Minus15% z kodem MARZEC25 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 25 marca 2025!
dni
godz
min
sek
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne czy klasyczne?
Ogrzewanie podłogowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jego popularności należy upatrywać w tym, że jest rozwiązaniem efektywnym i estetycznym. Równomiernie rozprowadza ciepło w całym pomieszczeniu bez konieczności instalowania widocznych grzejników. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, możesz wybierać pomiędzy tym elektrycznym oraz klasycznym, czyli wodnym. Które ma więcej wad niż zalet?
Spis treści:
Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czym jest?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to system, który wykorzystuje energię elektryczną do generowania ciepła bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Działa na zasadzie przewodzenia ciepła przez maty grzewcze lub przewody grzewcze zainstalowane pod podłogą, które nagrzewają się po podłączeniu do źródła prądu. Główne komponenty elektrycznej podłogówki to:
- Maty grzewcze - elastyczne maty ze wbudowanymi elementami grzewczymi, które są łatwe do rozłożenia na większych powierzchniach;
- Przewody grzewcze - izolowane przewody układane bezpośrednio pod podłogą, idealne do nieregularnych przestrzeni;
- Termostaty - urządzenia do precyzyjnego kontrolowania temperatury, umożliwiające ustawienie i utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu.
Gdzie warto zamontować elektryczną podłogówkę?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe głównie wybierane jest do małych łazienek oraz kuchni, a także do pomieszczeń, w których nie przebywa się zbyt długo np. korytarzy czy przedpokojów. Wynika to z tego, że pochwalić może się ono bardzo szybkim nagrzewaniem oraz możliwością precyzyjnego sterowania temperaturą. Dzięki temu w kilka minut jest w stanie zapewnić pożądany komfort cieplny w pomieszczeniu. Jego ważną zaletą jest też to, że prosto można je wyłączyć, kiedy przestaje się przebywać w danym wnętrzu. Wyłączone nie pobiera prądu, a więc nie generuje kosztów.
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe elektryczne?
Najważniejszą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest prosty i szybki montaż. Nie wymaga on specjalistycznych narzędzi oraz skomplikowanych prac. Ponadto dzięki termostatom można dokładnie kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, co zwiększa komfort i efektywność energetyczną. Elektryczne systemy grzewcze nie wymagają też konserwacji, co obniża koszty utrzymania i wpływa na komfort codziennego użytkowania. Do listy zalet warto też dopisać fakt, że nie powodują ono ruchu powietrza, dzięki czemu eliminują zjawisko unoszenia się kurzu.
Wiele osób za zaletę podłogówki na prąd postrzega też to, że znacznie ułatwia ona aranżacje wnętrza. Wpływa na to brak konieczności instalacji tradycyjnych grzejników, a także możliwość zastosowania niemal dowolnej posadzki. Na ogrzewanie podłogowe elektryczne najlepiej jest położyć płytki ceramiczne, gres lub kamień. Te materiały wykończeniowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, a dodatkowo są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dobrym, choć mniej optymalnym rozwiązaniem są też panele laminowane, podłogi winylowe i żywica.
Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne ma wady?
Ogrzewanie domu za pomocą podłogówki na prąd wiąże się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Jest to największa i najczęściej wymieniana wada tego rozwiązania. Inną jest mała wydajność w ogrzewaniu dużych powierzchni. Przekłada się to na nierównomierny rozkład ciepła i wysokie koszty, a także duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. To ostatnie może prowadzić do przeciążenia instalacji, co może wymagać jej modernizacji lub wzmocnienia. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe elektryczne uniemożliwia zastawianie meblami zbyt dużej części posadzki, a zmiany w systemie na etapie użytkowania czy też naprawy wiążą się z kuciem podłogi.


Ogrzewanie podłogowe klasyczne – czym jest?
Wodne ogrzewanie podłogowe inaczej nazywane klasycznym to system, który wykorzystuje ciepłą wodę jako medium do przekazywania ciepła podłodze. Działa na zasadzie cyrkulacji wody przez rury ukryte w podłodze, co powoduje nagrzewanie się powierzchni i równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach. Wodna podłogówka składa się z:
- Elastycznych rur z tworzywa sztucznego lub metalu, które są układane w podłodze w formie pętli lub spiral - są one głównym nośnikiem ciepła i przewodzą ciepłą wodę z kotła grzewczego;
- Korektorów, czyli urządzeń służących do zbierania i rozdzielania wody, która przepływa przez rury podłogowe;
- Kotła grzewczego, czyli źródła ciepła, które podgrzewa wodę, aby zapewnić odpowiednią temperaturę do ogrzewania pomieszczeń;
- Pompy – urządzenia, które pompują wodę przez system rur, zapewniając ciągłą cyrkulację i równomierne rozprowadzanie ciepła.
Kiedy wybrać ogrzewanie klasyczne (wodne)?
Ogrzewanie podłogowe klasyczne, działające na bazie wody, jest szczególnie korzystne:
- Na dużych przestrzeniach, kiedy np. chcesz podłogówką ogrzać cały dom; dzięki swojej wysokiej efektywności, systemy wodne są w stanie skutecznie ogrzewać duże obszary, eliminując konieczność stosowania dodatkowych grzejników;
- W nowym budownictwie, gdzie możliwe jest precyzyjne zaplanowanie układu rur i instalacji od podstaw;
- W budynkach z dostępem do taniego źródła energii np. gaz czy pompa ciepła, przez co ogrzewanie podłogowe staje się ekonomicznym rozwiązaniem.
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe klasyczne?
Wodne ogrzewanie podłogowe to te ekonomiczne w eksploatacji, szczególnie jeśli jako źródło ciepła wykorzystuje się tanie paliwo, takie jak gaz ziemny lub drewno. Świetnie sprawdza się na dużych przestrzeniach, dzięki czemu możesz nim bez problemu ogrzewać nie tylko łazienkę, ale i pozostałe domowe pomieszczenia. Do zalet wodnej podłogówki zalicza się też możliwość jej integracji z innymi systemami grzewczymi np. wcześniej już wspomnianymi pompami ciepła czy kotłami gazowymi, co zwiększa elastyczność i efektywność całego systemu grzewczego.
Jakie są wady wodnego ogrzewania podłogowego?
Mimo że wodne ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne i efektywne, to nie jest tym idealnym. Na listę wad należy wpisać przede wszystkim skomplikowaną i czasochłonną instalację, szczególnie w już istniejących budynkach i urządzonych wnętrzach. Systemy wodne wymagają też regularnej konserwacji, w tym sprawdzania ciśnienia, czyszczenia i uzupełniania płynu grzewczego, co może zwiększyć koszty utrzymania. Na dodatek przy wodnej podłogówce zachodzi ryzyko uszkodzenia lub przecieku rur, szczególnie w przypadku starszych instalacji lub niewłaściwego wykonania montażu, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń budynku i konieczności napraw.


Porównanie ogrzewania podłogowego klasycznego i elektrycznego
Wybór pomiędzy podłogówką na pąd a klasycznym nie jest łatwe. Obydwa systemy mają swoje wady i zalety. Jak więc wybrać optymalne rozwiązanie? Najlepiej porównać kluczowe wyniki takie jak koszty instalacji czy eksplantacji. Aby nieco ułatwić czy wybór, dokonaliśmy analizy pod tym kątem. Zobacz, jak wypadły obydwa systemy.
Ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj tańsze w instalacji ze względu na prostotę montażu i brak potrzeby instalowania kotła grzewczego, kolektorów czy rur. Koszty mogą jednak wzrosnąć, jeśli konieczne jest uaktualnienie systemu elektrycznego w budynku. Przegrywa ona jednak w kategorii kosztów eksploatacyjnych. Ogrzewanie podłogowe klasyczne jest zwykle tańsze w eksploatacji, zwłaszcza jeśli jako źródło ciepła wykorzystuje się tanie paliwo. Jest ono również bardziej efektowne na dużych przestrzeniach. Niestety wymaga regularnej konserwacji, takiej jak sprawdzanie ciśnienia, czyszczenie i uzupełnianie płynu grzewczego.
Wybierając typ ogrzewania, warto też pochylić się nad ekologicznością. To na prąd jest czyste, nie emituje spalin i innych zanieczyszczeń, jednak jego ekologiczność zależy od sposobu wytwarzania energii elektrycznej. W przypadku podłogówki wodnej przyjazność matce naturze zależy od tego, jakie źródło ciepła się wykorzystuje.
Wybór między elektrycznym a klasycznym ogrzewaniem podłogowym zależy od twoich indywidualnych potrzeb, preferencji oraz warunków budynku. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizuj wszystkie zalety i wady obu systemów, a w przypadku wątpliwości skontaktuj się z profesjonalistą.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
-
Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej -
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji

Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.