- -20,19 zł
- Azario
Minus14% z kodem PAZDZIERNIK15 / zawsze bezpłatny odbiór osobisty / Tylko do 15 października!
Płytki podłogowe to podstawowy element aranżacji kuchni lub łazienki. Ich użyteczność, trwałość, a także łatwość w utrzymaniu czystości sprawiają, że coraz częściej wybierane są również do innych pomieszczeń takich jak: salon, korytarz lub sypialnia.
Niewątpliwą zaletą płytek podłogowych jest ich różnorodność i dostępność w wielu wzorach, kolorach, rozmiarach oraz strukturach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Powierzchnie inspirowane naturalnymi materiałami doskonale odwzorowują drewno, marmur, kamień. Oczywiście znajdzie się również coś dla fanów minimalizmu! Producenci posiadają bogatą ofertę płytek w różnych odcieniach i kolorach.
Wybierając płytki podłogowe należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na istotne parametry, którymi charakteryzują się poszczególne kolekcje i modele. Prawidłowy dobór płytek podłogowych należy rozpocząć od określenia w jakim pomieszczeniu chcemy aby się znajdowały. Dzięki temu dowiemy się na jaki stopień antypoślizgowości oraz ścieralności możemy się zdecydować.
Przeglądając specyfikację naszych płytek podłogowych spotkamy się z parametrem R – który oznacza stopień jej antypoślizgowości.
R9 – oznacza płytkę o najniższym stopniu antypoślizgowości – polecana do korytarzy, holów, schodów, wejść.
R10 – to płytki o normalnym stopniu antyposlizgowości – polecana do pomieszczeń domowych o niskim stopniu wilgotności np. salonów, sypialni.
R11 – to płytki charakteryzujące się dobrym stopniem antyposlizgowości – polecana do kuchni, łazienek, ale także garażów.
R12 – to płytki o wysokim stopniu antyposlizgowości – do zastosowań przemysłowych w pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgotności.
R13 – to płytki o bardzo wysokim stopniu antyposlizgowości – do zastosowań przemysłowych w pomieszczeniach o najwyższym stopniu wilgotności.
Poziom odporności na ścieranie jest oznaczany jako zakres PEI 1 – PEI 5, lub I-V. Ten parametr mówi nam o tym jak odporne będą nasze płytki.
PEI 1 – przeznaczone do pomieszczeń, w których stosujemy miękkie obuwie lub chodzimy boso. Może to być zarówno sypialnia jak i łazienka
PEI 2 – przeznaczone do pomieszczeń, w których stosujemy miękkie bądź normalne obuwie. Takimi pomieszczeniami może być pokój dzienny, sypialnia lub łazienka.
PEI 3 – przeznaczone do pomieszczeń, w których stosujemy normalne obuwie. Płytki sprawdzą się przy drzwiach wejściowych oraz w miejscach gdzie mogą pojawić się niewielkie, rysujące zabrudzenia.
PEI 4 – przeznaczone do pomieszczeń, w których spotkamy się z rysującymi zabrudzeniami np. piasek.
PEI 5 – przeznaczone do miejsc, narażonych na ciągłe przemieszczanie się takie jak korytarze lub wejścia.
Płytki podłogowe są często stosowane również na ścianach. Jeśli jednak chcemy urozmaicić naszą aranżację warto sięgnąć po płytki ścienne do tego przeznaczone.