Minus15% z kodem KWIECIEN22 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 22 kwietnia 2025!
dni
godz
min
sek
Bidetta — co to jest i czy warto?
Bidetta to niewielka słuchawka prysznicowa zamontowana w pobliżu miski WC albo umywalki. Umożliwia higienę intymną, ale ma również inne praktyczne zastosowania. W tym artykule dokładniej wyjaśniamy, czym jest bidetta i odpowiadamy, czy warto ją zamontować.
Spis treści:
Bidetta zyskuje popularność głównie dzięki kompaktowym rozmiarom i dużej funkcjonalności. Ten praktyczny element wyposażenia łazienki nie jest jednak pozbawiony wad, które także opisujemy w tym artykule. Dowiedz się więcej o bidettach i sprawdź, czy to urządzeni dla Ciebie.
Do czego służy bidetta?
Bidetta służy przede wszystkim do mycia stref intymnych np. po skorzystaniu z toalety albo w celu odświeżenia. Z tego powodu często porównuje się ją do klasycznego bidetu, który służy dokładnie do tego samego. Okazuje się jednak, że bidetta jest znacznie bardziej wszechstronna.
Montaż słuchawki bidettowej na wężu prysznicowym umożliwia jej wykorzystanie również do:
- utrzymania w czystości miski WC,
- mycia trudno dostępnych miejsc w łazience,
- napełniania wodą większych naczyń i pojemników,
- mycia dziecięcych nocników,
- pielęgnacji zwierząt domowych,
- chłodzenia ciała w upalne dni.
- mycia stóp,
- usuwania plam i innych punktowych zabrudzeń z ubrań oraz niewielkich mebli.
Bidetta czy warto?
Na początku warto zdać sobie sprawę z różnic pomiędzy bidettą a zestawem bidettowym. W pierwszym przypadku chodzi po prostu o słuchawkę bidettową, którą podłącza się do zasilania zimnej wody najczęściej z wężyka do WC lub baterii umywalkowej. Natomiast zestaw bidettowy składa się z małej baterii, węża i słuchawki bidettowej. Podłącza się go zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody, co zapewnia większy komfort szczególnie higieny intymnej.
Excellent Seria Pi AREX.1204CR. Autor: Excellent.

Bidettę, a zwłaszcza zestaw z baterią, warto wybrać przede wszystkim wtedy, gdy nasza łazienka jest mała. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, które zająłby klasyczny bidet. Bidetta ułatwi nam higienę intymną, pozwalając zmniejszyć zużycie wody. Pozwoli także wygodniej posprzątać łazienkę, wykąpać psa czy kota albo domyć np. zabrudzone buty. Montaż bidetty polecany jest także osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Bidetta podtynkowa czy natynkowa?
Jak już wyjaśniliśmy, bidetta to mała słuchawka z wężem. W tej koncepcji montowana jest na ścianie. Jednak coraz częściej nazwy “bidetta” używa się do określenia zestawów bidettowych, które faktycznie mogą być zarówno na- jak i podtynkowe. Chodzi tutaj o sposób montażu ich niewielkiej baterii.
Bidetta podtynkowa wyróżnia się minimalistycznym designem, dzięki czemu zajmuje również mniej miejsca. W małych łazienkach bywa to czasem bardzo istotne. Mniej widocznych elementów ułatwia utrzymanie tego wyposażenia w czystości, ale bidetty podtynkowe są z reguły droższe od modeli klasycznych.
Bidetta natynkowa jest tańsza nie tylko w zakupie, ale również w instalacji. Korpus baterii jest widoczny, co może być wadą, ale również zaletą, zwłaszcza wtedy, gdy wybierzesz model designerski albo dopasowany do aranżacji (np. w stylu art deco).
Najczęściej decyzja bidetta podtynkowa czy natynkowa zależy od tego, jaki rodzaj armatury mamy już do łazienki wybrany. W ten sposób dobieramy także kolor bidetty oraz jej design. W praktyce jest o najprostszy sposób na stworzenie spójnej aranżacji.
Bidetta wady i zalety
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy bidetta spełni Twoje oczekiwania, poznaj jej zalety i wady. Do plusów tego elementu wyposażenia łazienki zaliczamy wszechstronne zastosowanie i możliwość zastąpienia klasycznego bidetu. Tradycyjne bidetty, czyli małe słuchawki z wężem, montuje się bardzo prosto bez konieczności kucia ścian.
Excellent Seria Pi AREX.1204BL. Autor: Excellent.

Jeżeli natomiast chodzi o wady bidetty to w jej klasycznym wydaniu największymi często okazuje się konieczność montażu w pobliżu umywalki lub WC oraz dostępność tylko zimnej wody. Oba te minusy niweluje instalacja zestawu bidettowego, ale jego zastosowanie wymaga doprowadzenia przyłącza ciepłej i zimnej wody, czego nie da się wykonać estetycznie bez kucia ścian.
Co jest lepsze bidet czy bidetta?
Często pytacie nas, co jest lepsze: bidet czy bidetta? Przy udzielaniu odpowiedzi warto pamiętać, że bidet z reguły jest bardziej komfortowy w użytkowaniu, szczególnie dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi. Okazuje się jednak droższy zarówno w zakupie, jak i instalacji, zajmuje więcej miejsca, a jego funkcjonalność ogranicza się tylko do higieny.
Tymczasem kompaktowy zestaw bidettowy jest znacznie bardziej wszechstronny. Z uwagi na o wiele mniejsze gabaryty częściej montuje się go w niewielkich łazienkach. To prawda, że może być mniej wygodny w użytkowaniu, a posługiwanie się nim wymaga nieco wprawy. W praktyce jednak często okazuje się najlepszym wyborem.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Produkty na zdjęciu
Excellent Seria Pi AREX.1204CR
Bateria bidetowa ze słuchawką typu bidetta, podtynkowa, chrom
4 szt
Excellent Seria Pi AREX.1204BL
Bateria bidetowa ze słuchawką typu bidetta, podtynkowa, czarny mat
8 szt
Podobne inspiracje
Podobne
-
Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej -
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji

Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.