Minus15% z kodem MARZEC25 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 25 marca 2025!
dni
godz
min
sek
Płytki jak parkiet — co warto wiedzieć?
Płytki jak parkiet okazują się tak funkcjonalne, że wybieracie je nie tylko w celu połączenia z drewniana podłogą, ale często zamiast niej. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje o tych kafelkach oraz ich zastosowaniach. Odkryj płytki jak parkiet, które odmienią każde Twoje wnętrze.
Spis treści:
Gres jak parkiet — kiedy wybrać takie płytki?
Gres jak parkiet to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj płytek, imitujących drewno. Większość kolekcji ma uniwersalne zastosowanie i jest mrozoodporna co znaczy, że możesz montować je także na ścianach zewnętrznych budynków. Najczęściej jednak gres jak parkiet trafia na podłogę. Dlaczego?
Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, płytki te wyróżniają się twardością i odpornością zarówno na ścieranie, jak i zarysowania, a przede wszystkim na wodę. Warto więc wybrać gres jak parkiet do pomieszczeń, w których może panować większa wilgotność (kuchnia, łazienka). Nowoczesne płytki tego rodzaju często posiadają strukturalną powierzchnię, która nie tylko jeszcze lepiej imituje naturalne drewno, ale także zapewnia odpowiednią przyczepność nawet po zmoczeniu wodą.


Gres jak parkiet dostępny jest w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach, dzięki czemu łatwo dopasować go do każdego pomieszczenia i aranżacji. Wybierz takie płytki, jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze było stylowe i funkcjonalne. A zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wprowadzić do niego ciepło i przytulność, które od wieków zapewnia nam naturalne drewno, ale bez konieczności zmagania się jego wadami takimi, jak:
- konieczność regularnej pielęgnacji,
- higroskopijność, czyli zmianę wymiarów pod wpływem wahań temperatury,
- ryzyko odkształcenia się,
- podatność na zaplamienia,
- niskie przewodnictwo cieplne (istotne przy ogrzewaniu podłogowym).
Płytki jak parkiet w jodełkę
Płytki jak parkiet możesz układać w różne wzory. Bardzo często spotykana jest charakterystyczna jodełka, która jednak występuje w kilku wariantach, różniących się stopniem skomplikowania wzoru oraz uzyskanym efektem.
Jodełka klasyczna, zwana także angielską, jest najbardziej tradycyjna. Powstaje przez ułożenie płytek jak parkiet pod kątem prostym względem siebie, dzięki czemu tworzy się wyraźny zygzak. Ten wzór jest stosunkowo prosty w wykonaniu i świetnie sprawdza się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach.
Nieco bardziej skomplikowane jest wykonanie jodełki francuskiej (chevron), ponieważ wymaga ona przycięcia krótkiego boku każdej płytki jak parkiet pod kątem 45 stopni. Tworzy jednak bardziej dynamiczny i wyrazisty wzór, przez co nadaje się lepiej do nowoczesnych wnętrz.


Alternatywy to jodełka węgierska, będąca połączeniem klasycznej i francuskiej, w której “klepki” układa się pod kątem 45 stopni, ale łączy ze sobą pod kątem prostym. Uzyskany w ten sposób bardziej złożony wzór nadaje wnętrzom charakteru i głębi. Płytki jak parkiet w jodełkę można układać także w wersji podwójnej lub pojedynczej. W tym przypadku wybór najlepszego rozwiązania zależy do Twoich oczekiwań estetycznych i wielkości pomieszczenia (podwójna jodełka polecana jest do większych wnętrz).
Jak układać płytki imitujące drewno?
Oprócz jodełki, płytki imitujące drewno można układać na wiele różnych sposobów np.:
- podłużnie - układ najprostszy i najbardziej uniwersalny, w którym płytki jak parkiet układa się równolegle do siebie, imitując naturalne deski lub klepki.
- poprzecznie, czyli prostopadle do dłuższej ściany pomieszczenia. Powoduje to optyczne poszerzenie wnętrza,
- diagonalnie, a więc po przekątnej, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje dynamikę i głębię,
- na cegiełkę, czyli z przesunięciem o połowę swojej długości. To także bardzo popularny wzór, szczególnie w industrialnych aranżacjach,
- modułowo, łącząc ze sobą różne rozmiar i kolory płytek, dzięki czemu stworzysz unikalną mozaikę.
Sposób w jaki będziesz układać płytki imitujące drewno powinien harmonizować ze stylem całego pomieszczenia. W małych wnętrzach lepiej sprawdzą się najprostsze układy (podłużny lub poprzeczny).
Połączenie parkietu z płytkami — czy to możliwe?
Połączenie parkietu z płytkami jest nie tylko możliwe, ale także bardzo popularne w nowoczesnych aranżacjach. Pozwala bowiem tworzyć wnętrza o unikalnym charakterze. Jak wspomnieliśmy, płytki jak parkiet są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia, dlatego warto ułożyć je w kuchni i łazience, podczas gdy klasyczny parkiet doda ciepła salonowi i sypialni.
Dodatkowo połączenie parkietu z płytkami pozwala tworzyć ciekawe kontrasty i wzory. Można to wykorzystać np. do wyznaczenia strefy wypoczynkowej w pomieszczeniu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu (przedpokój, wiatrołap) lepiej zastosować płytki, łącząc je z parkietem w innych, mniej uczęszczanych wnętrzach.
Jakie płytki do parkietu?
Płytki jak parkiet nie są jedynymi, które można łączyć z drewnianymi podłogami. Okazuje się bowiem, że ten tradycyjny materiał jest bardzo wszechstronny. Nawet stare, kilkudziesięcioletnie parkiety doskonale prezentują się w zestawieniu z nowoczesnymi płytkami, chociaż prawdą jest, że mogą wymagać wcześniejszej renowacji lub chociaż odświeżenia.
Płytki do parkietu mogą więc imitować drewno, ale również naturalny kamień lub nawet beton, tworząc ciekawe zestawienia. Na przykład połączenie szarego, surowego betonu z ciepłym drewnem świetnie sprawdza się w loftowych wnętrzach. Natomiast w salonie kamieniopodobne płytki do parkietu można wykorzystać jako unikalny element dekoracyjny.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Produkty na zdjęciu
- -31,29 zł
Azario Vaiana Chene
Płytka uniwersalna, 120x19.7 cm
718,56 m2
Oszczędzasz
26,08 zł/m2
118,94 zł/m2
145,02 zł/m2
-31,29 zł
Podobne inspiracje
Podobne
-
Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej -
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji

Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.