aceton, który kupisz np. w sklepie gospodarczym. Należy jednak stosować go ostrożnie, ponieważ może rozpuścić lub zmatowić niektóre powierzchnie plastikowe. Dlatego warto najpierw wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Usuwanie silikonu, zwłaszcza sanitarnego (octanowego), ułatwia także domowy ocet, ale nie jest on typowym rozpuszczalnikiem. Działa na strukturę wyschniętego silikonu, powodując jej rozluźnienie i zmiękczenie, dzięki czemu łatwiej usunąć go mechanicznie. Jest przy tym tani, łatwo dostępny i bezpieczny, dlatego bardzo często stosuje się go w pierwszym rzucie, jeszcze przed nacinaniem czy wydrapywaniem starego silikonu.
Jak usunąć stare fugi silikonowe? Instrukcja krok po kroku
Usuwanie starej fugi silikonowej będzie szybsze i efektywniejsze, jeśli zastosujesz się do poniższej instrukcji:
- Natrzyj fugę octem (możesz także przyłożyć do niej nasączony octem ręcznik papierowy) i pozostaw na kilkanaście minut.
- Po tym czasie spróbuj podważyć silikonową fugę plastikową szpachelką. Jeśli to Ci się nie uda, natnij fugę po bokach nożem do tapet lub skalpelem tak, jakbyś chciał ją wyciąć.
- Wyciągnij jak najwięcej starego silikonu, oczyszczając krawędzie szczeliny ostrym nożem.
- Nałóż preparat do usuwania silikonu i odczekaj zgodnie z instrukcją jego stosowania.
- Następnie usuń resztki silikonu szczoteczką lub gąbką ścierną.
- Ponownie przemyj szczelinę, ale tym razem benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem izopropylowym (IPA), aby usunąć pozostałości czyścika oraz octu i odtłuścić powierzchnie.
- Poczekaj, aż szczelina całkowicie wyschnie i dopiero wtedy nałóż nową fugę silikonową.
Pracuj ostrożnie, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni dookoła szczeliny. Pamiętaj, że im dłużej substancje chemiczne mają kontakt z silikonem, tym skuteczniej działają, dlatego nie spiesz się. Lepiej pozostawić ocet czy czyścik na fudze dłużej, niż czas ten poświęcić na wydrapywanie silikonu.
Jaki jest najlepszy środek do usuwania silikonu?
Najlepsze środki do usuwania silikonu to wspomniane wcześniej specjalistyczne preparaty. Domowe sposoby (np. ocet) czy dostępne w handlu substancje (aceton) nie dorównują im skutecznością. Co więcej, te specjalistyczne czyściki zwykle przeznaczone są do usuwania silikonu z określonych powierzchni, co gwarantuje, że stosowane zgodnie z instrukcją pozostają bezpieczne.
Problem może niekiedy stanowić cena tych specjalistycznych preparatów. Zwłaszcza wtedy, gdy silikonu do usunięcia jest naprawdę niewiele. W takiej sytuacji możesz wypróbować wspomnianą metodę, polegającą na zmiękczeniu silikonu octem i późniejszym jego wydrapaniu, a resztki spróbować usunąć acetonem. Jeżeli jednak zamierzasz pozbyć się dużych ilości starego silikonu, lepiej i bezpieczniej zainwestować w profesjonalne preparaty.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
-
Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej -
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji

Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.