Łazienka dla gości

Dodatkowa łazienka dla gości powoli staje się standardem. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz częściej wydzielamy pomieszczenie przeznaczone na użytek gości. Jednak to wnętrze rzadko traktujemy z należytą starannością: druga łazienka powinna być wizytówką domu. Jak jednak znaleźć pomysł na funkcjonalną, niedrogą, a jednocześnie robiącą wrażenie a odwiedzającej nas rodzinie i przyjaciołach?
Mieszkania w budynkach wielorodzinnych pod względem dostępności dwóch łazienek wypadają nieco gorzej. Dla największego komfortu użytkowników ilość łazienek w domu powinna być dopasowana do ilości osób w gospodarstwie domowym, dlatego warto rozważyć wygospodarowanie miejsca na choćby niewielkie pomieszczenie z dodatkową toaletą.

Komfort dla wszystkich

Jeśli w ramach domowej powierzchni zapragniemy wydzielić dodatkowe pomieszczenie, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, aby nowa łazienka pozostała przyjazna i funkcjonalna. Łazienka dla gości powinna znajdować się na jednym poziomie ze strefą dzienną, w pobliżu jadalni lub salonu. Nie powinno sąsiadować bezpośrednio z sypialniami domowników, aby korzystanie z niej nie krępowało naszych gości. Dzięki czemu znajomi odwiedzający nas na kawę, czy przyjezdni goście, będą czuli się swobodnie podczas korzystania z toalety czy brania prysznica.

Co powinno znaleźć się w łazience dla gości?

Aby dodatkowa łazienka była funkcjonalna, musimy w niej umieścić miskę ustępową oraz umywalkę. W idealnym przypadku znajdziemy również miejsce na prysznic lub niewielką wannę. To świetne rozwiązanie nie tylko dla gości, ponieważ przy kilkuosobowej rodzinie każdy z domowników doceni dodatkową przestrzeń do higieny osobistej. Poranki spędzone w kolejce do łazienki mogą być szczególnie stresujące, kiedy wszyscy naraz potrzebują przyszykować się do wyjścia do szkoły lub pracy i skorzystać z toalety. Dobrze zaprojektowana łazienka stanie się więc na stałe użytkowaną przestrzenią, która dobrze uzupełni główną łazienkę.

Jakie sprzęty i armaturę wybrać?

Jeśli pomieszczenie jest nieduże, postaw na armaturę i ceramikę w kompaktowych rozmiarach. Do wyboru mamy krótkie miski ustępowe, niewielkie umywalki i niskie brodziki, które z powodzeniem zamontujemy na jednej wysokości z podłogą. Sprzęty powinny zajmować jak najmniej miejsca, ale w dalszym ciągu pozwalać na komfortowe użytkowanie. W porównaniu do standardowych toalet, wybierając model kompaktowy, oszczędzamy średnio ok. 10 cm cennej przestrzeni w pomieszczeniu. Kabiny wykonane z transparentnego szkła, o prostych, minimalistycznych profilach nie przytłoczą małej łazienki. Jeśli pozwala na to przestrzeń, wykorzystaj kabiny typu walk in, zwłaszcza kiedy nie mamy przestrzeni na swobodne otwieranie drzwiczek. Alternatywą są kabiny oferujące możliwość otwierania drzwi do wewnątrz prysznica. W pomieszczeniu umieśćmy również półeczkę lub szafkę, która pozwoli odłożyć kosmetyki i przybory toaletowe oraz wieszaki na ręczniki i szlafrok.

Łatwe w utrzymaniu czystości

Dodatkowa łazienka to również dodatkowa przestrzeń do sprzątania. Zwróćmy uwagę na materiały, z których wykonane jest wyposażenie. Nowoczesne baterie i szkła kabin prysznicowych pokryte są powierzchnią utrudniającą osadzanie się kamienia. Warto szukać rozwiązań, dzięki którym spędzimy mniej czasu na szorowaniu łazienki, dlatego też urządźmy ją w sposób, który pozwala na szybkie i łatwe zmycie podłogi i wytarcie kurzy. Pomogą w tym podwieszane miski ustępowe i szafki, praktyczne schowki, organizery i zabudowy. Nie tylko goście docenią praktyczne akcesoria, pomagające w utrzymaniu porządku w łazience.

Jakie kolory wybrać do małej łazienki?

W małym wnętrzu przestrzeń możemy optycznie powiększyć, stosując jasne kolory i dużą ilość luster. Białe, kremowe lub jasnoszare płytki o błyszczącej powierzchni będą zawsze dobrym wyborem do małych wnętrz. Jeśli stawiamy na modne rozwiązania, przyjrzyjmy się ofercie płytek w odcieniach pastelowych, np. różu lub błękicie. Jeśli zastanawiamy się nad rozmiarem kafelków – lepsze będą nowoczesne płytki wielkoformatowe. Mała ilość widocznych spoin wpłynie korzystnie na optyczne zwiększenie rozmiaru wnętrza. Zestawione z nowoczesnymi, minimalistycznymi meblami o prostych formach będą wyglądały stylowo.

Dobre oświetlenie

Pamiętaj o prawidłowym oświetleniu małej łazienki. Najczęściej to pomieszczenia bez okien, więc oprócz oświetlenia górnego, zadbaj o kinkiety lub lampy wiszące w strefie umywalki. Nie umieszczaj oświetlenia bezpośrednio ponad głową użytkownika. To bardzo niekorzystny sposób oświetlenia, który powodując powstawanie cieni, uniemożliwia dokładne wykonanie czynności pielęgnacyjnych czy wykonanie makijażu.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku