Wysyłka gratis od 2000zł brutto + kod rabatowy
dni
godz
min
sek
Czym myć płytki? Porady ekspertów
Jeśli zastanawiasz się, czym myć płytki, mamy dla Ciebie szybką odpowiedź: użyj roztworu wody z octem w proporcjach 1:1, czyli jedna szklanka octu na jedną szklankę ciepłej wody. Czytaj dalej, aby poznać porady naszych ekspertów i inne sposoby mycia płytek.
Spis treści:
Mycie płytek, a szczególnie ciemnych i z połyskiem, może być kłopotliwe, jeśli używasz w tym celu niewłaściwych preparatów. Aby uniknąć smug i niepotrzebnej pracy, zastosuj porady, które przedstawiamy w poniższym artykule. Sprawdź, czym myć płytki w każdym pomieszczeniu.
Czym najlepiej myć płytki? Ekspert przestrzega
Często pytacie nas, czym najlepiej myć płytki. Nasz ekspert odpowiedź na to pytanie zaczyna od ostrzeżenia, jakich środków unikać. Do czyszczenia płytek nie stosuj:
- środków ściernych, w tym mleczek i past, ponieważ mogą one porysować nawet twardy gres, co skończy się zmatowieniem błyszczącej powierzchni,
- preparatów o działaniu żrącym,
- agresywnych środków odkamieniających,
- wrzątku, ponieważ wylanie go na zimne płytki może spowodować ich pęknięcie,
- ostrych i ściernych narzędzi, którymi łatwo zarysować płytki.
Odpowiedź na pytanie, czym najlepiej myć płytki, już przedstawiliśmy, ponieważ chodzi o roztwór ciepłej wody z octem. Skutecznie usuwa on zarówno luźniejszy brud, jak i trwalsze zabrudzenia, osady z innych środków (np. mydła) i kamień wodny (zwłaszcza po uprzednim namoczeniu). Pamiętaj, aby na koniec dokładnie spłukać myta powierzchnię.
Czym umyć płytki domowym sposobem?
Jeśli zastanawiasz się, czym umyć płytki domowym sposobem, to oprócz octu do dyspozycji masz jeszcze sodę oczyszczoną, sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Z tej pierwszej substancji robi się pastę, dodając niewielką ilość wody. Sodę oczyszczoną w takiej postaci należy nałożyć na trudniejsze plamy lub fugi i pozostawić na kilka, kilkanaście minut, a następnie dokładnie wypłukać ciepłą wodą.
Sok z cytryny można stosować w postaci nierozcieńczonej nawet na wyjątkowo trudne zabrudzenia. Najlepiej przelać go do spryskiwacza i za jego pomocą rozprowadzić na płytkach. W tym przypadku także odczekaj kilka minut przed zmyciem preparatu. W podobny sposób do mycia płytek używa się kwasku cytrynowego, ale należy go wcześniej rozcieńczyć w ciepłej wodzie w proporcjach 1 łyżka kwasku na 1 litr wody (do bieżącego zastosowania) lub 2 - 3 łyżki na litr do usuwania mocniejszych zabrudzeń.


Czym myć płytki żeby nie było smug?
Mycie płytek bez pozostawiania smug jest wyzwaniem dla wielu osób, ponieważ sukces tej operacji tkwi zarówno w zastosowaniu odpowiedniego preparatu, jak i wykonaniu właściwych czynności. Możesz oczywiście wybrać środki dostępne w sklepach AGD. W takim przypadku postępuj ściśle według zaleceń ich producentów, które znajdziesz na etykiecie produktu.
Odpowiadając na pytanie, czym myć płytki żeby nie było smug za pomocą domowych sposobów, nasz ekspert po raz kolejny wskazuje na roztwór octu z wodą. Ważna jest jednak skuteczna technika. Najpierw usuń zabrudzenia i wstępnie umyj błyszczące płytki. Dopiero na czystą powierzchnię nanieś niewielką ilość wody z octem i rozprowadź za pomocą miękkiej gąbki, a następnie dokładnie wytrzyj do sucha, czystą, miękką szmatką. To właśnie ten ostatni etap, czyli osuszanie połączone z polerowaniem, pozwoli Ci pozbyć się smug.
Jeżeli pomimo zastosowania tej metody na Twoich błyszczących płytkach nadal powstają smugi, prawdopodobnie oznacza to, że nie usunęłaś wszystkich pozostałości po poprzednich środkach myjących. Niektóre preparaty mogą wnikać np. w fugi lub osadzać się na ich krawędziach. Namoczone, rozpuszczają się, tworząc nieestetyczne smugi.
Aby się ich pozbyć, bardzo dokładnie umyj płytki ciepłą wodą z octem w mocniejszym stężeniu (np. dwie szklanki octu na szklankę wody). Pamiętaj, że ta mikstura może działać drażniąco na układ oddechowy, skórę oraz oczy, więc podczas jej stosowania używaj rękawic i okularów oraz dobrze wentyluj pomieszczenie. Dokładnie umytą powierzchnię przetrzyj słabszym roztworem octu i wody, a potem wytrzyj do sucha. Smugi na płytkach powinny przejść do historii.


Jak wyczyścić bardzo brudne płytki w łazience?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić bardzo brudne płytki w łazience, podpowiadamy, że najprawdopodobniej zabrudzone są one osadami z kamienia wodnego i środków myjących. Zanieczyszczenia te należy najpierw rozpuścić, np. za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Możesz także namoczyć gąbkę w occie i przyłożyć ją na kilka — kilkanaście minut bezpośrednio na zabrudzenie. Zdarza się, że czynność tę należy powtórzyć kilkakrotnie.
Alternatywnie bardzo brudne płytki w łazience wyczyścić można za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych, ale najpierw uważnie przeczytaj instrukcję ich stosowania.
Możesz użyć również roztworu amoniaku (0,5 szklanki) i wody (4 litry), ale pamiętaj, że stężony amoniak jest substancją żrącą. Podczas jego stosowaniu ubieraj rękawice i okulary ochronne oraz zadbaj o wydajną wentylację pomieszczenia. Pod żadnym pozorem nie mieszaj amoniaku ze środkami wybielającymi, ponieważ doprowadzi to do powstania toksycznych oparów.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
-
Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej -
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji

Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.Wybierz osobę:
Wygląda na to, że żadna osoba nie jest jednocześnie przypisana do wszystkich wybranych przez Ciebie tematów. Należy rozdzielić konsultacje na różne osoby.