Minus14% z kodem PAZDZIERNIK15 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 15 października!
dni
godz
min
sek
Łazienka lastryko — odpowiedzi na najpopularniejsze pytania
09-08-2024
Łazienka z lastryko jest estetyczna i funkcjonalna. Ten kompozytowy materiał znany był już w starożytności i po latach zapomnienia wraca do łask, ale wciąż budzi wiele wątpliwości. Dlatego sprawdź odpowiedzi na najpopularniejszy pytania o lastryko, które przedstawiamy w tym poradniku.
Spis treści:
Łazienka lastryko zyskuje na popularności, chociaż osobom po 40. nieodmiennie kojarzy się z poprzednim ustrojem. Nic dziwnego, bowiem w epoce PRL lastryko zdobiło podłogi najznamienitszych wnętrz, w tym budynków publicznych, a czasami nadal określa się je mianem marmuru PRL. Sprawdź nasz poradnik: łazienka lastryko FAQ.
Czym jest lastryko?
Lastryko jest materiałem kompozytowym, który powstaje z mieszanki cementu wysokiej klasy (52,5 lub 42,5) i kruszywa (np. marmuru, granitu lub dolomitu) w proporcjach 1 do 2,5 lub 3. Do tych suchych składników dodaje się niewielką ilość wody, aby kompozyt nabrał konsystencji gęstej śmietany, dzięki czemu można go wylać na podłogę.
Inna nazwy lastryko to lastriko oraz terazzo. Ta druga pochodzi z Włoch, które w XIV wieku słynęły z lastrykowych posadzek weneckich willi. Jeszcze wcześniej, bo w IX w. terazzo stosowano powszechnie w północnych Włoszech. Natomiast najstarsze lastryko pochodzi z epoki neolitu.
Autor: Tubądzin.
Autor: Tubądzin.
Czy lastryko to gres?
Nie, lastryko nie jest gresem. Gres to ceramika wypalana w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 1300℃) o niskiej nasiąkliwości. Dostępna na rynku w postaci płytek w wielu, również dużych rozmiarach, które układa się na specjalnych klejach. Tymczasem lastryko, oprócz tego, że składa się z innych substancji, nie jest poddawane wypałowi. Jednak podobnie jak gres jest odporne na ścieranie i zarysowania, a właściwie wykończone może być wodoodporne.
Jak się wykonuje lastryko?
Położenie lastryka to wieloetapowy proces, który wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, ale przede wszystkim posiadania olbrzymiej, fachowej wiedzy i doświadczenia. Proces rozpoczyna się od zmieszania cementu z kruszywem o odpowiedniej granulacji i we właściwych proporcjach.
Masę, którą uplastycznia niewielka ilość wody, nakłada się na odpowiednio przygotowane podłoże i pozostawia do wyschnięcia nawet przez kilka dni, kontrolując tempo tego procesu. Zbyt szybkie odparowanie wody może prowadzić do nierównomiernego związania cementu, a to do powstania pęknięć. Poza tym zbyt szybkie schnięcie lastryko zaburza proces hydratyzacji cementu, którego przebieg jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej spójności i wytrzymałości lastryka. Z tego powodu świeże lastryko często przykrywa się wilgotnymi matami, dzięki czemu proces wiązania cementu zachodzi w optymalnych warunkach i tempie.
Kolejnym krokiem jest szlifowanie utwardzonej posadzki z lastryka. Stosuje się w tym celu tarcze diamentowe oraz pady polerskie o różnych granulacjach, aby uzyskać gładką powierzchnię. Po uzupełnieniu ewentualnych ubytków i ostatecznym wypolerowaniu, należy lastryko łazienka zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który zminimalizuje jego chłonność oraz utrudni przywieranie zabrudzeń.
Tubądzin Macchia. Autor: Tubądzin.
Tubądzin Macchia. Autor: Tubądzin.
Czy lastryko przepuszcza wodę?
Prawidłowo wykonane lastryko jest odporne na kontakt z wodą, ponieważ posiada właściwości hydrofobowe. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie wodoodporne, dlatego w miejscach narażony na wilgoć (kuchnie, łazienki), albo stały kontakt z wodą należy powierzchnię lastryka zabezpieczyć impregnatami lub powłokami ochronnymi. Warto położyć je również na terazzo w intensywnie użytkowanych miejscach (korytarze, schody).
Z czym łączyć lastryko w łazience?
Lastryko w łazience może mieć różny kolor, co pozwala dopasować go do reszty aranżacji. Niezależnie od tego z łatwością łączy się z popularnymi materiałami wykończeniowymi. Lastryko łazienka świetnie komponuje się z:
- naturalnym drewnem i powierzchniami drewnopodobnymi,
- metalem i płytkami, które go imitują,
- szkłem,
- naturalnym kamieniem i jego imitacjami,
- płytkami ceramicznymi.
Czy można układać płytki na lastryko?
Na lastryko w łazience oraz w innych pomieszczeniach możesz położyć płytki, więc nie trzeba go skuwać. Należy jednak pamiętać, że spowoduje to podwyższenie poziomu podłogi, a więc zmniejszenie np. otworu drzwiowego i może wymagać montażu progu w drzwiach.
Zanim położysz płytki na lastryko w łazience, upewnij się, że jego powierzchnia pozbawiona jest pęknięć, większych ubytków lub ruchomych elementów. Jeśli to konieczne, napraw odkryte uszkodzenia. Przed położeniem płytek zaleca się również zagruntowanie lastryka gruntem szczepnym (np. z piaskiem kwarcowym), który zwiększy przyczepność kleju do płytek.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Produkty na zdjęciu
- -30,01 zł
Azario Helsinki Blanco
Płytka uniwersalna, 100x100 cm
126 m2
Oszczędzasz
30,01 zł/m2
229,03 zł/m2
259,04 zł/m2
-30,01 zł
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |